Data publikacji:

Zmarszczki na szyi – jak się ich pozbyć i jak zapobiegać?

Twarz to zdecydowanie ta część ciała, której kobiety podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych poświęcają najwięcej uwagi. A co z szyją? Równie ważna, lecz często zaniedbywana okolica po latach lekceważenia może prezentować się nieestetycznie, a nawet staro. Zmarszczki na szyi mogą pojawić się nawet u młodych osób. Sprawdź, jak z nimi walczyć i jak im zapobiegać!
Zmarszczki na szyi

​Zmarszczki na szyi – jak powstają?

Skóra szyi jest cieńsza niż na twarzy, dlatego szybciej się starzeje. Nie jest podbudowana warstwą lipidową, a dodatkowo ciągle narażona jest na rozciąganie i zagięcia, które powstają wskutek naturalnych ruchów głową. Tak, jak i na innych częściach ciała, z wiekiem skóra szyi traci swoją naturalną elastyczność, gdyż zaczyna brakować w niej włókien elastynowych i kolagenowych. Dokładając do tego brak pielęgnacji, można nabawić się zmarszczek na szyi, a także utraty elastyczności skóry, która odbiera młodzieńczy wygląd.
Czy zmarszczki na szyi dotyczą tylko dojrzałych kobiet? Niekoniecznie! W kosmetyce coraz częściej mówi się o zjawisku tech-neck, czyli „technologicznej szyi”. Dotyczy ono poprzecznych zmarszczek, które powstają na szyi wskutek długiego pochylania się nad smartfonem czy komputerem. Tego rodzaju zmarszczki mogą pojawić się nawet u bardzo młodych osób i trudno je usunąć.

​Kto jest narażony na zmarszczki na szyi?

Zmarszczki na szyi pojawiają się u większości osób po 40. roku życia, jednak można dostrzec je także wcześniej. Wiele zależy od trybu życia, jaki prowadzi dany człowiek, jak również stosowanej pielęgnacji.

​Jak pozbyć się zmarszczek na szyi? Domowe sposoby na zmarszczki na szyi

Być może już zauważasz u siebie zmarszczki na szyi, które spędzają ci sen z powiek. Spokojnie – za pomocą domowych metod możesz się z nimi uporać. Podpowiadamy skuteczne sposoby na zmarszczki na szyi.

​Codzienna pielęgnacja

Pierwszym elementem troski o stan skóry szyi jest oczywiście pielęgnacja domowa. Choć na szyi może być wykonywany szereg salonowych zabiegów, nic nie zastąpi regularnej rutyny.

Delikatne oczyszczanie

Podczas codziennego mycia twarzy nie zapominaj o oczyszczaniu szyi. Ułatwi to wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków oraz zapobiegnie powstawaniu niedoskonałości. Szyję najlepiej myć delikatnym produktem – żelem lub pianką – pozbawionym alkoholu.

Tonizacja

Po co stosować tonik na szyję? Przede wszystkim w celu przywrócenia jej prawidłowego pH po umyciu. Dzięki temu unikniesz wysuszenia i ściągnięcia skóry. Ponadto, toniki zwiększają wchłanialność innych kosmetyków – serum oraz kremów.

Peelingi

Skóra całego ciała, a więc i szyi, ulega złuszczaniu. Gromadzące się na niej obumarłe komórki mogą prowadzić do powstawania zaskórników oraz utrudniać wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków. Raz w tygodniu zafunduj szyi peeling enzymatyczny, który wygładzi ją oraz rozświetli.

Krem do szyi i dekoltu

Codziennie stosuj krem nawilżająco-odżywczy, który dostarczy skórze szyi składników niezbędnych do zachowania młodego wyglądu. Nie musi być to kosmetyk dedykowany szyi – wystarczy, że krem nakładany na twarz lekko przeciągniesz na szyję i wmasujesz, wykonując ruchy od dołu ku górze. W drogeriach internetowych znajdziesz także specjalne kosmetyki do szyi i dekoltu. Warto, by tego typu produkt zawierał substancje intensywnie nawilżające: kwas hialuronowy, oleje i masła roślinne, koenzym Q10, a także składniki przeciwstarzeniowe, szczególnie peptydy i witaminy A, C, E.
Przykładowym kosmetykiem do pielęgnacji szyi jest krem Bandi z peptydami. Te substancje działają silnie regenerująco, przywracając blask i jędrność nawet bardzo zaniedbanej skórze. Produkt może być stosowany także na dekolt.
Koncentrat na szyję i dekolt Dr Ireny Eris to kosmetyk zawierający nie tylko peptydy, ale także kompleks nawilżających olejków. Można stosować go zarówno podczas porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.
Lekki krem-wypełniacz zmarszczek do szyi i dekoltu marki Dalchemy to propozycja dla miłośniczek naturalnych kosmetyków. Hydrolat z neroli, róży, werbeny i cytryny dostarczają cerze witamin i minerałów, które wspomagają produkcję włókien kolagenu i elastyny.

Serum

Chcesz jeszcze bardziej zadbać o swoją szyję? Przed aplikacją kremu nałóż na nią serum odmładzające, zawierające retinol, koenzym Q10 lub kwas hialuronowy. Te składniki to prawdziwi pogromcy zmarszczek.

​Ćwiczenia szyi

Czy wiesz, że zmarszczki na szyi możesz „wyprasować” ćwiczeniami? To nic trudnego! Sprawdź kilka przykładowych propozycji treningu szyi, który poprawi kondycję twojej skóry.
  • Rozciągaj szyję, powoli podnosząc głowę do góry i spoglądając na sufit. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  • Przechylaj głowę powoli, ale głęboko raz na lewą, raz na drugą stronę. Powtórz 10 razy.
  • Wysuwaj żuchwę do przodu tak, by dolne zęby „wyprzedziły” górne. Wytrzymaj 30 sekund. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
  • Aby zapobiegać nowym zmarszczkom na szyi, dbaj o prawidłową postawę. Nie garb się, a pracując przy komputerze trzymaj głowę wyprostowaną. Unikaj także długiego pochylania się nad telefonem. Gdy czytasz, postaraj się, aby książka była zawsze na wysokości twojego wzroku. Dobrą praktyką jest także zmiana pozycji snu - leżąc na plecach, z głową równo ułożoną na poduszce, twoja skóra szyi nie będzie narażona na zaginanie się.

    ​Masaże

    Delikatny masaż szyi warto wykonywać nawet codziennie, na przykład podczas aplikacji kremu. Możesz połączyć go także ze stosowaniem olejku o działaniu nawilżającym. Takie cechy ma olej arganowy, migdałowy czy różany. Masując szyję, wykonuj ruchy od jej podstawy do góry – nigdy odwrotnie. Aby wspomóc zwalczanie zmarszczek, możesz także wykonywać ruchy rozcierające na boki.

    ​Profesjonalne zabiegi na zmarszczki na szyi

    Bardzo zaniedbana skóra szyi, która przez lata nie była właściwie pielęgnowana, może borykać się ze znaczną utratą jędrności. Niestety, wiszącą i wiotką skórę szyi trudno przywrócić do młodego wyglądu metodami domowymi. Wówczas można rozważyć zabiegi gabinetowe. Należą do nich:
  • Mezoterapia igłowa,
  • Dermapen,
  • Laserowe odmładzanie skóry.
  • Aby trwale poprawić wygląd szyi, zabiegi należy wykonywać w seriach. Satysfakcjonujący efekt można zauważyć już po kilku zabiegach.

    ​Zmarszczki na szyi – podsumowanie

    Zmarszczki na szyi dotyczą nie tylko dojrzałych kobiet – borykają się z nimi nawet młode dziewczęta, zwłaszcza te, które często pochylają głowę nad smartfonem, komputerem lub książką lub po prostu te, które nie przykładają uwagi do stanu skóry szyi. Pamiętaj, że twoja szyja jest delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Właściwe kosmetyki, ćwiczenia oraz masaże szybko poprawią jej wygląd.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech