Data publikacji:

Data ważności kosmetyków. Jak ją sprawdzić i jakie ma znaczenie

Nie bez powodu data ważności kosmetyków jest umieszczana na każdym opakowaniu szamponu, kremu pod oczy czy płynu do kąpieli. To właśnie ona określa, jak długo dany produkt – o ile jest prawidłowo przechowywany – nadaje się do stosowania. Termin przydatności kosmetyków różni się w zależności od rodzaju formuły, składników aktywnych czy zastosowanych technologii. Jedno jest pewne: ma on ogromne znaczenie dla twojego bezpieczeństwa. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak go sprawdzić i co oznacza zaszyfrowana data ważności kosmetyków.
data ważności kosmetyków

Dlaczego sprawdzanie daty ważności kosmetyków jest takie ważne?

Dlaczego sprawdzanie daty ważności kosmetyków jest takie ważne? Odpowiedź jest oczywista – chodzi o twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Stosowanie produktów, których termin przydatności już minął, zawsze niesie ze sobą ryzyko. Dodatkowo przeterminowane kosmetyki tracą swoje właściwości, przez co niewiele zyskujesz, a ryzykujesz przenoszeniem na skórę bakterii i grzybów, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje.
Dobrym pomysłem, jeśli robisz zakupy stacjonarnie, jest sprawdzenie daty ważności kosmetyku jeszcze w sklepie. W przypadku produktów zamawianych przez internet warto zapisywać sobie w jednym miejscu terminy przydatności używanych formuł, szczególnie gdy kupujesz je na zapas.

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyku?

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyku? To proste. Szukaj na opakowaniu oznaczenia EXP (z ang. expiration date). Niektóre marki podają termin co do dnia, podczas gdy inne ograniczają się do konkretnego miesiąca i roku.
Jeżeli data ważności wynosi ponad 30 miesięcy (2,5 roku), to zgodnie z prawem producent nie musi umieszczać jej na opakowaniu. Zamiast tego podaje jedynie PAO, o którym opowiemy ci więcej za chwilę.
Pamiętaj, że data przydatności kosmetyków to nie wszystko. Czasami zdarza się, że produkt jest niewłaściwie przechowywany, przez co – nawet pomimo tego, że nie minął jeszcze jego termin ważności – widać już na pierwszy rzut oka, że formuła jest zepsuta. Świadczą o tym wszelkie zmiany zapachu, koloru i konsystencji. Jeżeli zauważysz w kosmetyku coś podejrzanego, to bezpiecznym rozwiązaniem jest zaprzestanie jego stosowania. W przeciwnym razie narażasz się np. na podrażnienie lub reakcję uczuleniową.

Ile wynosi ważność kosmetyków po otwarciu?

Miej na uwadze, że termin przydatności a ważność kosmetyków po otwarciu to dwie różne rzeczy. Ta druga to PAO (z ang. period after opening), którą oznacza się symbolem otwartego słoiczka. W jego środku znajdziesz wartość podaną w miesiącach. To ona określa, przez jak długi czas możesz używać produktu już po otwarciu.
Co więcej, bez względu na to, o jakie kosmetyki chodzi – data ważności na kosmetykach jest ważniejsza niż PAO. W praktyce oznacza to, że jeśli krem pod oczy ma termin przydatności 2 miesiące, a PAO wynosi pół roku, to producent gwarantuje bezpieczeństwo stosowania produktu wyłącznie przed te 2 miesiące. Po tym czasie używasz kosmetyku na własne ryzyko.

Czy kosmetyki po terminie ważności są bezpieczne? Co z nimi zrobić?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej raz stosowałaś kosmetyki po terminie ważności. Być może miałaś szczęście i produkty zachowały swoje właściwości, szczególnie gdy przekroczyłaś datę o kilka dni. Jeżeli jednak termin ważności kosmetyków minął kilka tygodni albo miesięcy temu, to odradzamy ich stosowanie. Oprócz wspomnianego wyżej podrażnienia lub uczulenia może dojść nawet do infekcji skórnej.
Polecamy: polskie kosmetyki
Jeżeli minęła data przydatności kosmetyków, to nie musisz od razu ich wyrzucać. Wiele z nich może zostać wykorzystana, ale już do czegoś innego. Zobacz sama:

przeterminowany szampon jest polecany do prania wełny,

płyn do kąpieli albo żel do mycia twarzy mogą się przydać do czyszczenia pędzli,

oleje do ciała i włosów sprawdzą się do impregnacji skórzanych i drewnianych powierzchni (dotyczy wyłącznie produktów krótko po terminie),

pianka do golenia może pomóc ci w pozbyciu się plam z ubrań,

krem do twarzy z powodzeniem zastąpi krem do stóp.

Przechowywanie kosmetyków – o tym warto wiedzieć

Prawidłowe przechowywanie kosmetyków to absolutna podstawa, zwłaszcza jeśli stosujesz produkty ze składnikami aktywnymi wymagającymi specyficznych warunków. Najprostszym sposobem jest zapoznanie się ze wskazówkami producenta, które – podobnie jak data ważności kosmetyków – znajduje się na opakowaniu. 
Niektóre kosmetyki dla kobiet należy przechowywać w lodówce, podczas gdy inne powinny stać w suchym, zaciemnionym miejscu. Dla wielu kobiet może być to zaskoczeniem, ale łazienka wcale nie jest idealnym miejscem. Powód jest prosty – nie ma cieplejszego i wilgotniejszego pomieszczenia w domu. Właśnie dlatego, jeśli masz oczywiście taką możliwość, przechowuj produkty np. w sypialni. Dzięki temu będziesz mogła używać ich bez obaw do momentu, aż nie minie termin przydatności kosmetyków.
Po przeczytaniu naszego artykułu nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem daty przydatności kosmetyków i przechowywaniem produktów, aby nie wpłynąć negatywnie na ich trwałość. Na zakończenie zachęcamy cię do zapoznania się z krótkimi odpowiedziami na często zadawane pytania.

FAQ: Daty Ważności i Użytkowanie Kosmetyków

Jak sprawdzić datę ważności po numerze serii?
Gdy masz numer serii, możesz skorzystać z opcji sprawdzania daty ważności na stronie internetowej producenta. Jeżeli dana marka nie daje takiej możliwości, to skontaktuj się z działem obsługi klienta (jeśli to polskie kosmetyki, to możesz zadzwonić na infolinię). Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z dostępnych online kalkulatorów kosmetycznych, które podają przybliżoną ważność kosmetyków.

Czy kosmetyk musi mieć datę ważności?
To zależy. Chociaż może się wydawać, że podobnie jak w branży żywnościowej, tak i w tej beauty oznaczenia daty ważności na kosmetykach są obowiązkiem producenta, to istnieją pewne wyjątki. Mowa np. o produktach, których okres przydatności wynosi ponad 30 miesięcy. W takiej sytuacji marka musi podać jedynie PAO (Period After Opening). Ta data kosmetyków jest określana w miesiącach.

Co zrobić z kosmetykami po terminie?
Chociaż na pierwszy rzut oka kosmetyk może wyglądać normalnie, to jeśli minął jego termin przydatności – dalsze stosowanie niesie ze sobą ryzyko, zwłaszcza w przypadku produktów do oczu. Na szczęście możesz jednak wykorzystać je do czegoś innego. Krem do twarzy z powodzeniem zastąpi ten do stóp, podczas gdy przeterminowany szampon może przydać się do prania wełny.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.