Data publikacji:

Czy hybryda na paznokciach jest szkodliwa?

Manicure hybrydowy to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod stylizacji paznokci. Kiedyś był wyłącznie domeną salonów kosmetycznych; dziś każda kobieta może zainwestować we własny zestaw do hybryd i wykonywać stylizacje samodzielnie w domu. Wokół manicure’u hybrydowego narosło bardzo wiele historii związanych z jego negatywnym wpływem na zdrowie. Czy hybryda na paznokciach faktycznie jest szkodliwa?
Czy hybryda na paznokciach jest szkodliwa?

Na czym polega manicure hybrydowy?

Manicure hybrydowy to jedna z metod stylizacji paznokci. Polega na naniesieniu na płytkę specjalnego lakieru, który utwardza się pod wpływem działania promieni UV. Dzięki temu w krótkim czasie można stać się posiadaczką trwałego i idealnie gładkiego zdobienia.
Hybrydy, w odróżnieniu od zwykłych lakierów, nie wiążą się ze smugami i odciskami. Lakier hybrydowy utrzymuje się na paznokciach nawet do 4 tygodni, pozostając odpornym na uszkodzenia mechaniczne. To doskonała propozycja dla kobiet zabieganych, które nie mają czasu na częste zabiegi na paznokciach, a mimo to chcą cieszyć się pięknymi dłońmi.

Skład lakieru hybrydowego

Wykonywanie manicure hybrydowego przypomina konwencjonalne malowanie paznokci – z tą różnicą, że naniesiony na płytkę lakier należy utrwalić w lampie. Co takiego znajduje się w lakierze hybrydowym? Łączy on w sobie rozwiązania stosowane w lakierach zwykłych oraz żelowych. Ponadto popularne preparaty tego typu zawierają toulen, formaldehyd oraz ftalan. To właśnie te substancje pozostają przedmiotami licznych kontrowersji.

Ftalan, toulen oraz formaldehyd to substancje o potencjalnym działaniu rakotwórczym i drażniącym. Mogą także wywoływać nudności oraz bóle głowy. Na całe szczęście, coraz więcej firm produkujących lakiery hybrydowe decyduje się na rezygnację z tych związków, zastępując je bezpieczniejszymi zamiennikami.

Jak wykonać manicure hybrydowy samodzielnie?

Manicure hybrydowy jest na tyle łatwy w wykonaniu, że każda kobieta poradzi sobie z nim w domowym zaciszu. Wystarczy zaopatrzyć się w lampę UV/LED, standardowe akcesoria do manicure’u, cleaner, aceton, lakier kolorowy, bazowy oraz top.
Po spiłowaniu paznokci i odsunięciu skórek, płytkę paznokciową należy zmatowić bloczkiem polerskim. Następnie paznokcie przeciera się wacikiem bezpyłowym nasączonym cleanerem. Później wystarczy nanieść na płytkę bazę oraz utwardzić ją w lampie. Kolejne kroki to naniesienie dwóch warstw lakieru kolorowego i topu (oczywiście utwardzając każdą z nich).

Ściąganie lakieru hybrydowego polega na spiłowaniu wierzchniej warstwy topu i owinięciu każdego paznokcia wacikiem nasączonym acetonem. Po 20-30 minutach lakier złuszczy się i będzie można łatwo usunąć go za pomocą bambusowego patyczka.

Czy hybryda na paznokciach jest szkodliwa?

Świat oszalał na punkcie manicure’u hybrydowego – to wygodna alternatywa dla zwykłego lakieru, który trzeba nakładać nawet co 2-3 dni. Jednak czy hybryda na pewno jest bezpieczna? Nauka od kilku lat przygląda się lakierom i akcesoriom do wykonywania tego rodzaju stylizacji. Poniżej omawiamy najczęstsze twierdzenia na temat szkodliwości lakieru hybrydowego.

Paznokcie hybrydowe: czy są zdrowe?

Wiele kobiet obawia się, że hybryda osłabi ich paznokcie. W rzeczywistości lakiery hybrydowe nie są szkodliwe dla płytki paznokciowej, jeśli aplikowane są we właściwy sposób. To, co może szkodzić płytce, to nieodpowiednie usuwanie lakieru (np. poprzez zrywanie).

Lampy UV a czerniak

Manicure hybrydowy sam w sobie nie jest rakotwórczy. Liczne kontrowersje dotyczą natomiast stosowania lamp do utwardzania hybryd. Każdy w końcu wie, że promieniowanie ultrafioletowe odpowiedzialne jest za raka skóry. Niestety, szkodliwość lamp do paznokci została potwierdzona. Podejrzewa się, że częste wykonywanie manicure’u hybrydowego może zwiększać ryzyko czerniaka podpaznokciowego.

Aby zmniejszyć ryzyko nowotworu, warto zamienić lampę UV na lampę LED o delikatniejszym działaniu. Urządzenie powinno mieć również wysoką moc, dzięki której paznokcie będą schły szybciej.

Hybryda szkodliwa dla zdrowia skóry

Wiele mówi się również o szkodliwości manicure’u hybrydowego dla skóry dłoni. Faktem jest, że aceton i cleaner wykorzystywane do stylizacji mogą mocno ją przesuszać. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy starannie dbać o skórę dłoni, zarówno przed, jak i po stylizacji.

Należy mieć na uwadze i to, że hybryda może uczulać. Alergia na lakier hybrydowy objawia się swędzeniem skóry dłoni i powstawaniem bolesnych pęcherzy. Jeśli zauważasz u siebie taką reakcję, zmień lakier na inny lub całkowicie zrezygnuj z tego typu zdobień.

Jak wykonać piękny i bezpieczny manicure?

Jeśli jesteś miłośniczką hybrydy, nie musisz od razu z niej rezygnować. Do każdego zabiegu upiększającego warto podchodzić z głową. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby twój manicure był nie tylko piękny, ale i bezpieczny.
  • Ogranicz częstotliwość wykonywania hybryd do minimum.
  • Od czasu do czasu pozwól swoim paznokciom odpocząć od manicure’u hybrydowego przez dłuższy czas.
  • Wybieraj lakiery i lampy renomowanych producentów, opatrzone certyfikatami bezpieczeństwa.
  • Lampę UV zamień na lampę LED, która jest bezpieczniejsza dla skóry i paznokci. Zwróć uwagę na to, by lampa miała wysoką moc działania (minimum 36 W).
  • Zainteresuj się alternatywami manicure’u hybrydowego. Obecnie na rynku znajdziesz wiele lakierów, które utwardzają się samoistnie za pośrednictwem naturalnych promieni słonecznych. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie także lakier winylowy.