Data modyfikacji:

Jak dobrać kolor włosów do cery?

Zastanawiasz się, jaki kolor włosów do ciebie pasuje? Aby wybrać idealną farbę, przeanalizuj, jaki masz odcień skóry, kolor oczu oraz typ urody. Inne barwy pasują paniom z alabastrową karnacją, a inne – posiadaczkom ciemnej skóry. Jak dobrać kolor włosów do cery? Sprawdź w artykule!

Jak dobrać kolor włosów? Sprawdzone porady

Jaki kolor włosów do mnie pasuje? To pytanie zadaje sobie mnóstwo kobiet. Naturalny kolor potrafi się znudzić, dlatego wiele pań zastanawia się, na jaki odcień pofarbować pasma, aby wyglądać korzystnie. Niestety nie każdy kolor pasuje do każdego typu cery czy barwy oczu. Kobieta z alabastrową skórą może nie wyglądać dobrze w kruczoczarnym, a pani z ciemną karnacją w platynowym blondzie. W artykule opisujemy szczegółowo, jak dobrać kolor włosów do cery, aby wyglądać naprawdę pięknie. Aby odpowiednio dobrać kolor włosów, najpierw trzeba wziąć pod uwagę następujące cechy swojego wyglądu:
 • odcień cery,
 • typ urody (wiosna, lato, jesień, zima),
 • kolor oczu.
Poniżej opisujemy szerzej powyższe podpunkty.

Jak dobrać kolor włosów do cery?

Jeśli chcesz idealnie dobrać kolor włosów do cery, musisz określić, jaki ma ona odcień. Przede wszystkim wyróżniamy odcienie ciepłe oraz chłodne. Jeśli twoje żyłki (np. na rękach i na dekolcie) mają barwę zielonkawą, prawdopodobnie posiadasz ciepłą karnację. Jeżeli zaś są niebieskawe, masz karnację chłodną. Poszczególne odcienie karnacji mogą występować w wersji jasnej oraz ciemnej. W uproszczeniu można przyjąć, że wyróżniamy następujące kolory skóry:
 • alabastrowa cera – ma bardzo jasny, zazwyczaj chłodny odcień; najbardziej pasują do niej jasne i ciemne blondy, ciekawie wygląda również w połączeniu z rudościami lub nawet brązem i czernią (będziesz prezentować się jak Królewna Śnieżka),
 • różowa cera – do jasnej cery z różowym odcieniem najbardziej pasują blondy i jasne brązy, powinno się unikać bardzo ciepłych kolorów,
 • brzoskwiniowa cera – skóra brzoskwiniowa ma dość jasny kolor o ciepłym odcieniu, pięknie wygląda w połączeniu z ciepłymi blondami i brązami,
 • oliwkowa cera – do dość ciemnej, ciepłej karnacji pasują wszelkie brązy oraz czernie, a także ciemne blondy,
 • ciemna skóra – panie o ciemnej karnacji powinny wystrzegać się jasnych blondów oraz czerwieni, za to wszelkie odcienie brązu i czerni będą wyglądać przepięknie.
Jaki kolor włosów dobrać do cery naczynkowej? Unikaj intensywnych czerwieni i rudości, które jeszcze bardziej zwrócą uwagę na popękane naczynka. Postaw za to na blond lub odcienie brązu.

Jaki kolor włosów do jasnej karnacji?

Zastanawiasz się, jaki kolor włosów będzie pasował do jasnej karnacji? Przede wszystkim będą pasować ci wszelkie odcienie blondu. Jeśli masz chłodną karnację, postaw na zimne blondy, np. platynowy lub popielaty. Świetnie będziesz wyglądać również w delikatnych, orzechowych brązach.
Przy ciepłej karnacji lepiej postawić na ciepłe odcienie blondu, np. brzoskwiniowy, miodowy lub waniliowy. Będą ci pasować także ciepłe brązy, np. kasztanowy.

Do jasnej karnacji pasują również rudości, szczególnie gdy masz tendencję do powstawania piegów. Jeśli jednak twoja skóra ma różowy odcień, nie przesadzaj z intensywnością koloru. Mocna czerwień przyciągnie uwagę do rozszerzonych naczynek.

Masz jasną karnację, ale marzysz o czarnych włosach? Jeśli twoja skóra ma bardzo jasny, różowy kolor, zdecydowanie odradzamy tę opcję. Ciemny odcień może cię postarzyć. Jeżeli jednak masz alabastrową skórę niczym Królewna Śnieżka, możesz spokojnie wypróbować czerń. Będziesz wyglądać dostojnie i tajemniczo.

Jaki kolor włosów do ciemnej karnacji?

Do ciemnej karnacji pasują właściwie wszelkie odcienie brązu i czerni, a także ciemne rudości. Kasztanowy brąz, orzech, wiśnia, czekoladowy, hebanowy, kruczoczarny – wszystkie te kolory będą pięknie wyglądać w połączeniu z ciemniejszą skórą.

Jasne blondy raczej nie będą prezentowały się korzystnie u pań z ciemną karnacją. Jeśli marzysz o blond włosach, wybierz ciemniejsze odcienie lub postaw na jasne pasemka. Twoja fryzura będzie wyglądać niczym muśnięta słońcem!

Jak dobrać kolor włosów do oczu?

Kolor włosów należy dobierać również do barwy oczu. Wyróżniamy cztery główne odcienie oczu – niebieskie, zielone, brązowe i szare. Oto, jakie kolory włosów będą pasować do poszczególnych barw tęczówki:
 • oczy niebieskie – pięknie wyglądają w połączeniu z wszelkimi blondami, do chłodnej karnacji będą ponadto pasować zimne brązy, do ciepłej zaś – delikatne, miodowe rudości,
 • oczy zielone – pięknie komponują się z rudymi włosami, a także z głębokimi brązami i blondami, w zależności od odcienia karnacji,
 • oczy brązowe – doskonale pasują do wszelkich brązów oraz czerni, ciekawie wyglądają w połączeniu z chłodnymi blondami (lecz niezbyt jasnymi),
 • oczy szare – pasują praktycznie do wszystkich kolorów włosów, zwłaszcza do platynowego blondu oraz chłodnych brązów.

Jak dobrać kolor włosów do typu urody?

Wreszcie przechodzimy do najbardziej kompleksowego sposobu dobierania koloru włosów do cery, a więc – jak dobrać odcień do typu urody? W naszych szerokościach geograficznych wyróżniamy cztery główne typy urody – wiosnę, lato, jesień i zimę.

Pani wiosna to typ urody charakteryzujący się jasną, ciepłą karnacją. Skóra często pokryta jest piegami, a oczy zazwyczaj są niebieskie. Jeśli jesteś wiosną, będziesz pięknie wyglądać w ciepłych blondach, jasnych brązach i rudościach.

Pani lato wyróżnia się jasną, chłodną karnacją. Oczy zwykle są zielone lub szare, a włosy – popielate. Ten typ urody idealnie komponuje się z chłodnymi blondami, jasnymi brązami oraz popielatymi odcieniami.

Typ urody jesień charakteryzuje się ciepłą karnacją, która może być zarówno jaśniejsza, jak i ciemna. Może to być zarówno cera oliwkowa, jak i lekko różowa. Panie w typie jesieni często mają rude lub brązowe włosy. Do tego typu urody pasują najbardziej rudości, ciepłe brązy i odcienie czekolady.

Pani zima to typ urody charakteryzujący się chłodną karnacją i ciemnymi włosami. Skóra jest zazwyczaj dość jasna, a oczy niebieskie lub brązowe. Pasują do niej chłodne brązy oraz głębokie czernie.

Modny kolor włosów 2020

Jakie kolory włosów są modne w 2020? W tym roku na topie są odcienie platyny oraz brązu. Pięknie wyglądają również miedź, czekolada, a także oryginalna koloryzacja ombre lub sombre. Najlepsze farby do włosów w różnych odcieniach znajdziesz na Ceneo.pl. Dobierz kolor włosów do cery i typu urody, a na pewno będziesz prezentować się zjawiskowo!