Data modyfikacji:

Trądzik na plecach. Jak się pozbyć pryszczy, wągrów i wyprysków?

Trądzik najczęściej kojarzy się ze zmianami ropnymi zlokalizowanymi na twarzy. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie może wystąpić. Coraz częściej wągry, zaskórniki i krosty można zaobserwować na rękach, ramionach czy plecach. Właśnie plecy, ze względu na utrudniony dostęp i zaniedbania pielęgnacyjne, są w dużym stopniu narażone na wykwity skórne, które mogą boleć lub swędzieć. Zmiany najczęściej występują w górnej części pleców oraz na ramionach. Czym są spowodowane i czy trądzik na plecach można skutecznie wyleczyć?
tradzik na plecach

Trądzik na plecach – przyczyny

Trądzik to choroba dermatologiczna, która może wystąpić u osób w każdym wieku. Najczęściej dotyczy ludzi młodych, w okresie dojrzewania, ale zmiany ropne mogą wystąpić również u osób starszych, u których obserwuje się nadmierną pracę gruczołów łojowych. Sebum produkowane w odpowiedniej ilości jest potrzebne, ponieważ natłuszcza i nawilża skórę oraz zapobiega utracie wody. Ale nadmiar powoduje zatykanie gruczołów łojowych, a to z kolei sprzyja namnażaniu się bakterii i powstaniu stanu zapalnego. Główne przyczyny pryszczy na plecach to:
  • nieodpowiednia higiena osobista,
  • stosowanie niedopasowanych kosmetyków,
  • kosmetyki stosowane do pielęgnacji włosów, które mogą podrażniać skórę na plecach i wywoływać ropne wykwity
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nadmierna potliwość,
  • zaburzenia hormonalne,
  • przyjmowanie niektórych lekarstw,
  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku,
  • zła dieta, bogata w tłuste, mocno przetworzone produkty.

Zmiany mogą nasilać się pod wpływem silnego stresu, długotrwałego zmęczenia, braku snu, picia alkoholu czy noszenia syntetycznych, nieprzepuszczających powietrza ubrań. Jeżeli wykwity są małe i nieuciążliwe, można walczyć z nimi samodzielnie. W przypadku, gdy wypryski na plecach są duże, bolesne i mocno nasilone, należy skonsultować się z dermatologiem, który wdroży odpowiednie leczenie.

Jak pozbyć się trądziku na plecach? Domowe sposoby

Krosty na plecach, ze względu na utrudniony dostęp, są uciążliwe i trudne do usunięcia. Są jednak metody, dzięki którym można mieć gładkie, pozbawione wyprysków plecy. W domu warto wykonywać parówki, polegające na nagrzewaniu pleców za pomocą pary wodnej lub ciepłego ręcznika. Pod wpływem temperatury wągry otworzą się i łatwiej będzie można je oczyścić za pomocą dobrego żelu antybakteryjnego. Polecane są również kąpiele z rumianku, szałwii i bratka trójkolorowego, które łagodzą podrażnienia i delikatnie odkażają skórę. W domu można wykonać naturalny peeling. Przyda się do tego połówka cytryny, na którą należy nałożyć cukier i miód. Warto poprosić bliską osobę o natarcie pleców tak przygotowanym produktem. Zabieg wspaniale oczyści plecy i usunie część nieestetycznych zmian. Na trądzik na ramionach i plecach pozytywne działanie ma maseczka z drożdży, która zawiera witaminy z grupy B oraz cenne minerały poprawiające stan skóry.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do sukcesu

Aby skutecznie walczyć z trądzikiem na plecach, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Plecy i okolice dotknięte chorobą powinny być dokładne myte dwa razy dzienne za pomocą żelu lub mydła antybakteryjnego, o właściwościach nawilżających i odżywczych. W sklepach i aptekach można znaleźć wiele produktów, przeznaczonych do skóry trądzikowej. Warto szukać takich, które zawierają sprawdzone substancje czynne, tj. wyciąg z rumianku czy różnego typu glinek. Dobre preparaty złuszczą martwy naskórek odetkają pory, a tym samy złagodzą przykre objawy. Do mycia można wykorzystać szczotkę, która odblokuje zatkane pory i pozwoli skórze lepiej oddychać. Zabronione są kosmetyki zawierające sztuczne dodatki, barwniki i aromaty, które mogą nasilać problem i dodatkowo podrażniać zaognioną skórę. Po myciu skórę należy nawilżyć, stosując lekkie balsamy czy mleczka. Objawowo na mocno zaczerwienione zmiany można nakładać maść cynkową, która ma działanie antybakteryjne i ściągające.

Wypryski na plecach – o czym warto pamiętać?

Oprócz leków, odpowiednich kosmetyków i zachowania higieny, w walce z trądzikiem na plecach ważne jest codzienne postępowanie. Duże znaczenie w redukcji krost ma rodzaj noszonej odzieży. Ubrania powinny być przewiewne i luźne, tak aby nie ograniczały dopływu powietrza. Powinny być wykonane z naturalnych, przyjaznych dla skóry tkanin, które ułatwią gojenie się ran. Ważne jest również, aby unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Mimo że początkowo krosty i zaskórniki będą mniej widoczne, to po jakimś czasie stan skóry ulegnie pogorszeniu. Niewskazane jest również rozdrapywanie i wyciskanie zmian. Może to doprowadzić do zakażenia, a także rozniesienia bakterii po innych obszarach ciała. Aby trwale pozbyć się trądziku, należy zmienić dietę. Specjaliści zalecają, aby unikać ostrych przypraw, fast foodów, pokarmów bogatych w konserwanty, tłuszcze i cukry. Zalecana jest dieta, w której dominują owoce, warzywa, chude mięso, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze oraz produkty z dużą ilością witamin C i B2. Należy zrezygnować z napojów gazowanych, alkoholu oraz palenia papierosów.

Leczenie u specjalisty

W przypadku, gdy metody domowe i dobre kosmetyki nie przynoszą efektów, należy udać się do lekarza. Może okazać się, że konieczne będzie leczenie farmakologiczne za pomocą leków doustnych oraz miejscowych. Czasami do terapii należy włączyć antybiotyki, retinoidy lub sterydy. Zmiany spowodowane trądzikiem można również złagodzić, poddając się zabiegom medycyny estetycznej. W przypadku wyprysków na plecach skuteczny będzie peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja, zabiegi z zastosowaniem kwasów. 

Trądzik na plecach jest uciążliwy i nieprzyjemny, ale jest wiele sposób, dzięki którym można zlikwidować wypryski i stan zapalny. Należy jednak pamiętać, że to długotrwały proces, wymagający wielu zabiegów, dobrej pielęgnacji i zmiany trybu życia.

Autor: Dorota Koszutowska