Data publikacji:

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną krok po kroku

Chcesz rozjaśnić swoje włosy, jednak rezygnujesz z konwencjonalnych fryzjerskich metod? W internecie można przeczytać o popularnej wśród kobiet metodzie, jaką jest rozjaśnianie włosów wodą utlenioną. Sprawdziliśmy, czy sposób ten działa i radzimy, jak prawidłowo go wykorzystać do zmiany koloru kosmyków.
Rozjaśnianie włosów wodą

Jak rozjaśnić włosy? Metody rozjaśniania włosów

Aby rozjaśnić włosy, można posiłkować się zarówno profesjonalnymi, jak i domowymi metodami.

Rozjaśnianie włosów rozjaśniaczem lub farbą

Najbardziej znaną i skuteczną metodą rozjaśniania włosów jest oddanie ich w ręce doświadczonego fryzjera. Wiele kobiet decyduje się także na samodzielnie rozjaśnianie włosów w warunkach domowych. Dziś, dzięki dostępowi do rozmaitych poradników, rozjaśniania i farbowania pasm może nauczyć się praktycznie każdy.
Do rozjaśnienia włosów można użyć rozjaśniacza. Jest to produkt w formie proszku, pianki lub płynu, który pozbawia włos pigmentu. Rozjaśniacz do włosów należy połączyć z oksydantem o mocy, która pozwoli uzyskać oczekiwany efekt rozjaśnienia.
Na rynku dostępne są również farby super-rozjaśniające, które nie wymagają uprzedniego stosowania rozjaśniacza. Numeracja takich farb zaczyna się zwykle od poziomu 11. Farbę wystarczy połączyć z oksydantem, a następnie nanieść na włosy.

Kosmetyki rozjaśniające do włosów

Innym sposobem na rozjaśnienie pasm jest stosowanie odżywek, szamponów lub sprayów rozjaśniających. Często zawierają one niskie stężenia oksydantów lub składniki naturalnie wybarwiające włosy – na przykład sok z cytryny czy wyciąg z rumianku.

Domowe sposoby rozjaśniania włosów

Dużą popularnością cieszą się także domowe metody rozjaśniania włosów. Własnoręcznie robione maski z soku cytrynowego, octu czy też płukanie włosów wodą utlenioną także mogą wpłynąć na zmianę koloru kosmyków.

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną – czy to dobry pomysł?

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, to także forma oksydantu o niskiej mocy 3%. Właściwości utleniające sprawiają, że sama w sobie ma ona właściwości wybarwiające. Stosowana na włosy „solo” po kilku zabiegach także wpłynie na ich odcień – nawet jeśli nie zmieszasz jej z rozjaśniaczem. Woda utleniona może rozjaśnić włosy do 2 tonów.
Warto jednak wiedzieć, że woda utleniona najlepsze efekty da na naturalnych, nigdy niefarbowanych włosach. Jeśli będziesz stosować ją na ufarbowane wcześniej pasma, trudno przewidzieć, jaki rezultat uzyskasz.
Jeśli chcesz, by rozjaśnianie zakończyło się sukcesem, rozważ konwencjonalne metody. Rozjaśniacze do włosów nie różnią się znacząco pod względem działania od wody utlenionej, a dają bardziej przewidywalny efekt. Jeśli planujesz rozjaśnienie włosów o kilka tonów, a nie masz zdolności fryzjerskich, włosy warto powierzyć fachowcowi. Drastyczna zmiana koloru w domowych warunkach może zakończyć się nie tylko niepożądanym odcieniem, ale także popaleniem włosów!

Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną?

Jesteś zdecydowana, by rozjaśnić włosy wodą utlenioną? W takim razie wykorzystaj następujący sposób.
  • Zmieszaj wodę utlenioną z wodą zwykłą (przegotowaną) w proporcjach 1:1.
  • Mieszankę przelej do butelki z atomizerem.
  • Spryskuj włosy, a następnie starannie je rozczesuj. Upewnij się, że włosy zostały pokryte preparatem równomiernie.
  • Po 30 minutach umyj włosy, stosując delikatny szampon. Pamiętaj o zastosowaniu odżywczej maseczki.
  • Tak stosowana woda utleniona na włosy da widoczny efekt rozjaśnienia już po pierwszym użyciu. W razie konieczności zabieg możesz powtórzyć przed następnym myciem.
    Sprawdź również nasz ranking najlepszych rozjaśniaczy.

    Czy woda utleniona niszczy włosy?

    Chcąc rozjaśniać włosy wodą utlenioną, warto mieć na uwadze, że metoda ta nie jest pozbawiona wad. W rzeczywistości woda utleniona wpływa na kosmyki równie źle jak klasyczna mieszanka rozjaśniająca. Nadtlenek wodoru zmienia pH włosa, pozbawia go nawilżenia, rozchyla łuski i narusza wiązania pomiędzy mostkami dwusiarczkowymi. Wszystko to sprawia, że po rozjaśnianiu włos staje się suchy, matowy, pozbawiony elastyczności.
    Trzeba również zaznaczyć, że woda utleniona może dać na włosach zupełnie nieprzewidywalny efekt. Jej stosowanie może wywołać żółty, nieestetyczny odcień lub plamy, a tego przecież chcesz uniknąć.
    Pamiętaj także, że każde rozjaśnianie pozbawia włos pigmentu, co sprawia, że jest on pusty jak słomka, a przez to podatny na uszkodzenia. Z tego względu fryzjerzy rekomendują stosowanie tonerów – produktów tymczasowo koloryzujących, które wypełniają włosy pigmentem, nadają im zdrowszy wygląd i bardziej naturalny kolor.

    Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

    Bez względu na to, jak rozjaśniasz swoje włosy, pamiętaj, że wymagają one starannej pielęgnacji. Pasma regularnie poddawane rozjaśnianiu stają się suche i łamliwe.
  • Zadbaj więc o zachowanie równowagi PEH, stosując kosmetyki zawierające proteiny, emolienty i humektanty we właściwych proporcjach.
  • Ogranicz stylizację na gorąco, która dodatkowo osłabia blond włosy. Zapoznaj się z nieinwazyjnymi metodami układania fryzury, na przykład wałkami do włosów.
  • Dbaj o skórę głowy, stosując peelingi oraz wcierki, które pobudzają wzrost włosów i dbają o czystość skóry.
  • Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną - podsumowanie

    Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną jest możliwe, jednak nie pozostaje bez negatywnego wpływu na kondycję kosmyków. Jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj o starannej pielęgnacji pasm po rozjaśnianiu. Pamiętaj także, że efekt stosowania wody utlenionej na włosy bywa nieprzewidywalny.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech