Data modyfikacji:

Dobre sposoby na wypadanie włosów

Nasze włosy są trochę jak liście z drzew – wypadają jesienią i zimą, właśnie wtedy, gdy w naturze drzewa przygotowują się do odpoczynku zimowego. W naszym organizmie zaczyna wówczas brakować cennych mikroelementów, które dostarczamy z sezonowym pożywieniem. Poznajmy więc sprawdzone i dobre sposoby na wypadanie włosów.
wypadanie włosów
Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Inaczej gubią włosy mężczyźni, inaczej kobiety, a gęstość włosów zależy także od wieku. Według specjalistów najważniejsze przyczyny wypadania włosów to:
  • stres – zmienia on działanie układu immunologicznego. Długotrwały i silny stres może wywoływać czynniki zapalne, które uszkadzają mieszki włosowe, oraz owocować sytuacją, w której włosy wychodzą razem z palcami, gdy przeczeszesz je ręką, a pukle włosów znajdziesz też rano na poduszce;
  • anemia i niedobór żelaza – bóle głowy, zmęczenie. Żelazo to enzym, który reguluje pracę DNA mieszków włosowych;
  • niedobór cynku – pośrednio reguluje on pracę mieszków włosowych. By go dostarczać organizmowi, warto jeść pestki dyni, sezam i kakao;
  • brak witamina B3 objawia się właśnie wypadaniem włosów. Jeśli nadużywasz alkoholu, twój poziom tej witaminy gwałtownie spada. Jedz mięso kurczaka, orzechy arachidowe, brązowy ryż, kasze;
  • brak witaminy H – długotrwałe stosowanie antybiotyków i niektórych leków (np. przeciwdepresyjnych) zmniejsza ilość witaminy H i cynku, co przyczynia się do wypadania włosów. Warto jeść jajka, które bogate są w wiele witamin, m.in. H;
  • drastyczne diety – ich stosowanie owocuje niedoborami witamin i minerałów, co w efekcie przyczynia się do utraty włosów;
  • zbyt niski poziom kwasów omega-3, a zwłaszcza kwasu linolowego – znajdziemy go np. w oleju lnianym;
  • poziom selenu – selen bierze udział w tworzeniu się mieszków włosowych. Znaleźć go można np. w fasoli;
  • mała ilość witaminy D – na jej brak cierpimy w miesiącach, gdy brakuje słońca, to dlatego wówczas gubimy włosy;
  • zakażenia, w tym wirusem covid-19 – to tzw. telogenowe wypadanie włosów, czyli związane z ogólnymi stanami zapalnymi organizmu i mocno podwyższoną temperaturą ciała, które to czynniki uszkadzają mieszki włosowe. Włosy zaczynają wypadać około 2 miesiące po przebyciu choroby, a sam proces wypadania trwać może nawet pół roku.

Naturalne metody na wypadanie włosów: jajko, czarna rzepa, imbir, kozieradka

Terapia jajeczna – dobry sposób na wypadnie włosów Jajka kurze, zwłaszcza żółtka, słyną z wysokiej zawartości wielu mikroelementów i witamin. Szczególnie ważne dla włosów są witaminy B i E, zapobiegające wypadaniu włosów, zaś witamina A pomaga zwalczać łupież, a kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na regulację wydzielania sebum.

Żółtko ma też wysoką zawartość żelaza, którego brak w głównej mierze odpowiada za wypadanie włosów. Stosując maskę na włosy z jaj, zapewnisz im też dogłębne nawilżenie.
  • Wymieszaj jajko, łyżkę miodu i łyżkę mleka.
  • Nałóż mieszankę na umyte wcześniej, jeszcze wilgotne włosy.
  • Wymieszaj jajko, łyżkę miodu i łyżkę mleka.
  • Miksturę wmasuj delikatnie we włosy i trzymaj na głowie przez 15 minut; włosy owiń turbanem z ręcznika.

Czarna rzepa – wcieraj jej sok

Wiele cennych dla naszych włosów składników zawiera czarna rzepa. Ta czarna z zewnątrz roślina jest jasna w środku. W naszej szerokości geograficznej dojrzewa jesienią i wtedy ma najwięcej witamin z grupy B – B1 i B2. To właśnie one są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów człowieka. Rzepa ma też witaminę C, olejki gorczyczne, które sprawnie stymulują skórę głowy i cebulki włosów i sprawiają, że skóra jest bardziej ukrwiona, przez co poprawiają cykl wzrostu włosów.

Rzepa ma też właściwości przeciwłojotokowe – zawiera rafaninę i rafanol – związki siarkowe, które ograniczają produkcję sebum i odkażają skórę głowy. W bulwie występują też sole mineralne potasu, wapnia, siarki, żelaza. Kuracja sokiem z rzepy sprawi, że włosy nabiorą blasku i mocy oraz wolniej będą się przetłuszczać. Sok z czarnej rzepy przyspieszy proces wzrostu włosów, a nowe włosy, które po kuracji wyrosną, będą delikatne, ale mocne – takie jak u małych dzieci (tzw. baby hair). Udowodniono, że jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z wypadaniem włosów i łysieniem jest wcieranie w skórę głowy soku z rzepy.
  • Wyciśnij z rzepy sok – wyciskarką do soków lub blenderem albo zetrzyj rzepę na tarce kuchennej.
  • Obierz korzeń rzepy, wyłóż miskę gazą o drobnych oczkach i ścieraj na nią rzepę.
  • Odciśnij miąższ tak, by został na gazie, a sok trafił do miseczki.
  • Sok wcieraj w skórę głowy – nie aplikuj go na całe włosy, bo zawarta w rzepie siarka może je przesuszyć. Ale to właśnie siarka stymuluje skórę głowy i cebulki włosów.
  • Masuj skórę głowy – im intensywniejszy masaż i mocniejsze wcieranie, tym bardziej odczuwalne będzie mrowienie skóry i lekkie pieczenie – tak działają związki siarkowe.
  • Po wtarciu soku należy zapewnić skórze ciepło – owiń głowę foliowym workiem lub czepkiem, przykryj jeszcze turbanem z ręcznika.
  • Trzymaj wcierkę przez około godzinę – po tym czasie uczucie mrowienia powinno ustąpić.
  • Możesz też wcierkę zostawić na noc – efekt będzie wzmocniony i rozłożony w czasie.
  • Sok z jednej dużej rzepy starczy na dwie lub trzy wcierki – przechowuj go w lodówce nie dłużej niż 3 dni.
  • Stosuj wcierkę 2 razy w tygodniu. Pierwsze efekty działania rzepy będą zauważalne po miesiącu.

Kozieradka i imbir

Te kuchenne przyprawy również mogą cię wspomóc, jeśli potrzebujesz wsparcia we wzmocnieniu włosów. Obie pobudzają mikrokrążenie krwi w skórze głowy i poprawiają ukrwienie cebulek włosowych. Możesz przygotować z nich wcierki. Nasiona kozieradki zalej wrzątkiem, odcedź i przestudzoną miksturę nałóż na kilkanaście minut na skórę głowy. Świeży imbir możesz zetrzeć na tarce na papkę i wetrzeć w skórę lub dodać sproszkowany do swojej maski na włosy, ewentualnie nakładać go po połączeniu z miodem.

Olej rycynowy – nie tylko przeciwbólowy i przeczyszczający

Kwas rycynolowy obecny w oleju rycynowym poprawia krążenie krwi w skórze głowy, a to z kolei poprawia stan mieszków włosowych. Tłoczony na zimno z rącznika pospolitego (tropikalnej rośliny z Indii) olej rycynowy odżywia też cebulki, przyspieszając wzrost włosów.

Olej ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwłojotokowe. Warto go używać, jeśli cierpisz z powodu łupieżu – powstaje on najczęściej, gdy skóra głowy jest przetłuszczona, zaś olej rycynowy dobrze ją oczyści i osuszy. Na poziomie komórkowym olej rycynowy wypełnia uszkodzone szczeliny keratyny we włosach i zwiększa wytrzymałość włosów na rozciąganie, dlatego włosy rosną grubsze i mocniejsze.
  • Nałóż olej na całą długość włosów i wmasuj.
  • Trzymaj 15 minut, następnie zmyj szamponem.
  • Używaj niewielkiej ilości oleju, gdyż jest on bardzo gęsty, przez co trudno go zmyć.
  • Aplikację trzeba powtarzać co najmniej raz w tygodniu, a kuracja powinna trwać minimum trzy miesiące, by efekty były zauważalne.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.