Data publikacji:

Żele krok po kroku. Jak zrobić paznokcie żelowe?

Jak się robi paznokcie żelowe? Czy robienie paznokci żelowych jest skomplikowane? Czy nakładanie żelu na paznokcie niszczy płytkę? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym poradniku! Jeśli zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić paznokcie żelowe w domu, to ten tekst jest dla ciebie. Zapraszamy do lektury!
a professional gel manicure

Paznokcie żelowe – co to za manicure?

Czym są paznokcie żelowe i żelowy manicure? Paznokcie żelowe to rodzaj manicure'u, w którym na naturalną płytkę paznokcia nakłada się specjalną żelową masę, aby paznokieć wydłużyć i zbudować go tak naprawdę na nowo. Paznokcie żelowe są niezwykle trwałe i wytrzymałe – nie jest to wyłącznie zwyczajny lakier, jak w przypadku manicure'u hybrydowego. Żelami najpierw buduje się płytkę paznokcia, a potem na niej wykonuje dodatkowo manicure, np. właśnie hybrydowy. Manicure żelowy jest zdecydowanie trudniejszy do wykonania niż inne rodzaje manicure'u. Żelowe paznokcie to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć długie paznokcie, a nie mogą zapuścić swojej naturalnej płytki. Jeśli dodatkowo twoje paznokcie są łamliwe, a ty chcesz wzmocnić i wyrównać płytkę, to paznokcie żelowe też będą rozwiązaniem dla ciebie.
Rozwiązaniem dla osób, które nie chcą samodzielnie robić manicure'u żelowego, są też sztuczne paznokcie żelowe. W tej metodzie kupuje się gotowe sztuczne paznokcie i nakleja na naturalną płytkę. Później można je dowolnie malować – jeśli, np. zdecydujesz się na paznokcie w naturalnym odcieniu nude lub transparentne.
Chcesz wiedzieć, jak nałożyć żel na paznokcie? Marzą ci się zadbane paznokcie żelowe? Jak zrobić manicure żelowy – to pytanie zaprząta ci głowę? Zerknij do dalszej części artykułu, gdzie podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać żelowy manicure.

Jak zrobić paznokcie żelowe? Jak nakładać żel na paznokcie? Podpowiadamy, jak zrobić paznokcie żelowe krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak zrobić paznokcie żelowe? Czytaj dalej, a podpowiemy, jak wykonać je w domu! Na samym początku wyjaśnijmy jednak jedną kwestię – masą żelową możesz przedłużyć płytkę paznokcia albo po prostu położyć żel na naturalnej płytce, aby ją utwardzić. Poniżej opisujemy oba sposoby na aplikację żelu. Wybierz najlepszą dla siebie.

Paznokcie żelowe krok po kroku – utwardzanie naturalnej płytki żelem

Krok 1. Wypiłuj paznokcie i usuń skórki
Nadaj paznokciom pożądany kształt. Pamiętaj jednak, aby nie spiłować ich zbyt krótko. Później usuń skórki. Możesz użyć cążek albo odsunąć skórki patyczkiem. Do ich zmiękczenia możesz zastosować specjalny preparat zmiękczający skórki.
Krok 2. Pora zmatowić płytkę paznokcia
Użyj do tego bloczku polerskiego.
Krok 3. Odtłuść płytkę cleanerem i nałóż na nią primer
Teraz wacikiem nasączony cleanerem przemyj płytkę. Następnie na każdy paznokieć nałóż primer. Tego nie musisz utwardzać w lampie.
Krok 4. Zrób wcierkę z bazy pod żel
Taki sposób sprawia, że płytka będzie odpowiednio zabezpieczona przed nałożeniem żelu, a cała stylizacja będzie znacznie trwalsza. Wybierz bezbarwną bazę, nałóż jej niewielką ilość na płytkę, a następnie pędzelkiem do nakładania żelu wetrzyj bazę w płytkę. Później utwardź ją w lampie.
Krok 5. Nałóż żel na paznokcie
Najpierw pobierz niewielką kulkę wybranego żelu na pędzelek. Teraz kulkę żelu zaaplikuj na całą płytkę właśnie przy użycia pędzelka do nakładania żeli. W ten sposób tworzy się warstwę poślizgową. Teraz nie utwardzaj żelu w lampie, tylko od razu przejdź do nadbudowy płytki. Dobierz większą kulkę żelu na pędzelek i nałóż ją na paznokieć w miejscu apexu, czyli wypukłości tworzonej przez dwie krzyżujące się krzywe – jedna z nich biegnie od skórek do krawędzi brzegu wolnego, a druga od boku do boku paznokcia. Punkt ich skrzyżowania to właśnie apex. Następnie ruchem podpychającym kieruj żel pod skórki – ale pamiętaj, aby zostawić niewielką przestrzeń na około milimetr. Teraz kierując się na kształt litery U, przeciągnij żel do wolnego brzegu. Pora wyrównać żel. Zrób to ruchem niteczkowym – ułóż żel pionowo od góry i kieruj go na prosto, przesuwając nim niemalże w powietrzu.
To wszystko jest dla ciebie skomplikowane? Obejrzyj poniższy tutorial, który krok po kroku pokazuje, jak precyzyjne nałożyć żel na płytkę.
Krok 6. Utwardź żel w lampie

Przedłużanie paznokci żelem

Chcesz przedłużyć paznokcie żelem? Jest to dość skomplikowane, dlatego najlepiej zobaczysz, jak to zrobić, oglądając poniższy tutorial.

Żelowe paznokcie – to musisz mieć, jeśli chcesz zrobić żele krok po kroku

Robienie paznokci krok po kroku w zaciszu swojego domu, zwłaszcza paznokci żelowych, wymaga odpowiednich narzędzi i przyrządów. Jakich? Poniżej znajdziesz spis tych najważniejszych.

Pilniczek, cążki do skórek i bloczek polerski

Przed nałożeniem żelu należy odpowiednio przygotować płytkę, dlatego takie podstawowe narzędzia z pewnością się przydadzą.

Primer, cleaner i baza

Po co stosuje się każdy z tych produktów? Primer odtłuszcza płytkę paznokcia oraz zmienia jej pH, a więc zwiększa przyczepność masy żelowej. Ma bezpośredni wpływ na trwałość wykonanego manicure'u. Cleaner także odtłuszcza płytkę paznokcia. Dodatkowo przemywasz nim płytkę, aby woda odparowała z powierzchni paznokcia. Baza to kolejny ważny etap. Wcierasz ją w płytkę przed nałożeniem żelu. Jaką bazę wybrać? Najlepiej sprawdzi się baza hybrydowa – można z niej korzystać także do wykonywania manicure'u hybrydowego.

Żel na paznokcie

Podstawą w stworzeniu żelowego manicure'u jest wybór odpowiedniego żelu do paznokci. Jaki wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na rynku jest tak wiele produktów o różnych właściwościach, że musisz samodzielnie przeanalizować, jaki produkt najlepiej spełni twoje oczekiwania – każdy też będzie mieć od tego produktu inne oczekiwania i inne sposoby opracowywania żelu. Dodatkowo musisz zdecydować, czy chcesz kupić żel w kolorze, czy wolisz postawić na klasyczne rozwiązanie i pracować żelem w odcieniach naturalnej płytki. A może żel bezbarwny? Jedyne co możemy ci podpowiedzieć, to na początek polecamy wybrać żel samopoziomujący. Zdecydowanie ułatwia on pracę i łatwo wypracować nim idealną bazę żelową.

Czytaj również: Uzupełnienie paznokci żelowych

Lampa

Lampa do utwardzania paznokci żelowych.

FAQ o Paznokciach Żelowych

Jak długo trzyma się żel na paznokciach?
Żel na paznokciach jest bardzo trwały i powinien utrzymać się na nich nawet do 4 tygodni. Pamiętaj jednak, że po ok. 2–3 tygodniach od nałożenia żelu na płytkę konieczne będzie jego uzupełnienie.

Czy warto robić paznokcie żelowe?
Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od swojego manicure'u. Jeśli twoja płytka jest łamliwa, a ty chcesz cieszyć się długimi i pięknymi paznokciami albo zapuścić swoje naturalne paznokcie, to żel zdecydowanie w tym pomoże. Paznokcie żelowe to rozwiązanie dla osób, które w manicurze cenią sobie przede wszystkim trwałość. Chcesz, aby twój manicure był jak najbardziej naturalny? Wybierz inny rodzaj manicure'u, np. hybrydowy, i przedłużanie płytki bazą proteinową. Zyskasz mniej trwały, ale za to naturalniejszy efekt.

Kiedy nie można robić paznokci żelowych?
Nie możesz wykonywać manicure'u żelowego, jeśli borykasz się z grzybicą lub drożdżycą paznokci, stanami zapalnymi, ropnymi lub infekcjami w okolicy płytki paznokcia, brodawkami, stanami alergicznymi (niektórzy są uczuleni na żel!) czy zakażeniem pałeczką ropy błękitnej. Dodatkowo przeciwwskazaniem do wykonania paznokci żelowych jest przerwanie ciągłości skóry, np. otwarte rany w okolicy płytki paznokcia. Masz cukrzycę? Lepiej nie wykonuj paznokci żelowych w domu. Przed ich wykonaniem skonsultuj się z kosmetologiem wykonującym zabieg, który podpowie, czy możesz zrobić tego rodzaju manicure.

Czy po żelach niszczą się paznokcie?
Paznokcie żelowe to zabieg bezpieczny, który sam w sobie nie powinien niszczyć płytki. Najczęściej przyczyną zniszczeń płytki po manicurze żelowym jest sam proces jego ściągania. Manicure żelowy jest bardzo trwały, a więc jego ściągnięcie też nie należy do prostego. Powinno się to robić umiejętnie, np. przy użyciu frezarki, w przeciwnym razie płytka może zostać porysowana, a nawet częściowo oderwana.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.