Data publikacji:

Czym jest równowaga PEH?

Stałaś się właśnie prawdziwą włosomaniaczką i rozpoczynasz świadomą pielęgnację? Jednym z podstawowych pojęć, z którym warto się zapoznać, jest równowaga PEH. Czym jest i dlaczego jest tak ważna? Sprawdzamy!

równowaga peh

Równowaga PEH – a co to takiego?

Co kryje się pod tajemniczym pojęciem równowagi PEH? To sposób pielęgnacji włosów, dzięki któremu możesz zapewnić im dawkę wszystkich cennych składników, które są niezbędne do zachowania ich zdrowia. Skrót oznacza proteiny, emolienty i humektanty. Każde z nich odgrywają inną rolę.
  • Proteiny to podstawowe budulce twojej fryzury, które odpowiadają między innymi za jej objętość, regenerację i zmniejszenie widocznych uszkodzeń.
  • Emolienty pozwalają stworzyć na pasmach niewidoczną otoczkę, która nie tylko chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale także sprawia, że stają się gładsze.
  • Humektanty mają za zadanie nawilżać pasma.
Nie ma jednej właściwej recepty na osiągnięcie równowagi PEH. Każda kobieta ma inne włosy, a co za tym idzie – ich potrzeby są różne. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie tzw. złotego środka jest wypróbowanie różnych kosmetyków.

Pamiętaj, że w przypadku równowagi PEH ważna jest kolejność stosowania poszczególnych składników. W przeciwieństwie do nazwy metody pielęgnacji fryzury, każdorazowo należy rozpocząć od protein, a następnie nałożyć humektanty. Dopiero na samym końcu aplikuje się emolienty.
Co ciekawe, na rynku znajdziesz mnóstwo kosmetyków, które zawierają połączenie wszystkich trzech substancji lub dwie z nich. Nie brakuje formuł proteinowo-emolientowych czy humektantowo-emolientowych.

Proteiny w równowadze PEH

Zacznijmy od protein, które są podstawą równowagi PEH włosów. Wiesz już, że białka są ich głównym budulcem. Stąd właśnie ich właściwości regenerujące i odbudowujące. Oczywiście nie oznacza to, że z ich pomocą całkowicie odmienisz swoje pasma, ale z powodzeniem sprawdzą się do chwilowego wypełnienia powstałych ubytków.

Proteiny można podzielić na dwie grupy: kondycjonujące i regenerujące. Pierwsza z nich nie ma możliwości wniknięcia w głąb włosa i zamiast tego działa wyłącznie na jego powierzchni. Z kolei druga bez problemu poradzi sobie z wypełnieniem zniszczeń.

Dlaczego proteiny są tak ważne i są podstawowym elementem równowagi PEH? Ponieważ zarówno ich nadmiar, jak i niedobór mogą odbijać się negatywnie na kondycji włosów. W jaki sposób?
  • Nadmiar protein powoduje puszenie się włosów, plątanie się i ich sztywność.
  • Brak protein w pielęgnacji sprawia, że fryzura jest oklapnięta i matowa, pasma łatwo się łamią i rozdwajają, a ich ubytki są widoczne.
Jakich składników szukać w kosmetykach, aby zadbać o odpowiednią ilość protein, która pozwala na zachowanie równowagi PEH? Sięgaj przede wszystkim po formuły zawierające takie substancje jak hydrolyzed keratin i silk oraz wszystkie inne produkty, które zawierają słowo „protein". Mogą być to na przykład wheat protein czy soy protein.
Jeśli chodzi natomiast o częstotliwość stosowania proteinowych kosmetyków, to wszystko zależy od potrzeb twoich włosów. Najlepszym wyborem będą odżywki lub maski zawierające przynajmniej jeden z wymienionych wyżej składników. Nakładaj je na włosy co kilka myć.

Emolienty w równowadze PEH

Czas na kolejny element równowagi PEH, czyli emolienty. Substancje należy nakładać na samym końcu, ponieważ to właśnie one otaczają włosy niewidoczną powłoką, chroniąc je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Na tym jednak ich rola się nie kończy! Kosmetyki emolientowe działają także wygładzająco, natłuszczająco i zmiękczająco. Niektóre z nich wykazują również właściwości nawilżające.

Nadmiar emolientów w pielęgnacji może powodować nadmierne obciążenie fryzury, jej przyklapnięcie oraz nieestetyczne strączkowanie. Z kolei niedobór sprawia, że włosy stają się szorstkie w dotyku, suche i napuszone. Pamiętaj także, że brak odpowiednich kosmetyków naraża pasma na nadmierne zniszczenia i łamanie, co może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, z którymi nie poradzą sobie proteiny.
Emolienty znajdziesz w kosmetykach w postaci lanoliny, oleju, silikonów czy wosków. W formułach szukaj takich składników jak Paraffinum Liquidum, Cetearyl Alcohol oraz wszystkich substancji ze słowem oil lub wax w nazwie.

Humektanty w równowadze PEH

Ostatnim elementem równowagi PEH są nawilżające humektanty. To właśnie one są ważnym etapem codziennej pielęgnacji, o którym nie możesz zapomnieć. Dlaczego? Substancje wiążą cząsteczki wody we włosach, zapobiegając ich przesuszaniu. Co ciekawe, humektanty mają ogromny wpływ nie tylko na nawilżenie fryzury, ale także skóry głowy.

Niedobór humektantów prowadzi między innymi do widocznego zmatowienia i przesuszenia włosów oraz zwiększenia ich łamliwości. Z kolei nadmiar substancji w pielęgnacji może powodować… nadmierne puszenie się fryzury! Taka kondycja pasm to również najprostsza droga do plątania się kosmyków i powstawania kołtunów.
Szukając humektantów, dzięki którym zapewnisz swoim włosom, równowagę PEH, sięgaj przede wszystkim po kosmetyki o właściwościach nawilżających. Najlepiej sprawdzą się formuły zawierające między innymi kwas hialuronowy, miód, glicerynę, mocznik, aloes, kwas mlekowy, d-pantenol lub glikol propylenowy.

Równowaga PEH domowymi sposobami

Co ciekawe, nie musisz od razu wymieniać całej swojej kosmetyczki, aby rozpocząć świadomą pielęgnację, stosując metodę równowagi PEH. Z powodzeniem możesz sięgać po produkty, które masz w swojej kuchni!
  • Proteiny znajdziesz w żelatynie i żółtkach jaj.
  • Emolienty dostarczysz włosom z pomocą oleju kokosowego czy arganowego.
  • Humektanty w kosmetykach zastąpisz miodem lub żelem aloesowym.