Data modyfikacji:

Rodzaje urody

Na świecie nie ma dwóch identycznych osób. Każdy z nas różni się w jakiś sposób od innych. Jednak wśród wszystkich osób na świecie można znaleźć cechy wspólne, takie jak kolor włosów, kolor oczu, odcień skóry. Na tej podstawie można określić rodzaje urody. Jakie wyróżniamy rodzaje urody? Jakie kryteria bierze się pod uwagę określając typ urody? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
rodzaje urody
Podział typów urody został wprowadzony w katach 80. XX wieku przez Carole Jackson. W swojej książce „Color Me Beautiful” Jackson podzieliła ludzi na 4 typy urody w zależności od pory roku – wiosnę, lato, jesień, zimę – i przyporządkowała im zestawy kolorystyczne do makijażu i ubioru. Przez wiele lat był to podstawowy podręcznik dla wizażystów na całym świecie. Z czasem okazało się, że model ten jest zbyt uproszczony i odpowiada tylko 25% populacji. Dlatego z czasem wprowadzono różne modyfikacje i ulepszenia. Dodano typy: ciepłe, chłodne, jasne, ciemne, czyste i przygaszone. 
Przeczytaj również: Jak dobrać kolor włosów do cery?

Jak określić swój rodzaj urody?

Zarówno typy kobiecej urody, jak i typy urody męskiej określa się w ten sam sposób. Ważne, aby analizę wykonywać w świetle dziennym, bez makijażu i w związanych włosach. Następnie należy dokładnie obejrzeć swoją skórę, kolor włosów, oczu. Można wykorzystać np. plansze do określania typów urody. 
Można zainwestować również w wykonanie analizy kolorystycznej przez profesjonalną stylistkę. Odpowiednio wykwalifikowana osoba po dokładnej analizie wskaże, w jakich kolorach wyglądamy najkorzystniej.

Rodzaje urody

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę podstawowych rodzajów urody.

Wiosna

Osoby o tym rodzaju mają bardzo delikatną, subtelną urodę. Skóra zazwyczaj jest blada, bardzo często naczynkowa. Skóra jest również bardzo wrażliwa na podrażnienia. Mogą pojawić się piegi. Opala się na brązowo. Włosy zawsze są jasne: różne odcienie blondu, odcień złoto-brązowy i jasnorudy. Kolor oczu to zazwyczaj mało intensywne odcienie błękitu, zieleni lub jasnego brązu. Kolory, które są najbardziej korzystne dla osoby o tym rodzaju urody, to: koralowy czerwony, słomkowy, morelowy, kremowa biel, ciepły róż, mandarynkowy, czekoladowy brąz, ciepły jasny szary. Należy unikać ciężkich, ciemnych kolorów. W makijażu również warto zwrócić uwagę na subtelny, delikatny wygląd. Ciężkie makijaże nie służą temu rodzajowi urody. W ubiorze warto stawiać na lekkie, zwiewne dziewczęce sukienki.

Lato

Lato ma bladą cerę, beżową lub nieco mleczną w szarawych odcieniach. Mogą pojawić się piegi w odcieniach różu, chłodnego brązu lub błękitu. Osoby o tym rodzaju urody to platynowe blondynki, brunetki w odcieniach szarości i popielu oraz szatynki. Tęczówki są w kolorach szarości, błękitu, zieleni lub piwne, ale zawsze z domieszką szarości. Kolorystyka pasująca latu to przede wszystkim chłodne odcienie. Lato dobrze wygląda też w pastelach. Doskonale sprawdzą się pudrowe róże, mleczne brązy, jasne błękity, kolory miętowe, odcienie szarości, czerwień wina czy srebro. Warto unikać czerni i jaskrawych kolorów. W makijażu należy postawić na podkreślenie oczu. 

Jesień

Osoby o jesiennym rodzaju urody mają ciepłą, złocistą karnację, która niestety jest skłonna do poparzeń słonecznych. Włosy są w odcieniach rudości i mają czerwone refleksy. Oczy są brązowe, zielone, czarne lub ze złotymi plamkami widocznymi na tęczówce. Idealne kolory na osoby o tym rodzaju urody to odcienie rudości, oliwkowa zieleń, khaki, czerwień, pomarańcze, brązy o ciepłych odcieniach. W makijażu doskonale sprawdzi się delikatny krem BB (aby nie zakrywać piegów). Oko dobrze podkreślić kolorami złota, oliwki i miedzi. Usta warto malować w odcieniach brązu, czerwieni czy pomarańczy. 

Zima

Ten rodzaj urody jest najbardziej charakterystyczny. Zima posiada porcelanową, jasną twarz z odcieniami błękitu lub różu. Włosy są ciemne, czarne lub czarno-granatowe (granatowe refleksy). Tęczówka wyraźnie oddziela się od białka oka. Oczy są zazwyczaj w kolorze zimnego błękitu, zimnej zieleni lub zimnego brązu (prawie czarne). Zima świetnie czuje się w białych kolorach, a także we fiolecie, butelkowej zieleni, srebrze, krwistej czerwieni, czerni, graficie. Ważne, aby były to chłodne odcienie. Kolor oczu doskonale podkreślą cienie w kolorach srebrzystych, szarych i granatowych. Warto odważyć się na eyeliner i szminki w nasyconych kolorach. Warto unikać stosowania ciepłych bronzerów i rozświetlaczy. 

Etniczne typy urody

Pory roku to nie jedyne określenia rodzajów urody. Można wyróżnić także etniczne typy urody, jak np. słowiański typ urody charakterystyczny dla Polek lub południowy typ urody, który reprezentują Hiszpanki. Innym sposobem określenia rodzajów urody jest porównanie do pięciu żywiołów: wody, ognia, drewna, metalu i ziemi. Pamiętaj, że określenie rodzaju urody jest jedynie wskazówką, jakie kolory można wprowadzić do swoich codziennych stylizacji. Kluczowe jest, aby osoba nosząca ubrania czuła się po prostu dobrze i atrakcyjnie w tych stylizacjach. Modą należy się bawić! Można wykorzystać również psychologię kolorów.
Jaki jest najładniejszy typ urody? Nie da się jednoznacznie określić, który typ urody jest najładniejszy. Jest to bardzo subiektywne. Każdy z nas ma inny kanon piękna. I dobrze! Dzięki temu na świecie jest taka różnorodność!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo