Data modyfikacji:

Kolczyk w pępku. Rodzaje, pielęgnacja, czy boli

Chcesz zrobić sobie kolczyk w pępku, ale masz pewne wątpliwości? Zastanawiasz się, czy zrobienie kolczyka w tym miejscu jest bolesne? Nie wiesz, jak później pielęgnować taki kolczyk? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. To kompleksowy poradnik dotyczący piercingu pępka. Zapraszamy do lektury!
kolczyk w pępku

Kolczyk w pępku – jak przebiega zabieg? Na co zwrócić uwagę, decydując się na przekłucie pępka?

Kolczyk w pępku to bardzo popularny rodzaj piercingu, na który decyduje się wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak przed samym zabiegiem niektórych dopadają wątpliwości. Te wynikają głównie z tego, że nie wszyscy wiedzą, jak przekłucie pępka wygląda.
Oczywiście, decydując się na kolczyk w pępku, należy udać się do profesjonalnego salonu piercingu. Nie wykonuj przekłucia na własną rękę! Nie powierzaj tego znajomym, np. podczas imprezy czy w warunkach domowych. Takie przekłucia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, np. zakażenia.
Jeśli masz już wybrany salon, to musisz wiedzieć, że sam zabieg przekłucia pępka trwa zazwyczaj chwilę. Wprawny piercer zrobi to naprawdę szybko i sprawnie. Do zrobienia kolczyka w pępku używa się długiej igły. Piercer następnie chwyta skórę nad pępkiem specjalne do tego przeznaczonymi szczypcami, a następnie dokonuje przekłucia. Powstają dwie dziurki, jedna nad drugą. Oczywiście przed nakłuciem piercer powinien zdezynfekować miejsce przekłucia.
Podczas wykonywania samego zabiegu zwróć uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, piercer powinien użyć sterylnych jednorazowych narzędzi, które później od razu lądują w koszu. Nie może korzystać z igieł leżących luzem lub takich, które później myje po każdym zabiegu! To samo dotyczy szczypiec oraz samego kolczyka do pępka. Kolczyk powinien być sterylny, a piercer musi założyć go zaraz po przekłuciu. Warto też pamiętać o tym, że przed przekłuciem piercer zaznacza markerem miejsce przekłucia. Dzięki temu jeśli zobaczysz, że nakłucie zostało narysowane krzywo lub np. za wysoko, to przed przekłuciem masz jeszcze szansę zareagować. Piercer podczas zabiegu powinien bezwzględnie nosić jednorazowe rękawiczki. Przed przekłuciem powinien założyć świeże, a później od razu wyrzucić je do kosza.
Podczas przekłucia piercer założy ci w pępku kolczyk wykonany z bioplastu – a przynajmniej doświadczony piercer na taki się zdecyduje. Dlaczego? Ponieważ bioplast to hipoalergiczny materiał, który przyspiesza gojenie rany. Po wygojeniu się pępka kolczyk z bioplastu możesz zamienić na ten ze stali chirurgicznej.
Pamiętaj, że na kolczyk w pępku nie powinny decydować się osoby z cukrzycą lub z problemami z krzepliwością krwi. Ponadto kolczyka w pępku nie powinny wykonywać kobiety ciężarne.

Kolczyk w pępku – czy jego wykonanie boli?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inny próg bólu. Niektóre studia piercingu oferują delikatne znieczulenie. To podawane jest miejscowo, najczęściej w formie znieczulającego żelu lub maści. Większość osób decyduje się jednak na przekłucie bez znieczulenia. Niektórzy sam moment nakłucia określają jako uczucie nacisku, a później szczypanie. Na pocieszenie napiszemy jedno – w okolicy pępka jest mało zakończeń nerwowych, a więc samo przekłucie nie powinno być zbyt bolesne. Może być za to niekomfortowe.

Kolczyk w pępku – cena

Cena zrobienia kolczyka w pępku waha się w zależności od renomy salonu piercingu, a nawet województwa, w jakim wykonywany jest zabieg. Najczęściej za przekłucie pępka zapłacisz od 100 do 200 zł.

Kolczyk w pępku – pielęgnacja

Tuż po zabiegu należy odpowiednio dbać o przekłute miejsce, aby to sprawnie i szybko się zagoiło. Musisz mieć też świadomość, że gojenie pępka trwa – zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Niestety zdarzają się przypadki, gdzie pełne wygojenie rany wynosi nawet kilka lat. Dużo zależy tutaj od precyzji wykonania zabiegu, a także indywidualnych predyspozycji danej osoby. Każdy zareaguje na piercing pępka inaczej.
Całkowicie normalne jest też to, że do około 2 tygodni po zabiegu okolice pępka są lekko opuchnięte i zaczerwienione. Dodatkowo mogą być wrażliwe na dotyk. Jeśli jest to uciążliwe, zastosuj antybakteryjny antybiotyk w postaci żelu lub maści, np. Tribiotic.
Najważniejsze w pielęgnacji rany po zabiegu jest jej czyszczenie. To możesz robić ciepłą wodą, ale najbardziej polecamy płyn dezynfekujący, np. Octenisept. Możesz też zastosować do przemywania mydło antybakteryjne, ale wówczas pamiętaj, aby jego resztki dobrze wypłukać z okolic rany. Jak często przemywać pępek po przekłuciu? Najlepiej 3 razy dziennie. Pamiętaj, aby podczas przemywania korzystać z jednorazowych ręczników papierowych. Na klasycznych ręcznikach, które wiszą w łazience, zawsze zbiera się masa bakterii.
Kolejna istotna rzecz to to, aby niepotrzebnie nie dotykać pępka rękami. Na dłoniach znajduje się wiele bakterii, a ciągłe dotykanie pępka może skończyć się nawet zakażeniem. Przed dotknięciem przekłucia zawsze dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj je!
W trakcie gojenia rany istotne są także ubrania, jakie nosisz. Unikaj ciuchów, które ze względu na swój materiał mogą zaczepiać o kolczyk. Stawiaj na luźne, przewiewne bluzki lub koszule wykonane z naturalnego materiału. Staraj się stosować do tej zasady przynajmniej pierwsze 2 tygodnie po przekłuciu.
Ważne jest również to, aby w trakcie gojenia wypoczywać. Unikaj przyjmowania używek, wysypiaj się i dobrze odżywiaj.

Kolczyk w pępku – co powinno cię zaniepokoić po przekłuciu?

Tak jak wspominaliśmy, po przekłuciu pępka delikatny obrzęk, zaczerwienienie czy wrażliwość na dotyk są całkowicie normalne. Taki stan nie powinien się jednak utrzymywać dłużej niż 2 tygodnie. Niepokojące jest też to, że z czasem gojenia te objawy nasilają się, zamiast ustawać. Dodatkowo z rany nie powinno się nic sączyć, nie powinna ona być mokra. Wygląd pępka nie powinien cię niepokoić. Ważne jest również twoje samopoczucie. Jeśli towarzyszy ci osłabienie lub, co gorsza, podwyższona temperatura, to znak, że musisz udać się do lekarza. Z lekarzem najlepiej skonsultować się już wtedy, kiedy rana długo się goi i nie chcą zejść z niej obrzęk oraz zaczerwienienie.

Kolczyk w pępku – rodzaje

  • Banana bells
Sztanga kolczyka jest zakrzywiona, co przypomina właśnie kształt banana. Elementy dekoracyjne kolczyka najczęściej są w kształcie kulek i znajdują się po obu stronach sztangi. Taki kolczyk łatwo się zakłada i wygodnie się nosi.
  • Top dangle rings
Sztanga kolczyka jest zakrzywiona, a na jej przodzie znajduje się duża ozdoba. To rozwiązanie dla osób, które chcą, aby kolczyk w pępku był duży i od razu rzucał się w oczy.
  • Spiral rings
Kolczyk do pępka w kształcie spirali. Najczęściej ozdobne zakończenie ma tylko jedna ze stron. Niektórzy uważają, że ten rodzaj kolczyka jest jednym z najtrudniejszych do założenia. Nie polecamy go więc na sam początek.
  • Ball captive rings
Ten model nie ma zakrzywionej sztangi. Jest w kształcie pierścienia, a na środku ma ozdobną kulkę.
Na kolczyk w pępku decyduje się wiele osób. Taka ozdoba wygląda bardzo atrakcyjnie, ale należy pamiętać, że wygląd to nie wszystko. Wybierz dobry salon, który ma wykonać przekłucie. Kieruj się opiniami w internecie, obejrzyj zdjęcia wykonanych przekłuć albo skorzystaj z poleceń znajomych. Nigdy nie oszczędzaj na takim zabiegu. Lepiej wydać większą kwotę u doświadczonego piercera, niż później borykać się z zakażeniem rany lub poważniejszymi konsekwencjami.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.