Data modyfikacji:

Co oznacza, kiedy włosy nie przyjmują farby?

Farbowanie włosów jest obecnie bardzo powszechnym zabiegiem zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. W kilka chwil można diametralnie zmienić swój wygląd poprzez zmianę koloru włosów. Farbowanie włosów można wykonać w domu lub udać się do profesjonalisty. Co jednak w przypadku, kiedy włosy nie przyjmują farby? Czy to normalne zjawisko? Czy w takim przypadku można cokolwiek zrobić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
włosy nie przyjmują farby
Farba do włosów została stworzona na początku XX wieku we Francji. Koloryzacja włosów do dzisiaj budzi kontrowersje ze względu na inwazyjny wpływ na włókno włosa. Przemysł kosmetyczny nieustannie pracuje nad opracowaniem innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym farba będzie dokładnie pokrywać pasma, a jednocześnie nie będzie ich niszczyć. Podczas koloryzacji może dojść do nierównomiernego zafarbowania włosów. Może tak się stać dlatego, że włosy nie przyjmują farby.

Włosy nie przyjmują farby – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn dlaczego włosy nie przyjmują farby. Dzieje się tak między innymi w przypadku farbowania bardzo zniszczonych włosów. Ich struktura jest zdegradowana i nie są w stanie prawidłowo przyjmować zaaplikowanej farby. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak farba będzie działać na łodygę włosa. Podczas farbowania, zwłaszcza w domu, włosy mogą nie przyjąć prawidłowo farby, ponieważ składniki preparatu zostały połączone w sposób niedokładny, „na szybko”. Wówczas składniki farby nie mają szansy zadziałać w prawidłowy sposób i może okazać się, że włos nie przyjmie farby lub włosy będą zafarbowane nierównomiernie. Innym powodem, który może sprawić, że wystąpią takie problemy, jest zastosowanie nieodpowiednich proporcji farby. Nie należy mieszać farby w domowym zaciszu (ale i w salonie fryzjerskim) „na oko”. Zawsze należy korzystać z proporcji zalecanych przez producenta znajdujących się na opakowaniu. Najlepiej do tego celu wykorzystać wagę kuchenną. Profesjonalni fryzjerzy zawsze korzystają z wagi w celu skomponowania odpowiedniego produktu do koloryzacji. 

Jak nakładać farbę?

Kluczowe jest także prawidłowe i umiejętne nakładanie farby. Trzeba nakładać ją od odrostów i dalej na długości. Jeżeli zrobimy to odwrotnie wówczas końce włosów będą bardziej intensywne niż włosy tuż przy skórze głowy. Dlaczego tak się dzieje? Włosy na końcach są bardziej zniszczone, a co za tym idzie – farba zdecydowanie łatwiej wnika w strukturę i efekty są widoczne szybciej. Natomiast włosy tuż przy skórze głowy są zdrowe i potrzeba więcej czasu, by produkt do koloryzacji zadziałał prawidłowo. Najlepiej, żeby farbę nakładała nam inna osoba, ponieważ ważne jest także, aby czas jej aplikacji był możliwie jak najkrótszy. Wtedy jesteśmy w stanie kontrolować, aby podobny czas trzymać farbę na włosach. Ważne, aby nie trzymać farby ani zbyt krótko, ani zbyt długo na włosach. Nieodpowiedni czas trzymania farby na włosach może spowodować, że włosy nie przyjmą w odpowiedni sposób farby. Duże znaczenie ma także ilość nałożonego preparatu. Farby nie można nakładać zbyt mało, ponieważ kolor wyjdzie nierówny. Jeżeli zostanie nałożona mała ilość farby, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wszystkie włosy przyjmą farbę, gdyż będzie jej po prostu zbyt mało i nie pokryje wszystkich pasm. Przygotowując mieszankę na włosy, należy pamiętać o tym, aby aplikować ją bezpośrednio po przygotowaniu. Jeżeli sporządzimy mieszankę np. rano, a zaaplikujemy ją wieczorem, wówczas składniki aktywne zawarte w farbie mogą zmienić swoje właściwości i nie farbować włosów w odpowiedni sposób. Może też dojść do różnego rodzaju reakcji niepożądanych po aplikacji farby na włosy z opóźnieniem. Na przykład kolor może wyjść zupełnie inny niż na opakowaniu. Należy kontrolować datę ważności farby do włosów oraz utleniacza. Daty zawarte na opakowaniu nie są wymysłem producenta lub koncernów kosmetycznych, lecz służą bezpieczeństwu konsumentów. Warto zwracać uwagę również na PAO na opakowaniu. PAO, czyli Period After Opening, jest to czas w jakim można stosować dany kosmetyk po otwarciu. Dotyczy to również wszelkich produktów do koloryzacji włosów. Na produktach kosmetyczny można znaleźć symbol PAO i liczbę, za którą znajduje się litera „M”, czyli oznaczenie miesięcy. Innym oznaczeniem PAO jest ikona otwartego słoika na którym jest liczba oraz litera „M”. 
Farba nie łapie włosów również w przypadku, gdy wyjściowy kolor jest zbyt ciemny. W tym wypadku nie jest możliwe uzyskanie wymarzonego koloru bez zastosowania rozjaśniacza. Warto podkreślić, że im grubsze włosy, tym trudniej wchłaniają jakąkolwiek farbę. 
Problem pojawia się także w przypadku siwych włosów, ponieważ często jest nierówny kolor włosów po farbowaniu. Siwe włosy trudno przyjmują farbowanie. 

Dlaczego farba szybko zmywa się z włosów?

Może być to spowodowane nieprawidłową pielęgnacją po farbowaniu włosów. Należy stosować odpowiednie kosmetyki dedykowane włosom farbowanym, takie jak szampony czy odżywki. Warto również zakwaszać włosy za pomocą odpowiednich płukanek do włosów farbowanych, tak aby domknąć łuski włosów i zapobiegać wypłukiwaniu się farby z łodygi włosa. 
Marzysz o odświeżeniu swojej fryzury, sięgasz po farbę do włosów – i nic. Farba nie łapie włosów albo robi to tylko częściowo. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Na sukces koloryzacji wpływają: jakość farby, poprzednie zabiegi, a nawet hormony i moment cyklu miesiączkowego. Dowiedz się, kiedy włosy nie przyjmują farby i jak unikać tego problemu.

Hormony a farbowanie włosów. Kiedy włosy nie przyjmują farby?

Planując koloryzację, powinnaś wziąć pod uwagę moment cyklu, w którym się aktualnie znajdujesz. Dla niektórych osób to zaskakująca informacja, ale za sukces farbowania odpowiada między innymi poziom hormonów, a konkretnie estrogenu. Kiedy włosy nie przyjmują farby? Lepiej unikać zabiegu podczas menstruacji, kiedy poziom estrogenu gwałtownie spada. Utrudnia to proces otwierania się i zamykania łusek włosa, który jest kluczowy dla udanej koloryzacji.
Jeśli planujesz farbowanie, zabierz się za to już po zakończeniu miesiączki, w przeciwnym razie ryzykujesz nierównomiernym złapaniem koloru. Dodatkowo w okresie menstruacji skóra głowy jest bardziej sucha i podatna na podrażnienia.

Rozjaśnione włosy nie łapią farby

Zabieg rozjaśniania jest bardzo obciążający. Włosy, które niedawno go przeszły, są znacznie bardziej kruche i delikatne, a ich łuski rozchylone. Kiedy twoje włosy nie przyjmują farby po rozjaśnianiu, jest to w pełni naturalne i nie ma w tym nic dziwnego.
Co możesz zrobić, żeby przywrócić włosom dobrą kondycję. Zadbaj o proteinowe odżywki i maski do włosów, które odbudują o ich strukturę. Bardzo pomocne będzie regularne olejowanie. Dopiero kiedy włosy odzyskają elastyczność i poprawi się ich wygląd, będzie to oznaczało, że są gotowe na przyjęcie farby.

Dlaczego włosy nie chcą się zafarbować? Zbyt krótki lub zbyt długi czas trzymania farby

Jeśli przeprowadzasz koloryzację w domu, musisz dokładnie trzymać się instrukcji dołączonej do opakowania konkretnego produktu. Kobiety, które nie mają doświadczenia, często obawiają się zbyt intensywnego ocienia na włosach i zmywają farbę natychmiast po zauważeniu, że włosy nabierają koloru. To oczywiście błąd. Pozostawiona na zbyt krótki czas farba nie łapie włosów lub jest szybko wypłukiwana po zabiegu. Nie jest także zalecane zbyt długie trzymanie farby, ponieważ może odebrać odcieniowi intensywność i sprawić, że stanie się płaski i pozbawiony wyrazu.

Zbyt mała ilość farby i nierównomiernie nakładanie

Koloryzacja okaże się niepowodzeniem, jeśli nie będziesz trzymać się instrukcji także w kwestii ilości używanego produktu. Kiedy zastanawiasz się, dlaczego włosy nie przyjmują farby, upewnij się najpierw, że nałożyłaś ją równomiernie na całą głowę. Jeśli farby będzie za mało lub pominiesz niektóre rejony, efekt z pewnością nie będzie zadowalający. Możesz mieć wtedy wrażenie, że produkt wcale nie trzyma się włosów lub pojawią się plamy czy przebarwienia.

Farba nie łapie zbyt ciemnych włosów

Marzysz o zachwycającej blond czuprynie? Niestety, jeśli chcesz rozjaśnić ciemne włosy, proces koloryzacji musi przebiegać kilkuetapowo. Nie możesz po prostu nałożyć jasnej farby, licząc na to, że zabarwi twoje włosy. Żeby tak się stało, musisz najpierw zdecydować się na rozjaśnianie. W zależności od wyjściowego odcienia konieczne może być kilka takich zabiegów. Kiedy wydaje się, że włosy nie przyjmują farby, może okazać się, że wyjściowy odcień był zbyt ciemny w stosunku do wybranego produktu.
Rozjaśnianie można przeprowadzić w domu, ale ponieważ niewłaściwie wykonany zabieg prowadzi do zniszczenia włosów, bezpieczniej jest oddać się w ręce profesjonalisty, który umiejętnie i stopniowo zejdzie z wyjściowego koloru do jaśniejszego.

Dlaczego farba nie kryje siwych włosów?

Struktura siwych włosów jest specyficzna, co można zauważyć gołym okiem. Są sztywniejsze, nie przyjmują tak łatwo koloru i znacznie trudniej dobrać odcień, który będzie prezentował się satysfakcjonująco na siwych włosach.
Co robić, kiedy siwe włosy nie przyjmują farby? Kluczowy jest dobór farby, która będzie w stanie przeniknąć łuskę włosa i utrzymać się na włosach. Warto czytać dokładnie etykiety lub pytać o radę sprzedawców. Można również udać się do zakładu fryzjerskiego, w którym profesjonalnie zostanie dobrany produkt.
Sposób farbowania i wybór kosmetyku zależy w dużej mierze od tego, czy twoim celem jest zamaskowanie pojedynczych siwych włosów, czy też siwizna objęła już znaczną część głowy. Chcąc ukryć siwe nitki na ciemnych włosach, musisz sięgnąć po mocno kryjące farby, które równomiernie pokryją włosy.

Jak myć włosy, żeby kolor się utrzymał?

To frustrujące, kiedy włosy nie przyjmują farby, ale równie nieprzyjemne jest szybkie wypłukiwanie się koloru, kiedy wydawało się, że zabieg był udany. Najlepszym sposobem na podtrzymanie pożądanego odcienia jest stosowanie specjalnych kosmetyków chroniących kolor. Nie warto też stosować intensywnie oczyszczających szamponów, zdecydowanie lepsze będą delikatne produkty.
Podczas mycia głowy unikaj intensywnego pocierania włosów, najważniejszy jest masaż skalpu. Piana spływająca po włosach oczyści je w wystarczający sposób. Chcąc chronić kolor, możesz wypróbować metodę OMO, w której najpierw nakłada się na włosy odżywkę, później myje głowę szamponem i dopiero wtedy spłukuje całość i ponownie odżywia włosy.
Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie myj głowy codziennie, rób to co drugi, a nawet co trzeci dzień. Pamiętaj też o tym, żeby nie płukać włosów zbyt gorącą wodą, a na koniec kąpieli potraktować je zimnym prysznicem, który zamknie łuski.
Wybranie odpowiedniego momentu na koloryzację jest bardzo ważne. Włosy muszą być w dobrej kondycji, a twoje hormony nie powinny zaburzać procesu absorbowania koloru. Kiedy włosy nie przyjmują farby, poczekaj na odpowiedniejszy czas, a efekt z pewnością będzie dużo bardziej zadowalający.
Zdjęcie: Envato Elements