Data publikacji:

Przedłużanie paznokci żelem. Jak zrobić?

Piękne, długie i zadbane paznokcie to marzenie wielu osób. Twoje naturalne paznokcie są z reguły łamliwe i ciężko je zapuścić? Pomyśl o przedłużeniu paznokci. W poniższym artykule omawiamy przedłużanie paznokci żelem. Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku i o czym warto pamiętać. Zapraszamy do lektury!
przedłużanie paznokci żelem

Przedłużanie paznokci żelem – jak przedłużyć paznokcie żelem? Sprawdź, co musisz kupić

Zanim podpowiemy, jak przedłużyć paznokcie w domu, najpierw zastanówmy się, na czym w ogóle polega przedłużanie paznokci żelem. To nic innego jak nałożenie na płytkę specjalnego żelu, a następnie utwardzenie go w lampie UV. Żel ma właściwości naturalnej płytki, co oznacza, że jest elastyczny i tak łatwo się nie łamie. Przedłużanie paznokci żelem jest szalenie popularne. Zwłaszcza wśród osób, które mają paznokcie łamliwe i kruche. Co więcej, możesz wykonać je w gabinecie kosmetycznym, ale także w domu.
Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, to musisz odpowiednio się przygotować. Co zatem będzie ci potrzebne do przedłużania paznokci żelem w domu?
  • Lampa UV
Służy do utwardzania żelu. Konieczna jest lampa UV. Dlaczego? Ponieważ większość żeli dostępnych na rynku nie utwardzi się w lampie LED. Najlepsza lampa UV to ta o mocy powyżej 50 W.
  • Żel
Odpowiedni wybór żelu jest niezwykle istotny, aby przedłużane paznokcie prezentowały się efektownie i schludnie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z przedłużaniem paznokci żelem, to postaw na żel samopoziomujący się. Takie żele są prostsze do nałożenia. Są też rzadsze, więc łatwiej nimi pracować. Podobny żel po nałożeniu na płytkę sam się wyrównuje, więc nie powstaną nieestetyczne wybrzuszenia czy wgniecenia. Dla osób początkujących, które jeszcze nie mają wprawy w przedłużaniu paznokci, jest to niezwykle istotne. Najbardziej uniwersalny będzie żel przezroczysty.
Warto wspomnieć, że nakładanie żelu najczęściej odbywa się fazami, co oznacza, że możesz potrzebować dwóch różnych żeli: bazowego/podkładowego i budującego. Możesz też kupić żel jednofazowy.
  • Mały pędzelek
Niezbędny do nałożenia żelu.
  • Formy lub szablony do przedłużania
Paznokcie możesz przedłużać żelem na dwa sposoby – korzystając z form lub szablonów. Przedłużanie paznokci na formie jest znacznie prostsze. Taka forma ma już stworzony kształt, więc wystarczy jedynie nałożyć na nią żel, a następnie utwardzić. Przedłużanie z użyciem szablonów jest nieco trudniejsze. Tutaj wymagana jest wprawa, ponieważ należy samodzielnie zbudować kształt paznokcia oraz jego długość.
  • Bloczek polerski i pilniki
  • Cleaner i primer
Cleaner służy do odtłuszczania płytki paznokcia. Z kolei primer sprawia, że żel lepiej trzyma się płytki. Po prostu zwiększa jego przyczepność.
  • Obcinacz do paznokci
Czasem, jeśli ktoś dopiero nabiera wprawy w przedłużaniu paznokci, może nałożyć za dużo żelu i tym samym zrobi paznokcie zbyt długie. Wówczas przyda się obcinacz do paznokci.
  • Coś do usuwania skórek
Sprawdzi się obcinaczka, żel do zmiękczania skórek z patyczkiem do ich odsuwania. Wybierz metodę najlepszą dla siebie.

Paznokcie przedłużane żelem – jak wykonać takie przedłużanie krok po kroku?

Jak przedłużyć paznokcie w domu, używając żelu? Poniżej krok po kroku podpowiadamy, co robić.
Krok 1: przygotuj płytkę
Najpierw pozbądź się skórek. Następnie wypiłuj płytkę. Pamiętaj jednak, aby nie skracać jej za bardzo. Paznokieć powinien delikatnie wystawać za opuszek, aby można było nadbudować na nim żel i go przedłużyć. Na sam koniec warto zmatowić płytkę, używając bloczka polerskiego.
Krok 2: użyj primera
Krok 3: rozpocznij nakładanie żelu
Nałóż żel bazowy/podkładowy lub żel jednofazowy. W tym momencie nakładasz żel wyłącznie na płytkę paznokcia. Po nałożeniu pierwszej warstwy utwardź żel w lampie.
Krok 4: pora przedłużyć paznokieć
Przyklej do paznokcia szablon lub nałóż formę. Sięgnij ponownie po żel bazowy/podkładowy lub jednofazowy. Zacznij nakładać żel również na formę lub szablon. Określ najpierw starannie długość. Staraj się też zachować tzw. krzywą C, czyli naturalną wypukłość paznokcia po środku płytki. Po każdym wymodelowaniu nowego paznokcia żelem, musisz utwardzić go w lampie.
Krok 5: nałóż żel budujący lub kolejną warstwę żelu jednofazowego
To, co wcześniej udało się stworzyć, należy teraz poprawić żelem budującym lub nałożyć kolejną warstwę żelu jednofazowego. Pamiętaj, aby nie nakładać żelu zbyt dużo. Ponownie każdy paznokieć utwardź w lampie.
Krok 6: wypiłuj nowe paznokcie
Delikatnie odklej formę lub szablon. Następnie dokładnie wypiłuj nowe paznokcie. Nadaj im odpowiedni kształt, ale także spiłuj ich powierzchnię, aby odpowiednio wyrównać płytkę.
Krok 7: przemyj paznokcie cleanerem i pomaluj je
Na sam koniec przemyj paznokcie cleanerem i nałóż na nie swój ulubiony lakier. Polecamy wykonać na takich paznokciach manicure hybrydowy.
I gotowe! Ciesz się nowymi paznokciami! Później, kiedy paznokcie już odrosną, możesz nałożyć żel tylko na odrost lub całkowicie spiłować żel i wrócić do swojej naturalnej długości.

Inne metody przedłużania paznokci

Nie chcesz przedłużać paznokci żelem? Sprawdź poniżej, jakim jeszcze produktem możesz przedłużyć swoje naturalne paznokcie.
  • Przedłużanie paznokci akrylem
Czym różni się od przedłużania paznokci żelem? Akryl zastyga samoistnie, a żel utwardza się w lampie. Jedno jest pewne – przedłużanie paznokci żelem jest metodą nowszą i daje bardziej naturalny efekt niż akryl.
  • Przedłużanie paznokci bazą. Jak przedłużyć paznokcie bazą?
Paznokcie przedłużane bazą to świetna alternatywa dla paznokci akrylowych czy żelowych. Taki sposób na przedłużanie daje delikatniejszy efekt i będzie też prostszy dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zabiegami manicure. Ponadto przedłużanie płytki bazą nie wymaga tak dużej wprawy. A jak to zrobić? Obejrzyj poniższy filmik.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.