Data publikacji:

Dlaczego się starzejemy? Jak spowolnić starzenie się skóry?

Zmarszczki, utrata jędrności, pogorszenie kolorytu cery nie ominą nikogo. Okazuje się jednak, że niektóre osoby są bardziej podatne na starzenie się skóry niż inne. Istnieją również sposoby na to, by odrobinę odwlec je w czasie. Sprawdź, co sprawia, że skóra się starzeje i co zrobić, by jak najdłużej wyglądała pięknie.
Dlaczego się starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

To pytanie, które ludzie zadają sobie od zarania dziejów! Prawda jest taka, że w organizmie człowieka zachodzą stopniowe procesy degeneracyjne. W ciele codziennie umierają tysiące komórek, a ich miejsce zastępują nowe. W pewnym wieku procesy starzeniowe stają się bardziej intensywne niż odbudowa, a organizm zaczyna się starzeć.

Ludzka skóra, jako warstwa służąca do kontaktu ze światem zewnętrznym, starzeje się szybko. Procesy starzeniowe rozpoczynają się w niej już w okolicach 25. roku życia. To właśnie wtedy wiele kobiet poszukuje sposobu na to, by choć odrobinę spowolnić upływ czasu.

Najważniejsze zmiany w skórze starzejącej się zachodzą w jej głębokich warstwach. Jej skład ulega zmianie; staje się również słabsza w starciu z niekorzystnymi czynnikami. Od tego momentu stopniowo traci swoją jędrność, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Może stać się również sucha i nadwrażliwa.

Starzenie się skóry – objawy

Podstawowym symptomem starzenia się skóry są zmarszczki mimiczne. Cera staje się mniej elastyczna, dlatego emocje szybciej się na niej utrwalają. Wskutek działania grawitacji, skóra traci również swoją jędrność, może stać się wiotka, a nawet obwisła. Objawami starzenia jest również pogorszony koloryt oraz skłonność do przebarwień posłonecznych. Skóra starzejąca się staje się sucha i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. To, co wcześniej nie wyrządzało jej krzywdy, może okazać się bardzo drażniące.

Czynniki wpływające na starzenie się skóry

Czynników, które wpływają na starzenie się skóry, jest wiele. Zwykle szybkie starzenie się skóry spowodowane jest kompilacją co najmniej kilku z nich. Do najważniejszych powodów starzenia zaliczamy:

Predyspozycje genetyczne

To nieprawda, że każda skóra starzeje się w ten sam sposób. Dowiedziono, że cery jasne i cienkie podatne są na to o wiele bardziej niż grube i śniade. Na czynniki powodujące starzenie bardziej odporne są również cery tłuste.

Promieniowanie UV

Ekspozycja na promieniowanie UV uznawana jest przez dermatologów za jeden z ważniejszych czynników wpływających na starzenie się skóry. Promienie ultrafioletowe uszkadzają ją, powodują przesuszenie oraz plamy. Na takie skutki najbardziej podatne są osoby o jasnym fototypie.

Niezdrowy tryb życia

Codzienne nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na wygląd skóry. Jedząc przetworzoną żywność oraz duże ilości słodyczy, nie dostarczasz jej odpowiednich składników odżywczych. Cera osoby, która spożywa spore dawki cukru oraz tłuszczu, staje się osłabiona i wolniej się regeneruje.

Palenie tytoniu

Nie można pominąć także tak istotnego czynnika, jakim jest palenie papierosów. Toksyczny dym szkodzi nie tylko ogólnemu zdrowiu, ale także wpływa zabójczo na kolagen i elastynę – włókna stanowiące „rusztowanie” skóry.

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to zjawisko polegające na nagromadzeniu wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki to cząsteczki, które atakują komórki ciała i wywołują ich uszkodzenie. Dotyczy to również struktur skóry. Stres oksydacyjny może być spowodowany połączeniem wspomnianych, szkodliwych czynników, a więc np. złej diety i palenia papierosów. Jego wystąpieniu sprzyjają również zdenerwowanie i zaburzenia snu.

Starzenie się skóry – jak je spowolnić?

Starzenie się skóry to naturalny proces, którego nie można zatrzymać. Można jednak sprawić, że niechciane efekty będą pojawiały się wolniej.

Nawyki zdrowe dla skóry

  • Jeśli chcesz zachować skórę młodą na długo, unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Stosuj zdrową dietę bogatą w owoce, warzywa, tłuste ryby, pełne ziarno i orzechy.
  • Unikaj żywności przetworzonej, słodyczy i kolorowych napojów.
  • Nie pal papierosów – to czynnik, który bardzo pogarsza stan cery.
  • Jeśli to możliwe, chroń skórę przed działaniem zanieczyszczeń atmosferycznych.

Rola relaksu

Choć rada „unikaj stresu” nie należy do praktycznych, warto starać się ograniczać źródła niepotrzebnych napięć. Znajdź swój sposób na relaks i unikaj podenerwowania. Zadbaj również o jakość snu – twoja skóra potrzebuje go do regeneracji.

Zrównoważona pielęgnacja

Cera zaczyna starzeć się już po 25. roku życia. To czas, w którym dobrze pomyśleć o pielęgnacji anti-age. Prędko wprowadzona, pozwoli spowolnić procesy starzeniowe.
  • Wybieraj delikatne kosmetyki z zawartością składników nawilżających i regenerujących. Skórę przed starzeniem ochronią np. kwas hialuronowy, koenzym Q10, ceramidy, peptydy.
  • Zaprzyjaźnij się z antyoksydantami, które uchronią skórę przed stresem oksydacyjnym. Do liderów w tej kategorii należą witaminy A, C, E. Krem anti-age z ich zawartością spowolni pojawianie się zmarszczek.
  • Stosuj serum o działaniu odbudowującym (np. z retinolem). To silnie skoncentrowany kosmetyk, który dostarczy skórze najcenniejszych składników aktywnych.
  • Unikaj produktów z zawartością alkoholu, barwników, SLS, parabenów, silikonów.

Zabiegi profesjonalne

Od czasu do czasu warto rozważyć zabieg odmładzający w gabinecie kosmetycznym. Świetne efekty w odmładzaniu skóry przynosi m.in. mezoterapia mikroigłowa.

Starzenie się skóry można zahamować!

Pamiętaj, że aby móc cieszyć się młodą cerą, trzeba działać w wielu obszarach. Sama pielęgnacja nie wystarczy – połącz ją ze zdrowym odżywianiem, unikaj używek i nadmiaru słońca.