Data modyfikacji:

Strączkowanie włosów – na czym polega, jak sobie z nim radzić?

Strączkowanie włosów oznacza zbijanie się ich w nieestetycznie wyglądające pasma. Przyczyną tego stanu rzeczy może być zarówno przetłuszczanie się kosmyków, jak i ich zniszczenie lub obciążenie niewłaściwymi kosmetykami. Jakie są sposoby na strączkowanie włosów? Sprawdź w artykule!

strączkowanie włosów

Strączkowanie włosów – co to jest?

Twoje włosy często zbijają się w nieestetycznie prezentujące się pasma, przez co fryzura wygląda na nieświeżą? Strączkowanie włosów to problem, który dotyka wiele posiadaczek włosów niskoporowatych oraz skłonnych do przetłuszczania się. Kosmyki sklejają się w tzw. strąki, przez co wyglądają na nieuczesane i niedomyte.

Strączkujące się włosy najgorzej prezentują się, gdy pasma są proste. Wtedy fryzura wygląda na ciężką i pozbawioną objętości. Nieco lepiej sytuacja przedstawia się w przypadku loków, jednak nie oszukujmy się – strączkowanie włosów zawsze jest problemem, z którym należy się uporać. W artykule przedstawiamy kilka skutecznych sposobów.

Strączkowanie włosów – przyczyny

Strączkowanie włosów może mieć kilka przyczyn. Jedną z najpowszechniejszych jest przetłuszczanie się pasm. Gdy skóra produkuje zbyt dużo łoju, kosmyki zaczynają się sklejać i nieestetycznie wyglądać na całej długości. Włosy mogą wyglądać na mokre, nieświeże i pozbawione objętości.
Kolejną częstą przyczyną strączkowania włosów jest obciążenie ich kosmetykami do pielęgnacji. Może to być na przykład nadużywanie tłustej odżywki lub stosowanie odżywki bez spłukiwania w przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Silikony, oleje mineralne, silne emolienty – te wszystkie substancje mogą powodować efekt nieświeżych, obciążonych pasm.

Strączkowanie włosów może być spowodowane także niedokładnym spłukaniem oleju po zabiegu olejowania lub niewłaściwym dobraniem oleju do stopnia porowatości włosów. Strączkujące się włosy możesz mieć również wtedy, gdy niedokładnie spłuczesz szampon z włosów. Co ciekawe, strączkować się mogą także pasma przesuszone i zniszczone. Takie kosmyki częściej się plączą, przez co wyglądają na posklejane i nieuczesane.

Strączkowanie włosów może być spowodowane także wiatrem lub deszczem. Czynniki atmosferyczne sprawiają, że pasma plączą się i zbijają w strąki. Jeszcze inną przyczyna takiego stanu rzeczy jest zbyt częste dotykanie włosów. Jeśli co chwilę poprawiasz kosmyki brudnymi palcami, będą się szybciej przetłuszczać i wyglądać na nieświeże.

Sposoby na strączkowanie włosów

Jakie są sposoby na strączkowanie włosów? Przede wszystkim unikaj nadmiernego obciążania pasm. Nie nadużywaj odżywek oraz kosmetyków do stylizacji. Stosuj z umiarem takie produkty, jak lakier czy żel do włosów. Ponadto jeżeli twoje pasma często się przetłuszczają, zrezygnuj z używania odżywek bez spłukiwania. Jeśli twoje włosy mają skłonność do strączkowania, z codziennej pielęgnacji wyeliminuj kosmetyki zawierające silikony. Składniki te mocno obciążają pasma oraz sprawiają, że częściej się sklejają i tracą objętość.
Kolejnym sposobem na strączkowanie włosów jest prawidłowe oczyszczanie pasm i skóry głowy. Jeżeli twoje kosmyki są suche i zniszczone, wybierz delikatny szampon pozbawiony SLS oraz innych drażniących składników. Jeśli jednak masz pasma ze skłonnością do przetłuszczania się, łagodne kosmetyki mogą nie wystarczyć. Głęboko czyszczące szampony z dodatkiem SLS czy SLES nie są złe same w sobie. Ważne jedynie, aby stosować je z umiarem i wybierać do włosów odpowiedniego typu.

Jaki szampon wybrać do włosów ze skłonnością do przetłuszczania się? Postaw na produkt zawierający substancje o działaniu oczyszczającym i odświeżającym, takie jak cytrusy, ekstrakt z mięty, pokrzywy czy też olejek z drzewa herbacianego. Natomiast w przypadku włosów suchych i zniszczonych dobrze sprawdzi się delikatny produkt mający w składzie substancje nawilżające i odbudowujące pasma, takie jak keratyna, proteiny mleka czy też żółtka jaj.
Często kładziesz się spać z mokrymi włosami? To też może być przyczyną ich strączkowania. W nocy pasma plączą się i zbijają w strąki, przez co rano może być trudno doprowadzić fryzurę do ładu. Susz włosy chłodnym nawiewem, który nie powoduje szybszego przetłuszczania się kosmyków, a wręcz dodaje im blasku.
Gdy wykonujesz zabieg olejowania włosów, pamiętaj o zemulgowaniu oleju odżywką oraz dokładnym spłukaniu produktów. Nic tak nie obciąża pasm jak niedokładne spłukany tłuszcz. Ponadto czesz kosmyki odpowiednią szczotką – taką, którą skutecznie radzi sobie z kołtunami, ale nie wyrywa pasm.

W awaryjnej sytuacji na obciążone, strączkujące włosy pomoże suchy szampon. Produkt ten sprawia, że kosmyki wyglądają na świeższe i lżejsze niż w rzeczywistości. Ponadto dodaje fryzurze objętości i sprawia, że pasma stają się łatwiejsze w układaniu.

Strączkujące się włosy – fryzury

Jeśli powyższe sposoby nie pomagają całkowicie na strączkujące się włosy, musisz nauczyć się z nimi żyć. Ponadto każdej osobie zdarza się niekiedy nie umyć włosów czy też nałożyć na nie zbyt dużo kosmetyków. W takiej sytuacji warto wykonać jedną z fryzur odpowiednich dla strączkujących się włosów.

Jeśli twoje pasma wyglądają na obciążone i nieświeże, a nie masz czasu na ich mycie, możesz uczesać je w warkocza lub gruby koczek na czubku głowy. Dobrze sprawdzi się również kłos lub dobieraniec. Zanim wykonasz fryzurę, możesz spryskać pasma suchym szamponem i dokładnie je rozczesać.

Pamiętaj również, aby zawsze związywać włosy, gdy wychodzisz z domu podczas wiatru lub deszczu. Zapobiegnie to ich plątaniu się i strączkowaniu. Zrób sobie koczek lub warkoczyk, a gdy przyjdziesz na miejsce spotkania lub wrócisz do domu, po rozplątaniu pasma będą pięknie się kręcić!
Autorka: Olga Wacholc