Data modyfikacji:

Maść ichtiolowa: ratunek na niedoskonałości za kilka złotych

Szukasz taniego sposobu na walkę z pryszczami? Poznaj działanie maści ichtiolowej – specyfiku, który znany jest od dziesiątek lat, można kupić go bez recepty i kosztuje zaledwie kilka złotych. Tłumaczymy, jak działa ichtiol oraz jak prawidłowo go stosować.
Maść ichtiolowa

Czym jest maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa to specyfik produkowany z ichtiolu, czyli sulfobituminianu amonowego. Oprócz ichtiolu maść może zawierać składniki poprawiające jej konsystencję, na przykład wazelinę lub lanolinę. Ichtiol do produkcji maści pozyskiwany jest drogą syntetyczną.
Maść z ichtiolem charakteryzuje się brunatnym kolorem (występuje również biała maść ichtiolowa) oraz charakterystycznym, smolistym zapachem (przez niektórych uznawanych także za zapach asfaltu).
Ichtiol znany jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, ściągających i gojących. Ponadto hamuje on rozwój groźnych drobnoustrojów, takich jak gronkowiec złocisty. Maść ichtiolowa jest dostępna bez recepty i kosztuje zaledwie kilka złotych.

Jak działa maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa to produkt bardzo popularny od wielu dekad – stosowały ją już nasze babcie. Swoją sławę zawdzięcza szerokiemu zastosowaniu dermatologicznemu.
  • Maść ichtiolowa na pryszcze – dzięki działaniu ściągającemu i bakteryjnemu, maść ichtiolowa „wyciąga” treść ropną z pryszcza na zewnątrz, przyspieszając gojenie zmiany.
  • Maść ichtiolowa na ropień – różnego rodzaju infekcje ropne, takie jak zastrzał palca, mogą być leczone z pomocą maści ichtiolowej.
  • Maść ichtiolowa na wągry – maść może wspomóc usuwanie zanieczyszczeń ze skóry w postaci zaskórników zamkniętych.
  • Maść ichtiolowa na łuszczycę – przyspiesza regenerację naskórka.
  • Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy preparatami takimi jak tormentiol a maść ichtiolowa. Warto wiedzieć, że tormentiol przeznaczony jest przede wszystkim do gojenia ran i owrzodzeń. Jego działanie na trądzik jest jednak mniejsze niż w przypadku ichtiolu.

    Korzyści stosowania maści ichtiolowej dla cery problematycznej

    Maść ichtiolowa znana jest przede wszystkim przez osoby borykające się z trądzikiem. To tani i bezpieczny specyfik, dzięki któremu można szybciej pozbyć się nawet bardzo uporczywych wyprysków.
    Działanie maści ichtiolowej na trądzik opiera się na jej właściwościach ściągających. Ichtiol silnie zwęża pory, dzięki czemu pozwala na usunięcie podskórnej treści ropnej na zewnątrz. Właśnie dlatego maść ichtiolowa sprawdza się świetnie w przypadku trądziku zaskórnikowego i grudkowego. Możesz stosować ją na trudne do usunięcia, bolesne, podskórne pryszcze.
    Jak już wspomnieliśmy, ichtiol działa także antybakteryjne, dlatego maść z jego dodatkiem powinna hamować pojawianie się nowych niedoskonałości.

    Maść ichtiolowa – jak ją stosować prawidłowo dla najlepszych rezultatów?

    Prawidłowe zastosowanie maści ichtiolowej polega na nałożeniu jej na zmianę skórną wcześniej dokładnie oczyszczoną. Pamiętaj, że ichtiol nie zasycha, dlatego po aplikacji maści warto zabezpieczyć skórę za pomocą plastra. Dzięki temu unikniesz ścierania się maści oraz zabrudzenia ubrań czy poduszki.
    Maść ichtiolowa – jak długo trzymać ją na skórze? Trzymaj okład z ichtiolu na zmianie skórnej przez całą noc, rano zdejmij plaster i oczyść skórę. Proces ten możesz powtarzać nawet codziennie, aż do poprawy stanu skóry. Po każdym zastosowaniu maści ichtiolowej dokładnie umyj ręce.
    Jaka jest najlepsza maść ichtiolowa? Większość preparatów z ichtiolem dostępnych na rynku nie różni się pomiędzy sobą niczym szczególnym. Maści mogą zawierać różne komponenty dodatkowe (wazelinę, tłuszcz wełniany). Nie warto przepłacać – nawet najtańsza maść ichtiolowa zapewni Ci pozytywne rezultaty!

    Kiedy nie stosować maści ichtiolowej?

    Choć maść ichtiolowa dostępna jest bez recepty i mogą stosować ją nawet osoby z bardzo wrażliwą skórą, należy pamiętać, że nie wolno nakładać jej na błony śluzowe. Złym pomysłem jest więc maść ichtiolowa na otwarte rany. Ichtiol ma właściwości barwiące, dlatego maść ichtiolowa na ranę świeżo zagojoną również nie jest dobrym rozwiązaniem.
    Maść ichtiolowa może uczulać, dlatego przy jej pierwszym zastosowaniu dokładnie obserwuj reakcje swojej skóry. Zwróć także uwagę na składniki, które zostały dodane do ichtiolu – lanolina lub wazelina mogą działać na niektóre osoby alergizująco.

    Pytania i odpowiedzi

    Jakie składniki w maści ichtiolowej pomagają w walce z niedoskonałościami?
    Głównym składnikiem aktywnym maści ichtiolowej jest ichtiol, który wykazuje działanie antybakteryjne i ściągające. Maści mogą zawierać dodatkowe substancje, takie jak wazelina i lanolina – wspierają one działanie ichtiolu, działają natłuszczająco oraz poprawiają konsystencję maści.

    Jak szybko można zauważyć efekty stosowania maści ichtiolowej?
    Już jednorazowe zastosowanie maści ichtiolowej przyniesie efekt w postaci zmniejszenia opuchlizny w obrębie zmiany skórnej i odprowadzenia treści ropnej. Czasem jednak, by zauważyć pożądane rezultaty, maść należy stosować nieprzerwanie przez kilka dni.

    Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania maści ichtiolowej?
    Maść ichtiolowa uczula w nielicznych przypadkach, niemniej jednak przy jej pierwszym zastosowaniu warto zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać, by nie nakładać maści z ichtiolem na świeże rany i błony śluzowe, ponieważ w takim wypadku może ona działać drażniąco.

    Czy maść ichtiolowa jest skuteczniejsza niż inne produkty na trądzik?
    Maść ichtiolowa to skuteczny sposób na walkę z bolesnymi, podskórnymi wypryskami, które długo utrzymują się pod skórą. Dzięki niej treść ropna może zostać odprowadzona, a zmiana skórna goi się szybciej. Należy jednak pamiętać, że dla skutecznej walki z trądzikiem warto zastosować kilka różnych metod działania. Maść ichtiolowa sprawdzi się jednak z pewnością, gdy poszukujesz taniego preparatu bez recepty.
    Zdjęcie: Evanto
    Autor: Joanna Plech