Najważniejsze zmiany w skórze starzejącej się zachodzą w jej głębokich warstwach. Jej skład ulega zmianie; staje się również słabsza w starciu z niekorzystnymi czynnikami. Od tego momentu stopniowo traci swoją jędrność, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Może stać się również sucha i nadwrażliwa.
Starzenie się skóry – objawy
Podstawowym symptomem starzenia się skóry są zmarszczki mimiczne. Cera staje się mniej elastyczna, dlatego emocje szybciej się na niej utrwalają. Wskutek działania grawitacji, skóra traci również swoją jędrność, może stać się wiotka, a nawet obwisła. Objawami starzenia jest również pogorszony koloryt oraz skłonność do przebarwień posłonecznych.
Skóra starzejąca się staje się sucha i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. To, co wcześniej nie wyrządzało jej krzywdy, może okazać się bardzo drażniące.
Czynniki wpływające na starzenie się skóry
Czynników, które wpływają na starzenie się skóry, jest wiele. Zwykle szybkie starzenie się skóry spowodowane jest kompilacją co najmniej kilku z nich. Do najważniejszych powodów starzenia zaliczamy:
Predyspozycje genetyczne
To nieprawda, że każda skóra starzeje się w ten sam sposób. Dowiedziono, że cery jasne i cienkie podatne są na to o wiele bardziej niż grube i śniade. Na czynniki powodujące starzenie bardziej odporne są również cery tłuste.
Promieniowanie UV
Ekspozycja na promieniowanie UV uznawana jest przez dermatologów za jeden z ważniejszych czynników wpływających na starzenie się skóry. Promienie ultrafioletowe uszkadzają ją, powodują przesuszenie oraz plamy. Na takie skutki najbardziej podatne są osoby o jasnym fototypie.
Niezdrowy tryb życia
Codzienne nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na wygląd skóry. Jedząc przetworzoną żywność oraz duże ilości słodyczy, nie dostarczasz jej odpowiednich składników odżywczych. Cera osoby, która spożywa spore dawki cukru oraz tłuszczu, staje się osłabiona i wolniej się regeneruje.
Palenie tytoniu
Nie można pominąć także tak istotnego czynnika, jakim jest palenie papierosów. Toksyczny dym szkodzi nie tylko ogólnemu zdrowiu, ale także wpływa zabójczo na kolagen i elastynę – włókna stanowiące „rusztowanie” skóry.