Data publikacji:

Czym utrwalić loki? Najlepsze sposoby na utrwalenie loków

Loki są piękne, romantyczne i efektowne. Wiele kobiet marzy o tym, żeby się nimi cieszyć chociaż od czasu do czasu. Nawet jeśli natura nam ich poskąpiła, jest wiele sposobów, żeby je uzyskać. Niestety, piękne spirale lub fale są często nietrwałe, a jednocześnie łatwo je obciążyć. W związku z tym utrzymanie ich w niezmienionej formie to prawdziwa sztuka, do której trzeba użyć odpowiednich sposobów i środków. Czym utrwalić loki, żeby prezentowały się zjawiskowo i były prawdziwą ozdobą?

loki

Kręcenie loków

Żeby cieszyć się pięknymi kędziorkami przez długi czas, konieczne jest zadbanie o nie od samego początku. Jeśli włosy są naturalnie proste, a do tego grube i mało podatne na kręcenie, konieczne będzie użycie dobrej lokówki, falownicy, wałków termicznych lub prostownicy do kręcenia. Jeśli postanowimy użyć sprzętu słabej jakości, ryzykujemy poważnym zniszczeniem włosów, które mogą stać się suche, łamliwe i niepodatne na stylizację.

Współczesne dobrej jakości narzędzia posiadają często funkcję ochrony przed przesuszeniem. Wpływa to na ogólną kondycję włosa, ale również sprężystość i trwałość loków. W przypadku włosów, które słabo się układają, warto przed kręceniem rozprostować je po myciu, dokładnie rozczesując. Wiele kobiet jest zdania, że ich włosy najłatwiej kręci się na drugi dzień po myciu, gdy mniej się rozsypują.
Ważna jest również sama technika kręcenia. Żeby fryzura była trwała, najlepiej podzielić włosy na sekcje, które będą kręcone małymi kroczkami. Po ukończeniu każdego pasma należy wypuścić je z lokówki na dłoń, gdzie zwinie się w rulon. W tym momencie trzeba je przypiąć spinką aż do czasu wystudzenia, dzięki czemu lok dłużej się utrzyma. To bardzo istotna zasada, która może okazać się bardzo znacząca.

Czym utrwalić loki?

Dawniej jedynym dostępnym kosmetykiem, który miał chronić loki, był słabej jakości lakier do włosów. Obecnie do wyboru mamy szeroką gamę produktów, które pozwalają uzyskać naturalnie piękny wygląd. Użycie lakieru nie musi oznaczać otrzymanie posklejanych, nieprzyjemnych w dotyku strąków. Współczesne kosmetyki do utrwalania fryzury są nieustannie ulepszane, by były niewidoczne i niewyczuwalne, a jednocześnie dobrze spełniały swoje zadanie.

Wiele kobiet, które regularnie kręcą loki, bardzo chwali odżywki i szampony przeznaczone do kręconych włosów. Istotne jest jednak, by bezpośrednio przed kręceniem nie używać odżywek i masek wygładzających. Śliskie włosy będą opierać się próbom ich zakręcenia. W przypadku częstego sięgania po lokówkę niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczanie włosów przy użyciu kosmetyku termoochronnego przed każdym zastosowaniem na nich wysokiej temperatury.

Przed kręceniem warto także użyć pianki do układania włosów, która znacznie ułatwi nam zadanie. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie mocnego żelu do stylizacji, jednak najlepiej, by miał on formę sprayu, dzięki czemu dużo łatwiej będzie równomiernie nałożyć go na całą długość włosów. Wybór zależy od grubości włosów i ich podatności na kręcenie. Właścicielkom cienkich, delikatnych włosów będzie zdecydowanie łatwiej uzyskać skręt. W ich przypadku wystarczą często zwykłe wałki.
Najczęściej polecaną metodą na utrwalenie loków jest spryskiwanie każdego pasma dobrym, profesjonalnym lakierem tuż po wystudzeniu. Loki mogą być także spryskane zbiorczo na sam koniec całego procesu. Najlepiej jest sprawdzić na sobie, który sposób będzie najlepszy. W każdym z tych przypadków warto szczególnie przyłożyć się do zabezpieczenia końcówek, które najszybciej zaczynają tracić kształt.

Świeżo zakręconych loków nie powinno się rozczesywać, najlepiej jest unikać ich dotykania. Jeśli w trakcie dnia zaczną tracić kształt, można spróbować nałożyć odrobinę żelu do stylizacji na końcówki i zakręcić je na palcu.

Utrwalanie loków naturalnych

Wszystkie szczęśliwe posiadaczki naturalnych loków dobrze wiedzą, że ich włosy mogą wyglądać naprawdę źle, jeśli są niewłaściwie pielęgnowane. Piękne loki czy fale mogą zamienić się w trudny do ujarzmienia puch. Żeby fryzura wyglądała pięknie nie tylko natychmiast po myciu, konieczne jest utrwalenie loków. W przypadku naturalnych kędziorków przydatny będzie stylizator definiujący do kręconych włosów. Każdy, kto zastanawia się, czym utrwalić loki naturalne, powinien się w niego uzbroić. Stylizator może mieć bardzo różną formę, a jej wybór zależy od indywidualnych preferencji i tego, co odpowiada danemu rodzajowi włosów.

Czym utrwalić loki naturalne? Sprawdzają się:

  • żele stylizujące,
  • kremy stylizujące,
  • pianki utrwalające,
  • mgiełki utrwalające.
Wybór stylizatora zależy od rodzaju skrętu i właściwości włosów. Zazwyczaj konieczne jest wypróbowanie kilku rodzajów, by znaleźć ten idealny. Stylizator należy wgnieść lub wczesać w mokre po myciu włosy. Następnie włosy najlepiej wysuszyć zimnym nawiewem.
W przypadku naturalnego skrętu bardzo istotny jest całokształt pielęgnacji. Konieczne jest zachowanie równowagi PEH, odpowiednie nawilżenie, używanie olejków, masek i odżywek. Jeśli nie zadbamy o włosy, będą się puszyć lub zbijać w nieestetyczne strąki, a my zamiast zastanawiać się, czym utrwalić loki, będziemy zastanawiać się, jak wydobyć skręt.
Oprócz pielęgnacji istotne są też nawyki związane ze snem, które mogą uchronić nas przed obudzeniem się rano z mało efektowną fryzurą. Żeby naturalnie kręcone włosy utrzymały dobry wygląd po myciu przez kilka dni, właścicielki loków powinny zaopatrzyć się w gładką satynową poszewkę na poduszkę, a także spać w związanych włosach. Fryzurą, która pozwala zachować piękny skręt jest tak zwany „ananas”. Wiedząc, czym utrwalić loki, bardzo łatwo ujarzmić ten wyjątkowy rodzaj włosów.
Autor: Nina Nadybska