Data modyfikacji:

Zaskórniki na nosie – jak się ich pozbyć? Domowe sposoby

Wągry to zmora wielu kobiet, w szczególności tych, które mają cerę mieszaną lub tłustą. Należysz do tego grona? W takim razie z pewnością przynajmniej raz szukałaś skutecznego domowego sposobu na walkę z zaskórnikami na nosie. Najlepsze metody znajdziesz w tym artykule. Zdradzamy w nim nie tylko, jak pozbyć się wągrów, ale także sprawdzamy, skąd się biorą i jak im przeciwdziałać. Zapraszamy do lektury!
Cleaning pores on nose

Czarne kropki na nosie, czyli zaskórniki. To musisz wiedzieć

Zaskórniki na nosie dzielimy na zamknięte i otwarte. Czym się od siebie różnią?
  • Zaskórniki zamknięte – są jasne, a ich przyczyną jest zatkane ujście gruczołu łojowego. Jeżeli chcesz się ich pozbyć, to możesz przetestować domowe sposoby albo zainwestować w kosmetyki na zaskórniki zamknięte.
  • Zaskórniki otwarte – mają charakterystyczny ciemny kolor, wyglądają jak czarne kropki. Powstają w wyniku utleniania się sebum, które nagromadziło się wewnątrz porów.
  • I to właśnie ten drugi rodzaj – zaskórniki otwarte – nazywa się potocznie wągrami. Choć najczęściej występują na nosie, to mogą pojawiać się też na brodzie albo policzkach, czyli w miejscach, gdzie mamy najwięcej gruczołów łojowych.
    Jeżeli jesteś ciekawa, jaki jest najlepszy sposób na wągry na nosie, to czytaj dalej.

    Wągry na nosie – skąd się biorą?

    Skąd się biorą wągry na nosie? Jak się okazuje, przyczyny ich powstawania nie sprowadzają się wyłącznie do błędów w pielęgnacji – niedokładnego mycia twarzy, stosowania niewłaściwie dobranych kosmetyków (w szczególności tych komedogennych) czy rezygnacji z regularnego złuszczania martwego naskórka.
    Za powstawanie zaskórników na nosie odpowiadają również czynniki generyczne i zewnętrzne, np. smog, promieniowanie UV czy wiatr. Należy do tego także nadmienić przewlekły stres, niewłaściwą dietę czy leczenie hormonalne.

    Wiemy, jak pozbyć się zaskórników – domowe sposoby

    Co na wągry na nosie? Istnieje wiele domowych sposobów, które zostały przetestowane przez tysiące kobiet. Dzięki dostępowi do internetu masz je na wyciągnięcie ręki. Pierwszą z metod jest domowa maseczka na wągry bazująca na… żelatynie! Jak się okazuje, ten popularny produkt spożywczy pomaga w walce z zaskórnikami na nosie.
    Wystarczy połączyć żelatynę z odrobiną ciepłej wody i aplikować na nos. Po 20–30 minutach zdejmij delikatnie powstałą maseczkę. Co ciekawe, ten sposób na wągry działa jak plastry dostępne w drogeriach.
    Kolejny sposób na wągry, tym razem całkowicie bezinwazyjny, to wykonanie parówki. Jej przygotowanie jest banalnie proste – należy nalać gorącą wodę do miski, a następnie pochylić nad nią głowę i przykryć się ręcznikiem. Dla bezpieczeństwa trzymaj twarz około 30–40 cm od wody, aby uniknąć poparzenia. Po 5 minutach przejść do nakładania kosmetyków do pielęgnacji.
    Jak pozbyć się zaskórników z nosa przy pomocy jajka? Z pewnością brzmi to intrygująco, jednak wiele kobiet potwierdza skuteczność tego domowego sposobu. Oddzielone od żółtka białko należy ubijać do momentu powstania piany. Kolejnym krokiem jest nałożenie maseczki na nos, strefę T lub całą twarz. Po kilkunastu minutach dokładnie zmyj ją wodą.

    Inne sposoby na wągry na nosie 

    Domowe sposoby na wągry to nie wszystko. Możesz przetestować inne metody. Jedną z najskuteczniejszych z nich jest peeling na zaskórniki – zarówno ten wykonywany w domu, jak i u kosmetyczki. W złuszczaniu naskórka rewelacyjnie sprawdzają się kwasy, np. salicylowy.
    Jakie są inne sposoby na usuwanie zaskórników? Oprócz peelingu możesz kupić też krem. Wbrew pozorom nie powinien działać matująco i wysuszająco, bo da to efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast tego wybieraj nawilżające kremy na wągry.

    Zamiast sprawdzać, jak pozbyć się wągrów, naucz się im zapobiegać

    Na pewno znasz powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tak właśnie jest w przypadku zaskórników. Zamiast szukać metod na usuwanie wągrów, nie popełniaj błędów, które mogą powodować ich powstawanie. Oczywiście u niektórych nawet przestrzeganie wszystkich pielęgnacyjnych zasad nie spowoduje całkowitego pozbycia się zaskórników, np. ze względu na czynniki genetyczne. Mimo wszystko warto spróbować.
  • Zwróć uwagę na sposób, w jaki myjesz twarz. Już na tym etapie możesz walczyć z wągrami, wykonując podwójne oczyszczanie (zwłaszcza jeśli masz makijaż lub codziennie korzystasz z kremu z filtrem).
  • Unikaj komedogennych składników w kosmetykach. To np. olej migdałowy, parafina czy masło shea.
  • Wykonuj regularnie peeling twarzy. Najlepiej robić to 1–2 razy w tygodniu.
  • Korzystaj z kosmetyków seboregulujących i sięgaj po kwasy, jednocześnie pamiętając o nawilżaniu.
  • Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz, jak usunąć wągry na nosie i im zapobiegać. Na zakończenie sprawdź sekcję FAQ, czyli odpowiedzi na często zadawane pytania.

    FAQ o wągrach na nosie

    Od czego robią się wągry na nosie?
    Główną przyczyną pojawienia się wągrów jest nadmierna produkcja sebum, które następnie zalega w ujściach gruczołów łojowych. Podobnie działają nagromadzone zanieczyszczenia.

    Czy powinno się wyciskać wągry?
    Wyciskanie zaskórników nigdy nie jest dobrym pomysłem. Powód jest prosty – ryzykujesz nadkażeniem zmiany i doprowadzeniem do stanu zapalnego, który nie tylko jest bardziej widoczny, ale także bolesny. Najlepszym i najskuteczniejszym pomysłem jest usuwanie wągrów w gabinecie.

    Po jakim czasie znikają wągry?
    To zależy. U niektórych czarne kropki na nosie znikają po miesiącu, podczas gdy u innych proces ten zajmuje lata. Aby jednak przyspieszyć ten proces, stosuj nie tylko domowe sposoby, ale także zainwestuj w odpowiednie kosmetyki na wągry – maseczkę, peeling czy serum.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.