Data publikacji:

Domowe sposoby na cellulit

Skórka pomarańczowa to zmora wielu kobiet. Na samym początku warto jednak zaznaczyć, że większość dziewczyn i dojrzałych pań zmaga się z tym problemem, który jest całkowicie naturalny i normalny. Chcesz jednak pozbyć się widocznych zgrubień na skórze? W takim razie nasze domowe sposoby na cellulit z pewnością okażą się pomocne. Sprawdź, jak walczyć ze skórką pomarańczową bez pomocy profesjonalnych zabiegów!

sposób na cellulit

Czym jest i jak powstaje cellulit?

Cellulit to widoczne zgrubienia i nierówności skóry, które ze względu na swój wygląd zyskały nazwę skórki pomarańczowej. Dlaczego? Ponieważ ją przypominają! Przyjrzyj się im dokładnie w lustrze, a gwarantujemy, że dostrzeżesz podobieństwo. Z medycznego punktu widzenia dolegliwość ta jest niczym innym, jak zaburzeniem budowy tkanki podskórnej, które w efekcie prowadzi o nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.


Co ciekawe, cellulit występuje najczęściej na udach i pośladkach, jednak może pojawić się także na innych częściach ciała. W zaawansowanym stadium może być także widoczny przez ubrania oraz powodować ból i dyskomfort. Za powstanie skórki pomarańczowej odpowiadają przede wszystkim hormony. Właśnie dlatego jest to przypadłość typowo kobieca. U mężczyzn cellulit po prostu nie występuje.

Głównymi winowajcami, jeśli chodzi o występowanie cellulitu, są estrogeny. Hormony mają bezpośredni wpływ na zwiększenie przepuszczalności naczyń znajdujących się w tkance podskórnej, przez co pojawiają się widoczne grudki i nierówności. W kolejnych etapach może wystąpić nawet stan zapalny i nieodwracalna utrata elastyczności skóry.

Zanim wypróbujesz domowe sposoby na cellulit, poznaj przyczyny powstawania skórki pomarańczowej

Wiesz już, że za powstawanie skórki pomarańczowej są odpowiedzialne głównie estrogeny i zaburzenia hormonalne. Na tym jednak przyczyny cellulitu się nie kończą! Do pozostałych czynników, które mają wpływ na wystąpienie nieprawidłowości w budowie tkanki podskórnej, zaliczamy:
  • nieprawidłową dietę (nadmiar soli, cukru, ostrych potraw i żywności przetworzonej oraz obfite posiłki),
  • brak ruchu i siedzący tryb życia,
  • palenie papierosów,
  • długotrwałe noszenie zbyt obcisłych ubrań, w szczególności spodni,
  • żylaki.
Jesteś gotowa rozpocząć walkę ze skórką pomarańczową? Nasze domowe sposoby na cellulit z pewnością ci w tym pomogą.

Domowe sposoby na cellulit zaczynają się w twojej kuchni

Zanim rozpoczniesz eksperymentowanie z domowymi sposobami na cellulit, zrób sobie najpierw jedzeniowy rachunek sumienia. Mowa, oczywiście, o tym, co każdego dnia ląduje na twoim talerzu. Nie wyobrażasz sobie dnia bez paczki ciastek lub solonych czipsów? W posiłkach obfitują tzw. gotowce? Niechętnie jesz warzywa i owoce? W takim razie czas zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Najlepszym domowym sposobem na cellulit jest wprowadzenie do diety mnóstwa warzyw i owoców, które są niskokalorycznym źródłem błonnika pokarmowego oraz zawierają bogactwo witamin i minerałów. Upewnij się także, że w posiłkach znajdują się produkty zbożowe i kiełki. Zamiast tłustych mięs wybieraj te chude oraz ryby. Ogranicz również sól i ostre przyprawy, pamiętając jednocześnie o wypijaniu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie.

Co na cellulit? Masaże!

Najprostszym domowym sposobem na cellulit jest poświęcenie kilkunastu minut dziennie na… masaże! W ten sposób możesz połączyć walkę ze skórką pomarańczową z odrobiną zasłużonego relaksu. W trakcie zabiegu skorzystaj z ulubionego olejku do ciała lub balsamu, dzięki czemu dodatkowo nawilżysz skórę.

Pamiętaj, aby rozpoczynać masaż zawsze od dołu i kierować ruchy ku górze. Jeśli więc zmagasz się z cellulitem na udach, to zacznij od wysokości kolan, a następnie dociskaj ciało coraz wyżej, aż dojdziesz do problematycznych partii. Możesz robić ruchy okrężne lub posuwiste. Ważne, aby były mocne i energiczne oraz wykonywane całą dłonią! Jeśli chcesz wzmocnić działanie masażu, to możesz wykorzystań w trakcie zabiegu szorstką rękawicę.

Domowe peelingi – skuteczne sposoby na cellulit

Jednym z największych sprzymierzeńców w walce ze skórką pomarańczową jest peeling. Jednak nie byle jaki – najskuteczniejszy domowy sposób na cellulit to usunięcie martwego naskórka przy pomocy kawy. Jak widzisz, mała czarna ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji. Stosowana od zewnątrz kofeina pobudza, rozszerza naczynia krwionośne i ma pozytywny wpływ na stymulację rozkładu komórek tłuszczowych.

Jak przygotować peeling kawowy na cellulit? Zmiel kawę w młynku, którą masz w kuchni, a następnie wymieszaj ją z cukrem i odrobiną oleju kokosowego. Wystarczy już połowa szklanki ziaren, aby gotowa mikstura wystarczyła do pokrycia problematycznych partii ciała. W trakcie gorącej kąpieli wmasuj peeling w skórę, wykonując okrężne ruchy, a następnie go spłucz. Najlepiej zrób to zimną wodą, która dodatkowo pobudzi układ krwionośny.

Inne domowe sposoby na cellulit

Innym polecanym domowym sposobem na cellulit jest rezygnacja z gorących pryszniców na rzecz tych w zimnej, a nawet lodowatej wodzie. Skórka pomarańczowa nie znosi chłodu! Nie bez powodu – zmniejszenie temperatury kąpieli poprawia krążenie krwi, co w efekcie pobudza spalanie komórek tłuszczowych. Możesz także postawić na połączenie gorąca z zimnem, zmieniając co chwilę temperaturę strumienia pod prysznicem.

Połącz pielęgnację z walką ze skórką pomarańczową, smarując codziennie problematyczne partie ciała specjalnymi olejkami. Domową formułę przygotujesz z połączenia oleju bazowego, na przykład kokosowego, z nutką zapachu, którą zapewni dodatek olejku eterycznego. W przypadku cellulitu najlepszym wyborem będzie geraniowy, grejpfrutowy, jałowcowy, rozmarynowy, kminkowy, lawendowy, miętowy czy cedrowy.
Jak przygotować domowy olejek na cellulit? Dwie łyżki oleju kokosowego lub innego bazowego połącz z odrobiną jednego, a nawet kilku wymienionych produktów. Wystarczy maksymalnie kilka kropel, aby mieszanka pomogła ci w walce ze skórką pomarańczową.