Data publikacji:

Przedłużanie paznokci żelem. Jak zrobić?

Marzą ci się piękne, długie i zadbane paznokcie, ale twoje naturalne takie nie są? Zerknij na przedłużanie paznokci żelem. To jedna z najpopularniejszych metod przedłużania płytki, którą możesz zrobić też sama – przy odpowiedniej praktyce i zdolnościach manualnych. Jak wykonać takie przedłużanie paznokci krok po kroku? Co będzie ci do tego niezbędne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku! Zapraszamy do lektury.
manicurist lengthens client's nails with acrylic builder gel sticker

Przedłużanie paznokci żelem – czym są paznokcie przedłużane żelem? Poznaj ich wady i zalety

Chcesz wykonać przedłużanie paznokci żelem? Za chwilę podpowiemy, jak przedłużyć paznokcie żelem, ale najpierw zastanówmy się, czym są w ogóle i jak wyglądają takie paznokcie. Ponadto czy niszczą płytkę i czy każdy może je wykonać?
Przedłużanie żelem to bardzo popularna metoda przedłużania paznokci. Na płytkę paznokcia nakłada się specjalny żel, aby wzmocnić lub właśnie przedłużyć płytkę. Wówczas wykonuje się przedłużanie paznokci na specjalnej papierowej formie, nadając przedłużanym paznokciom odpowiedni kształt oraz pożądaną długość. Paznokcie przedłużane żelem mogą być naprawdę długie! Jeśli więc zależy ci na takim efekcie, to ta metoda jest dla ciebie.
Przedłużanie żelowe jest bardzo trwałe. Właściwie ułamanie takiego paznokcia czy jego deformacja przy odpowiednim wykonaniu manicure'u rzadko się zdarza. Zazwyczaj panie zachowują paznokcie w idealnym stanie przez 3–4 tygodnie, a później muszą jedynie uzupełnić żel przez widoczny odrost. Przedłużanie paznokci żelem jest więc świetną metodą na wszelkiego rodzaju wyjazdy, gdzie nie masz czasu na zajęcie się swoim manicure'em. Warto wspomnieć, że żele to tylko baza. Taki jakby drugi paznokieć. Później na nich możesz wykonać dowolny rodzaj manicure'u czy wszelkie wzorki, ozdoby. Najczęściej paznokcie przedłużane żelem maluje się lakierami hybrydowymi.
Czy przedłużanie paznokci żelem ma jakieś wady? Paznokcie przedłużane żelowe dla niektórych pań będą za mało naturalne. Żel jest gruby i taki paznokieć też. Niektórzy mogą więc czuć na płytce uczucie ciężkości – zwłaszcza bezpośrednio po wykonaniu manicure'u. Dodatkowo paznokcie żelowe zbierają brud. Od wewnętrznej strony paznokcia podczas tego, gdy rośnie twoja naturalna płytka, może wytworzyć się mała szczelina. A to idealne siedlisko dla bakterii i brudu. W takim przypadku paznokcie należy kilka razy dziennie myć szczoteczką do paznokci i delikatnym mydłem. Dla wielu pań może to okazać się uciążliwe. Dodatkowo warto wspomnieć, że wykonanie przedłużenia żelem wymaga czasu i sporej wprawy.
Czy przedłużanie żelem niszczy płytkę? Prawidłowo wykonany manicure żelowy nie powinien zniszczyć płytki. Najwięcej zniszczeń wynikających z noszenia tego typu manicure'u to efekt jego nieumiejętnego ściągnięcia. Tutaj należy zachować niezwykłą ostrożność, ponieważ żel mocno przylega do płytki, a przy jego ściąganiu można zrobić sobie ogromną krzywdę – nawet urwać kawałki płytki paznokcia!

Jak przedłużyć paznokcie żelem?

Poniżej omawiamy przedłużanie paznokci żelem krok po kroku.
Krok 1. Przygotuj płytkę paznokcia
Usuń skórki, wypiłuj paznokieć. Musisz też zmatowić płytkę przy użyciu bloczka polerskiego. Nie zapomnij o przemyciu paznokci cleanerem i nałożeniu na płytkę primera. To zwiększy przyczepność żelu do płytki.
Krok 2. Dopasuj formę do płytki
Przedłużane paznokcie żelowe robimy na specjalnej papierowej formie. Paznokcie na formie o wiele łatwiej przedłużyć. Ta ma specjalne linie pokazujące długość paznokcia, jego kształt itp. Formę przyklejasz na palcu, a umiejscawiasz ją pod wolnym brzegiem paznokcia.
Krok 3. Nałóż żel
Najpierw niewielką ilością żelu przesmaruj całą powierzchnię płytki. Później nabierz kulkę żelu i umieść ją na końcu naturalnego paznokcia. Pora zbudować przedłużenie. Wybierz odpowiednią długość i nadaj paznokciom odpowiedni kształt. Pędzelkiem nasączonym wodą wyczyść brudne krawędzie. Teraz utwardź pierwszą warstwę w lampie. Pora delikatnie odkleić szablon. Następnie ponownie przesmaruj cały paznokieć żelem, a większą kulkę żelu umieść na paznokciu w miejscu apexu. Następnie ponownie rozprowadź żel na paznokciu. Tę czynność powtarzaj do uzyskania pożądanego kształtu i grubości paznokcia. Przedłużanie żelowe paznokci to dla ciebie nadal czarna magia? Obejrzyj poniższe wideo – masz w nim wszystko doskonale wytłumaczone i dodatkowo pokazane, co ułatwi całą pracę z żelami.
Krok 4. Wykonaj manicure
Gdy masz już gotowe paznokcie, wykonaj na nich manicure. Robisz to tak, jak robiłabyś na naturalnej płytce. Do paznokci żelowych polecamy manicure hybrydowy.

Co jest potrzebne do przedłużania paznokci żelem?

Co jest potrzebne do przedłużania paznokci? Pilniczki, blok polerski, cążki do wycinania skórek, cleaner, primer, waciki bezpyłowe, pędzelki do nakładania żelu, formy do budowania żelu, żele do przedłużania paznokci, lampa UV.

Metody przedłużania paznokci

Jakie są jeszcze inne metody przedłużania paznokci? Przedłużanie akrylowe, przedłużanie za pomocą bazy proteinowej czy przedłużanie paznokci bazą kauczukową.

FAQ o przedłużaniu paznokci

Jakich paznokci nie można przedłużyć?
Zniszczonych, bardzo cienkich, z widocznymi ranami, paznokci z grzybicą i innymi chorobami płytki paznokcia. Paznokci nie powinno się także przedłużać w sytuacji, gdy na palcu masz otwarte rany.

Czy przedłużanie paznokci niszczy płytkę?
Odpowiednio wykonane przedłużanie paznokci nie powinno zniszczyć płytki. Najwięcej zniszczeń pojawia się przy ściąganiu przedłużenia, np. żelu.

Czy można nałożyć żel na naturalne paznokcie?
Tak, żel nakłada się na naturalną płytkę.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.