Data publikacji:

Wolne rodniki na twarzy. Co to i jak się pozbyć?

Pielęgnacja cery powinna obejmować nie tylko jej odpowiednie odżywianie i nawilżanie, ale i ochronę antyoksydacyjną, czyli ochronę przed wolnymi rodnikami. To właśnie one przyczyniają się do szybkiej degradacji komórek skóry, a w konsekwencji przyspieszenia procesów starzenia. Przeczytaj, czym są wolne rodniki, jak wpływają na kondycję skóry i w jaki sposób możesz się chronić przed ich działaniem.
wolne rodniki

Wolne rodniki – co to takiego?

Jak zapewne doskonale pamiętasz z lekcji chemii ze szkoły, każdy atom tlenu posiada na swojej orbicie parzystą liczbę elektronów. Zdarza się jednak, że na skutek rozpadu wiązań chemicznych powstaną niesparowane elektrony. To właśnie wolne rodniki tlenowe, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na kondycję skóry. Niewielka ilość wolnych rodników w organizmie jest zjawiskiem naturalnym związanym z samym procesem oddychania. Ich liczba może jednak gwałtownie wzrastać, gdy palimy papierosy, wdychamy spaliny czy zbyt długo przebywamy na słońcu. Niesparowane elektrony „poszukują” brakujących ogniw, łącząc się z atomami różnych substancji, co powoduje uszkodzenie błon komórkowych, niszczenie struktury DNA, a w konsekwencji przyspieszenie procesów starzenia się skóry.

W jaki sposób wolne rodniki wpływają na kondycję skóry?

Kondycja skóry i tempo, w jakim zachodzą procesy jej starzenia się, zależą od bardzo wielu czynników. Nie ulega wątpliwości, że jednym z nich – o ogromnym znaczeniu – są właśnie wolne rodniki. Reaktywowane formy tlenu, które powstają po rozpadzie atomu, powodują niszczenie włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność i właściwe napięcie skóry. Jednocześnie pod wpływem wolnych rodników uszkodzeniu ulega powłoka lipidowa, co powoduje obumieranie komórek. To sprawia, że skóra wygląda starzej, jest zszarzała, zmęczona, przesuszona. Zmarszczki są głębsze i bardziej widoczne. Problemy, które powodują wolne rodniki, nie są jednak wyłącznie natury estetycznej. Z ich powodu skóra traci naturalną zdolność do regeneracji, jest bardziej podatna na uszkodzenia czy stany zapalne.

Wolne rodniki – jak się pozbyć?

Podstawą jest odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty (przeciwutleniacze), które pozwalają chronić organizm przed stresem oksydacyjnym wywoływanym przez wolne rodniki. Z tego powodu warto dbać o urozmaicony jadłospis, w którym nie braknie witamin, przede wszystkim A, C i E, a także selenu, cynku i polifenoli. Nie zawsze jednak to wystarczy. Warto działać kompleksowo i odpowiednią dietę łączyć z działaniem zewnętrznym poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym, takich jak na przykład antyoksydacyjne serum do twarzy.

Kosmetyki do twarzy, które mają służyć ochronie antyoksydacyjnej i spowolnieniu procesów starzenia, powinny cechować się kompleksowym działaniem: jednocześnie odżywiać i nawilżać, a przy tym wspierać naturalne procesy regeneracyjne skóry. Bardzo skuteczne są te produkty, które pozwalają odbudować płaszcz hydrolipidowy naskórka. Na polskim rynku bardzo ciekawą ofertę przygotowała firma Dr Irena Eris. W jej ofercie znajdziemy specjalne kosmetyki antyrodnikowe, które zapewniają także wysoką ochronę UV.

Antyoksydanty w kosmetykach – na jakie zwracać uwagę?

Kupując kosmetyki do twarzy, takie jak serum antyoksydacyjne czy krem przeciwzmarszczkowy, warto szukać produktów, które w swoim składzie zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy. Są to składniki takie jak:
  • witamina C;
  • witamina E;
  • koenzym Q10;
  • wyciąg z zielonej herbaty;
  • wyciąg z soi;
  • wyciąg z winogron;
  • wyciąg z granatu;
  • wyciąg z miłorzębu japońskiego.
Autor: Anna Michalska