Data modyfikacji:

Najlepsze podkłady kryjące. Ranking TOP 2023

Podkład to niezbędny kosmetyk w kosmetyczce każdej kobiety. Pozwala ukryć niedoskonałości, wyrównać koloryt skóry i nadaje pewności siebie. Obecnie wybór podkładów kryjących do twarzy jest ogromny! Wyróżniamy różne rodzaje podkładów kryjących, różne metody aplikacji. Nie wiesz, jaki podkład kryjący wybrać? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego podkładu kryjącego? Jakie są najlepsze podkłady kryjące? Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem podkładów kryjących!
najlepsze podkłady kryjące

Jak działa podkład kryjący?

Głównym zadaniem podkładu kryjącego jest zatuszowanie mankamentów skóry takich jak trądzik, blizny, przebarwienia pozapalne i posłoneczne czy zaczerwienienia skóry. Zastosowanie podkładu kryjącego w makijażu pozwala niejako zamaskować kompleksy osób borykających się z takimi problemami. Daje im to możliwość funkcjonowania w społeczeństwie i dodaje pewności siebie. Formuła podkładu kryjącego jest zazwyczaj bardziej gęsta, aby krycie było lepsze. W formulacji kryjącego podkładu wykorzystuje się dużą ilość różnego rodzaju pigmentów. W podkładach kryjących jest to nawet około 50% pigmentów. Dla porównania w klasycznych podkładach jest to około 5–15% pigmentów w składzie INCI.

Podkład kryjący – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając odpowiedni podkład kryjący, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Bardzo ważny jest odpowiednio dopasowany do skóry kolor. Podkład zbyt jasny lub za ciemny nie będą wyglądać korzystnie na naszej skórze. Kolor należy dobierać zawsze na zewnętrznej części twarzy lub szyi. Błędem jest dobieranie odpowiedniego koloru podkładu na grzbiecie dłoni. Dlaczego? Nasze dłonie mają inny kolor niż twarz czy szyja. Kolor podkładu należy wybrać w świetle dziennym, ponieważ sztuczne oświetlenie niestety przekłamuje kolorystykę. Dlatego nie warto decydować się na dany podkład wyłącznie po przetestowaniu go w drogerii. Warto zabrać próbkę do domu i wypróbować ją w świetle dziennym. Odpowiednie tony w podkładzie mają wpływ na końcowy efekt makijażu.
Na podkładach zazwyczaj znajdziemy oznakowanie tonacji produktu. Wyróżniamy tonację chłodną (z ang. cool – C), ciepłą ( z ang. warm – W) i neutralną (z ang. neutral – N). W tonacji chłodnej przeważają pigmenty różowe, w ciepłej – żółte, a w neutralnej pigmenty te są w równych proporcjach. Przed przystąpieniem do wyboru najlepszego podkładu kryjącego w naszym rankingu warto określić, jakie tony przeważają w naszej skórze.

Dobierz podkład do typu skóry

Innym elementem ważnym przy wyborze odpowiedniego podkładu kryjącego jest określenie typu skóry. Inne formuły podkładu kryjącego są dedykowane skórze tłustej, inne suchej, a jeszcze inne skórze naczyniowej. Warto określić typ skóry, ponieważ nieodpowiednio dopasowany podkład z czasem może niestety przysporzyć wielu problemów, jak na przykład przesuszyć skórę, zapchać pory lub skóra może być jeszcze bardziej reaktywna. Bardzo ważnym aspektem, na który również trzeba zwrócić uwagę, jest stopień krycia podkładu. Im więcej mankamentów, które chcemy zatuszować, tym większy stopień krycia powinien posiadać podkład. Do tak mocno kryjących podkładów należy jednak podchodzić z ostrożnością i stosować je wyłącznie okazjonalnie. Codzienne stosowanie tak ciężkich formuł produktów do makijażu może zaowocować zaostrzeniem problemów skórnych. 
Kluczowym aspektem wyboru odpowiedniego podkładu kryjącego jest jego skład INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Należy unikać składników, które mogą powodować podrażnienia, przesuszenia czy zatykanie porów. W podkładach kryjących należy unikać parabenów, olejów mineralnych, alkoholi, sztucznych barwników i aromatów. Jeżeli ta tematyka jest dla nas obca, warto zwrócić się o pomoc do zaufanej makijażystki lub doświadczonego kosmetologa. Specjaliści pomogą w wyborze odpowiedniego podkładu kryjącego z dobrym składem INCI. 

Rodzaje podkładów kryjących

Podkład kryjący może mieć różne właściwości. Wśród podkładów kryjących można wyróżnić podkłady matujące, nawilżające, rozświetlające. Podkład matujący dedykowany jest skórze tłustej, w przypadku której występuje duża nadprodukcja sebum. Podkład nawilżający będzie odpowiedni dla skóry suchej. Natomiast podkład rozświetlający sprawdzi się doskonale u posiadaczek skóry poszarzałej bez blasku (tak zwane glow). Na rynku można znaleźć podkłady kryjące o dodatkowych właściwościach, na przykład z antyoksydantami, z filtrem SPF, z substancjami przeciwzapalnymi lub odbudowującymi barierę hydrolipidową. Producenci nieustannie ulepszają formulacje, dzięki czemu wybór podkładów kryjących jest ogromny. 

Jak nakładać podkład kryjący?

Technika aplikacji podkładu kryjącego także jest ważnym aspektem. Prawidłowo dobrany i zaaplikowany podkład powinien być niewidoczny na twarzy. Podkład kryjący najlepiej nakładać na skórę twarzy za pomocą akcesoriów takich jak odpowiednio dobrany pędzel lub zwilżona gąbeczka. Taki sposób aplikacji pozwala budować krycie podkładu, więc dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć efektu maski.
Dzięki takiej aplikacji zużycie podkładu kryjącego jest także mniejsze, więc jest to wbrew pozorom bardziej ekonomiczny sposób wykonania makijażu. Niezwykle istotne jest dbanie o czystość gadżetów do aplikacji podkładu. Dokładne mycie po każdym aplikowaniu podkładu oraz dezynfekcja są niezbędne, jeśli chcemy, aby nakładanie podkładu kryjącego było bezpieczne. Produkt najlepiej aplikować od środka twarzy w kierunku zewnętrznym.
Odpowiednie przygotowanie skóry do makijażu także sprawi, że unikniemy efektu maski. Skórę należy regularnie oczyszczać na przykład za pomocą peelingu enzymatycznego, który możemy wykonać raz w tygodniu. Bardzo ważne jest także codzienne dwuetapowe oczyszczanie skóry. Jest to podstawowy krok pielęgnacji przy zastosowaniu podkładów kryjących. Dlaczego? Przy jednoetapowym oczyszczaniu skóry twarzy nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić skóry.
Natomiast gdy wykonamy to dwukrotnie za pomocą odpowiednio dobranych preparatów, wówczas skóra będzie prawidłowo oczyszczona. Stosowanie antyoksydantów w pielęgnacji (na przykład serum z witaminą C), stosowanie fotoprotekcji (krem z filtrem UV) oraz nawilżanie skóry (nawet tej tłustej i problematycznej) także są kluczowe w prawidłowym przygotowaniu skóry do aplikacji podkładów kryjących. Jeżeli nie potrafisz zapanować nad swoją skórą, wówczas warto wybrać się na konsultację do doświadczonego kosmetologa, który zadba o pielęgnację domową oraz gabinetową. 

Podkład kryjący sypki czy płynny?

Wśród podkładów kryjących możemy wyróżnić podkłady występujące w formie płynnej lub sypkiej. Preparaty sypkie to zazwyczaj produkty mineralne i należy aplikować je za pomocą pędzla. Podkłady płynne, jak już wspomnieliśmy wcześniej, warto nakładać na skórę za pomocą gąbeczki lub odpowiednio dobranego pędzla. 
Aby podkład kryjący wyglądał naturalnie na skórze, bardzo ważne jest jego odpowiednie utrwalenie. Należy delikatnie przypudrować skórę. Można to zrobić za pomocą odpowiednio dobranego pudru. Najlepiej wybrać puder transparentny, ponieważ nie zmienia on koloru podkładu, a dopasowuje się do niego. Odpowiednio dobrany puder nadaje skórze gładkość i matowe wykończenie. 
Zdjęcie: Envato Elements