Data modyfikacji:

Lek na opryszczkę – ranking najpopularniejszych. Jaka najlepsza maść na opryszczkę?

Powszechność dolegliwości, jaką jest opryszczka wargowa, sprawiła, że na rynku znajduje się mnóstwo leków bez recepty mających łagodzić jej przebieg. W wyborze najlepszego pomoże ci nasz ranking leków na opryszczkę oraz kilka cennych wskazówek. Ranking ma charakter poglądowy i został stworzony na podstawie popularności produktów wśród użytkowników serwisu Ceneo.pl.
co na opryszczkę

Preparaty na opryszczkę – jak działają?

Opryszczka (potocznie „zimno na ustach”) to dolegliwość wywoływana wirusem Herpes Simplex HSV-1. Objawy opryszczki to  występowanie charakterystycznych, drobnych pęcherzyków w okolicach ust – na skórze oraz błonach śluzowych. Krostki te nie tylko swędzą, pieką, a podczas pękania – bolą, ale też prezentują się bardzo nieestetycznie.

Jak dochodzi do zakażenia opryszczkowego? Źródłem wirusa są ludzie, więc zarazić się można w bezpośrednim kontakcie z nosicielem, np. poprzez pocałunek. Wirus dostaje się do organizmu przez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę. zostaje w organizmie już na zawsze i może prowadzić do częstych nawrotów choroby.

W zwalczaniu infekcji bardzo pomocne są dostępne bez recepty preparaty z apteki. Leczenie opryszczki polega na zwalczaniu wirusa, dzięki czemu pęcherzyki szybciej się goją. Najlepsze leki na opryszczkę mają też działanie kosmetyczne: zakrywają brzydkie zmiany opryszczkowe i pozwalają poczuć większy komfort w trakcie codziennych kontaktów z innymi. Preparaty osłabiają uciążliwe objawy, ale nie eliminują wirusa z organizmu.

Najskuteczniejszy sposób na opryszczkę: maści, tabletki czy plastry?

Odpowiedź na pytanie, jaki środek najlepiej poradzi sobie z „zimnym”, znajdziesz w naszym rankingu leków na opryszczkę. Zanim jednak do niego przejdziesz, zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami – dzięki nim wybierzesz produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb. Co dokładnie musisz wiedzieć o maściach, tabletach, plastrach czy kremach na opryszczkę?

Maści i kremy

Opryszczkę często zwalczamy za pomocą maści i kremów. Zapobiegają tworzeniu się bolesnych i pękających strupów i przyspieszają proces gojenia. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność jest największa, jeśli leczenie zostanie szybko wdrożone, a specyfik aplikowany jest odpowiednio często (co najmniej 5 razy w ciągu dnia).

Najlepsze leki na opryszczkę w postaci maści czy kremu to te, które mają wysokie stężenie substancji przeciwwirusowych: acyklowiru, dokonazaolu i denotywiru. Preparat może też zawierać hydrokortyzon, który ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwświądowe.

Pamiętaj, że stosowanie zewnętrzne kremów czy żelów wymaga uprzedniego dokładnego mycia rąk. Sam krem lepiej nakładać np. patyczkiem higienicznym niż dłońmi.

Tabletki na opryszczkę

Leki doustne stosowane są zazwyczaj w przypadkach często nawracającego „zimna” oraz u osób, których odporność jest nieco obniżona. Skuteczne leki na opryszczkę w formie tabletek najczęściej zawierają acyklowir. Zalecana dawka to 200 mg 5 razy na dobę (co cztery godziny). W niektórych przypadkach można łączyć terapię tabletkami z użyciem maści czy kremów.

Plastry na opryszczkę

Zdaniem wielu osób zdecydowanie najlepsze preparaty na opryszczkę to specjalne plastry z zawartością hydrokoloidu-075. Mają one wszechstronne działanie: nie tylko przyspieszają gojenie się zmian, ale również działają kojąco i przeciwświądowo. Szczelnie zakrywają pęcherzyki, dzięki czemu nie dochodzi do ich nadmiernego wysuszenia i pękania bolesnych pęcherzyków.

Warto dodać, że plastry to nie tylko skuteczny lek na opryszczkę, ale też gadżet poprawiający pewność siebie. Po naklejeniu na wargę można nanieść na nie pomadkę albo błyszczyk, dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne. Dodatkowo to niezwykle wygodne rozwiązanie – jeden plaster nakłada się na około 8 godzin.

Preperaty na wirusa opryszczki. Przeciwwskazania

Po wystapieniu pierwszych objawów wirusa natychamistowym odruchem jest zakup w aptece leku bez recepty. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów jest nadwrażliwość na substancję czynną lub substancję pomocniczą. W razie wątpliwości warto skonsultować przyjmowanie leku z lekarzem lub farmaceutą. W wypadku kobiet w ciazy najlepiej stosować acyklowir.

Lek na opryszczkę – ranking

Jak widzisz, każda z metod leczenia „zimna” na wardze ma swoje zalety – możesz mieć zatem problem z wybraniem tej najskuteczniej. Pomóc może ci na nasz ranking leków na opryszczkę, uwzględniający opinie użytkowników Ceneo.pl.

Uwaga! Przeglądając poszczególne produkty w serwisie Ceneo.pl, zwróć uwagę na zakładkę „opinie”. Znajdziesz tam przydatne uwagi osób, które zmagają się z nawracająca opryszczką i przetestowały już dany lek oraz mają mogą porównać go z innymi.

Ranking leków na opryszczkę – najczęściej zadawane pytania

Co jest najbardziej skuteczne na opryszczkę?
Skutecznym preparatem na opryszczkę jest acyklowir, który może być stosowanie doustnie lub zewnętrznie w postaci maści, żeli i kremów. Leczenie opryszczki warto wspomóc lekami o działaniu odkażającym.

Jakiej witaminy brakuje, jeśli występuje opryszczka?
Występowanie opryszczki może być efektem braku witaminy C.

Jak długo utrzymuje się opryszczka?
Opryszczka może się utrzymywać do 14 dni, zazwyczaj trwa 7-10 dni.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.