Data modyfikacji:

Dlaczego lakier hybrydowy nie wysycha pod lampą?


Manicure hybrydowy już od dekady jest niezwykle popularny. Wiele kobiet obecnie nie korzysta już z usług manicurzystki, ale samodzielnie go wykonuje, wszak wystarczą dobrej jakości lakiery hybrydowe, odtłuszczacz, a także lampa UV. Niemniej jednak zdarza się problem z jego utwardzaniem. Dlaczego lakier hybrydowy nie wysycha pod lampą? Skąd problemy z utwardzaniem bazy lub top coat? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym poradniku.
manicure

Dlaczego lakier hybrydowy nie wysycha pod lampą? Zwróć uwagę na czas utwardzania


Warto wiedzieć, że gdy lakier hybrydowy nie wysycha pod lampą, przyczyną może być źle dobrany czas utwardzania. Musisz wiedzieć, że lakiery o większej ilości pigmentu wymagają dłuższego czasu utwardzania. Zwykle może być to nawet 2-3 minuty. Jeśli lakier hybrydowy nie zastyga, a przestrzegałaś czasu utwardzania, to problemem może być zbyt gruba warstwa nałożonego produktu. Nie bez powodu producenci lakierów umieszczają na opakowaniach informacje o tym, że trzeba aplikować je cienką warstwą. Jednak często w pośpiechu, chcąc przyspieszyć manicure, nakładasz zbyt grubą, a potem dziwisz się, czemu hybryda nie schnie, czy dlaczego baza nie chce się utwardzić. Oczywiście są lakiery, które wysychają nawet w kilkadziesiąt sekund, zatem jeśli tak się nie dzieje, przyczyną problemów może być źle dobrana lampa UV lub LED albo produkt niskiej jakości. 

Na co zwrócić uwagę przy doborze lampy do manicure hybrydowego, czyli dlaczego hybryda nie chce się utwardzić?


Wybór lamp do manicure hybrydowego jest bardzo duży. Aby lampa była skuteczna, musi mieć moc powyżej 24 W. Musisz zwrócić na to uwagę przy wyborze urządzenia. Ponadto lampa powinna być dopasowana do używanych produktów. Jeśli hybryda nie zastyga czy top nie wysycha, to przyczyną może być to, że produkt jest dostosowany do lampy LED, a ty używasz lampy UV lub odwrotnie. Zwróć też uwagę czy lampa ma zamkniętą ściankę tylną. Może się bowiem okazać, że część światła ucieka i przez to nie jest ono bezpośrednio skierowane na płytkę paznokciową, co powoduje, że hybryda nie chce się utwardzić. Zatem jakość urządzenia do utwardzania ma bardzo duże znaczenie. 

Co zrobić gdy lakier hybrydowy nie wysycha? Zwróć uwagę na zużywające się diody led lub żarówki


Wykonujesz wszystko według wytycznych, a mimo to lakier po wyjęciu z lampy jest miękki. Przyczyną tego stanu rzeczy może być zużywający się sprzęt. Konieczna może być wymiana żarówek, aby lampa znów działała, jak należy. W przypadku lampy z diodami LED także można je wymienić, choć trzeba przyznać, że ich niska żywotność jest rzadkością, gdyż dobrej jakości diody wytrzymują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin. Częściej psują się lampy do manicure z promiennikiem, gdyż tu konieczna jest regularna wymiana żarówek. Utwardzanie w lampie LED trwa kilkadziesiąt sekund, natomiast w lampie UV z żarówkami najczęściej 2 lub 3 minuty, zatem wiadomo, która jest bardziej wydajna i zarazem mniej awaryjna. Nie musisz się dzięki niej zastanawiać, dlaczego lakier hybrydowy nie schnie. Oczywiście pamiętaj, że potrzebna jest odpowiednia moc najlepiej około 40 W, bo przy zbyt małej i niewielkiej liczbie diod, utwardzanie na pewno się nie uda. Dlatego musisz omijać takie "cudeńka", jak latarki LED UV do paznokci, które mają zbyt małą moc, by dobrze utwardzić lakier hybrydowy. 

Wykonuj wszystkie czynności krok po kroku i pamiętaj o odtłuszczaniu


Czasami problemem jest nieodpowiednio wykonywany manicure hybrydowy. Jeśli lakier nie chce się utwardzać, to być może pominięty został, któryś z bardzo ważnych kroków. Warto zatem poznać, jak wykonać prawidłowo manicure hybrydowy. Otóż musisz zacząć od opiłowania paznokci, a także odsunięcia lub usunięcia skórek. To bardzo ważne, bo jeśli tego nie zrobisz, lakier będzie się na nich rozlewał i przez to nie uzyskasz odpowiedniej trwałości. Nim zabierzesz się za nakładanie bazy, musisz zmatowić płytkę paznokciową. Wiele początkujących zastanawia się, czemu baza nie chce się utwardzić, a przyczyna może być prozaiczna. Tłusta płytka paznokciowa nie przyjmie żadnego kosmetyku i żaden, nawet najwyższej jakości produkt nie będzie odpowiednio zastygał. Dlatego musisz zmatowić płytkę paznokciową przy użyciu bloczka polerskiego. Odtłuszczenie przy użyciu cleanera także jest potrzebne, a ten produkt nakłada się na wacik bezpyłowy. Dzięki temu paznokieć jest przygotowany do pierwszego etapu, czyli nałożenia bazy. Trzeba aplikować cienką warstwę, a następnie utwardzać przez zalecany przez producenta czas. Po wyjęciu z lampy trzeba ponownie przetrzeć paznokcie cleanerem, a następnie można nałożyć kolor i znów utwardzić w lampie. Po wyjęciu każdorazowo używa się cleanera. Jeśli potrzeba większej warstwy lakieru, to utwardza się niewielką warstwę dwa lub trzy razy, a nie nakłada grubszą za jednym razem. Zwieńczeniem manicure hybrydowego jest top coat. Po jego nałożeniu i utwardzeniu także należy użyć odtłuszczacza. Jeśli pominiesz jakikolwiek etap, lakier hybrydowy nie chce się utwardzić. Pamiętaj, że jeśli chcesz wykonać zdobienia na hybrydzie, to najpierw musisz zmatowić top coat, a potem je przykleić. Następnie nakładasz warstwę top coatu jeszcze raz, utwardzasz i zdobiony manicure jest już gotowy! 

Zwróć uwagę na datę ważności produktów, których używasz


Jednym z powodów, dlaczego lakier hybrydowy nie zastyga, może być przeterminowany produkt. Przed użyciem lakieru, zwróć uwagę na jego datę ważności. Istotne znaczenie ma przede wszystkim to, jak długo lakier może być użytkowany po otwarciu i zwykle jest to 6 miesięcy. Warto zatem zapisywać sobie, np. na "cenówkach" datę, kiedy lakier został otwarty, aby wiedzieć, po jakim czasie nie będzie nadawał się do użytku. Ma to znaczenie wtedy, gdy nie używasz danego koloru regularnie, a jedynie na szczególne okazje, co może dotyczyć np. lustrzanych lakierów hybrydowych. Stary lakier na pewno nie będzie się utwardzał tak jak ten świeży.


Zastosuj się do naszych wskazówek, a na pewno następnym razem manicure hybrydowy wyjdzie doskonale. W końcu praktyka czyni mistrza. Zatem z czasem będzie Ci to wychodzić coraz lepiej i nie będziesz musiała umawiać się na usługę u manicurzystki.
Autor: Justyna Kolorz