Data modyfikacji:

Data ważności kosmetyków. Jak ją sprawdzić?

Data ważności kosmetyków mówi o tym, jak długo specyfik nadaje się do użytku według producenta. Zazwyczaj wynosi minimum 2 lata i określa się ją na podstawie badań. Jak odczytać datę ważności kosmetyku? Czym różni się od przydatności kosmetyku po otwarciu? Sprawdź w artykule!

data ważności kosmetyków

Data ważności kosmetyków – dlaczego to takie ważne?

Sprawdzanie terminu ważności kosmetyków to rzecz, o której często się zapomina. Część osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że kremy, odżywki czy perfumy mogą się przeterminować. Tymczasem stare kosmetyki nie tylko nie działają, lecz także mogą wyrządzić skórze sporą szkodę.

Daty ważności kosmetyków określane są podczas starannych badań laboratoryjnych. Producenci oceniają trwałość oraz stabilność swoich wyrobów, a następnie stwierdzają, jak długo mogą one wytrzymać. Najszybciej starzeją się oczywiście kosmetyki naturalne niezawierające żadnych konserwantów. Następnie są produkty zawierające masła i oleje, np. balsamy do ciała czy szminki. Obecne w nich tłuszcze mogą zjełczeć. Specyfiki zmieniają wtedy zapach, odcień czy konsystencję. Inne produkty są zwykle trwalsze, jednak żaden kosmetyk nie będzie przydatny do użytku wiecznie.

Data ważności kosmetyków – jak poznać, że kosmetyk się zepsuł?

Jeśli nie jesteś w stanie przeczytać daty ważności kosmetyku (bo np. napis na etykiecie się starł), możesz spróbować organoleptycznie ocenić, czy produkt nadaje się jeszcze do użycia. O tym, że specyfik jest przeterminowany, mogą świadczyć:
  • zmiana zapachu,
  • zmiana koloru,
  • zmniejszenie trwałości,
  • zmiana konsystencji,
  • reakcja uczuleniowa, np. wysypka na skórze.

Data ważności kosmetyków – jak odczytać?

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyku? Jest ona wydrukowana na opakowaniu lub kartoniku i określona miesiącem i rokiem (czasem również dniem). Czasem oznaczona jest również skrótem EXP (ang. expiration). Data ważności oznacza, że najlepiej zużyć produkt przed tym właśnie terminem.

Termin ważności konkretnego kosmetyku można również sprawdzić w internecie. Istnieje wiele stron internetowych, na których znajdziesz datę ważności swojego produktu po wpisaniu jego kodu umieszczonego na opakowaniu.

Data ważności kosmetyku po otwarciu

Oprócz daty ważności niektóre kosmetyki mają również oznaczenie PAO (ang. period after opening, czyli przydatność po otwarciu). Znajdziesz je na opakowaniu produktu pod postacią rysunku słoiczka z cyferką oraz literką M, np. 3M. Oznacza to, że kosmetyk jest zdatny do użytku przez 3 miesiące po otwarciu.

Warto dodać, że producent nie ma obowiązku podawania daty przydatności po otwarciu, jeżeli kosmetyk jest ważny dłużej niż 30 miesięcy. PAO nie trzeba umieszczać również wtedy, gdy produkt jest stabilny chemicznie lub hermetycznie zamknięty.

Data ważności perfum, kosmetyków do makijażu i pielęgnacji

Jak długo ważne są poszczególne kosmetyki? Przyjmuje się, że kosmetyki do pielęgnacji (np. kremy, sera, żele) są ważne minimum 3 lata, choć specyfiki naturalne mogą mieć jeszcze krótszą datę ważności. Termin ważności produktów do makijażu może wynosić od ok. 2 lat (np. podkłady) do ponad 5 lat (sypkie cienie, pudry).
Data ważności perfum natomiast często nie jest precyzyjnie określana. Jednak po zbyt długim czasie używania mogą one po prostu zmienić zapach i stracić trwałość. Przyjmuje się, że flakon najlepiej zużyć w terminie od 2 do 5 lat.

Data ważności kosmetyków – jak przechowywać kosmetyki?

Warto wiedzieć, że kosmetyki mogą stracić przydatność do użycia wcześniej, o ile będą źle przechowywane. Aby produkty długo zachowały świeżość i trwałość, przestrzegaj poniższych zasad:
  • trzymaj je w suchym i chłodnym miejscu,
  • szczelnie zamykaj je po użyciu,
  • używaj ich zawsze czystymi rękami,
  • przechowuj je w cieniu,
  • zadbaj, aby do środka nie dostały się żadne zanieczyszczenia.
Jeśli odkryjesz, że twój kosmetyk jest przeterminowany, natychmiast się go pozbądź i kup nowy produkt. Zdrowie jest przecież najważniejsze.
Autor: Olga Wacholc