Data publikacji:

Emolienty w pielęgnacji skóry problematycznej

Emolienty to nic innego jak specjalne preparaty, które najczęściej można spotkać w dermokosmetykach. Najczęściej stosuje się je po to, aby skórę nawilżyć i ochronić ją, ale emolienty doceni także skóra problematyczna, np. atopowa. Chcesz wiedzieć, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z emolientami? Nie wiesz, jakie emolienty do twarzy czy emolienty do mycia wybrać? Zerknij do poniższego poradnika. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat emolientów, a na samym końcu przedstawiamy najlepsze emolienty.
Cheerful woman woman applying skin cream

Rola emolientów w pielęgnacji skóry problematycznej

Zastanawiasz się, jak emolienty pomagają w leczeniu różnych problemów skórnych i właściwie przy jakich problemach skórnych można je stosować? Już odpowiadamy na to pytanie.
Emolienty w swoim składzie zawierają składniki, które mają uzupełniać lipidy naskórka i tym samym odbudowywać uszkodzoną warstwę lipidową. Emolienty mają dodatkowo chronić, czyli tworzą na skórze specjalną warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wody z głębszych partii skóry. To jednak nie wszystko. Emolienty zatrzymują wodę w skórze, więc wykazują działanie silnie nawilżające.
Jakie korzyści przynosi regularne stosowanie emolientów w pielęgnacji skóry? Regularne pielęgnacja skóry emolientami jest więc w stanie przywrócić skórze problematycznej jej naturalne funkcje. Skóra chora, uszkodzona to też wszelkie nieprzyjemne objawy jak świąd, pieczenie itp. Rolą emolientów jest złagodzić wszelkie te stany. Uspokoić i wyciszyć skórę. Sprawić, że wszelkie problemy skórne staną się mniej dokuczliwe.
Co ciekawe, emolienty nie zawierają sztucznych składników, są one delikatne, nie drażnią skóry i jej nie uczulają. Będą więc idealne dla skóry problematycznej.
Jakie są najpopularniejsze emolienty dla dorosłych? Emolientami są m.in.: ceramidy, trójglicerydy, kwas linolowy, naturalne oleje roślinne, wazelina, parafina, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy, mocznik czy glicerol.
Przy jakich problemach skórnych można sięgnąć po emolienty? Przy łuszczycy, trądziku, rybiej łusce, alergiach skórnych czy przy atopowym zapaleniu skóry. Zastanawiasz się, jakie kosmetyki do skóry atopowej z emolientami w składzie będą najlepsze? Zerknij do dalszej części artykułu.
Warto też używać emolienty dla niemowląt. Sprawdzą się one nawet u maluszków bez żadnych problemów skórnych. Emolienty będą dla niemowlaka całkowicie bezpieczne. Jeśli chcesz więc dać swojemu dziecku jak najlepszą pielęgnację, to sięgnij właśnie po emolienty, np. emolient do kąpieli dla niemowląt.
Emolienty są też polecane w przypadku pielęgnacji skóry bardzo suchej, wręcz przesuszonej. Masz cerę naczynkową? Pielęgnacja cery naczynkowej też może być bogata w emolienty.

Wybór odpowiednich emolientów dla różnych problemów skórnych

Jak wybrać najlepszy emolient dla swojego typu skóry problematycznej? Poniżej podpowiadamy, jakie emolienty sprawdzą się dla poszczególnych typów skóry oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki z emolientami.

Skóra trądzikowa

Przy cerze trądzikowej skup się na emolientach do pielęgnacji skóry twarzy. Istnieje wiele mitów na temat tego, że emolienty nie nadają się do pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ zapychają pory skóry. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą, ale emolienty do cery trądzikowej należy wybierać mądrze. Przede wszystkim zrezygnuj z emolientów takich jak parafina, wazelina czy alkohol cetylowy. Te mogą prowadzić do powstawania zaskórników. Takie skutki uboczne mogą mieć też emolienty w postaci olejów.
Sięgaj po emolienty lekkie, tzw. suche. Sprawdzi się chociażby kwas hialuronowy. Ten zmniejsza zaczerwienienie i tym samym trądzik staje się mniej widoczny. Do pielęgnacji skóry trądzikowej sprawdzą się też ceramidy czy kwas linolowy. Ten ostatni reguluje pracę gruczołów łojowych, działa regenerująco i wspiera walkę z nawracającym trądzikiem.

Skóra atopowa

Emolienty do skóry atopowej to bardzo szeroki temat, który do pełnego omówienia wymagałby oddzielnego poradnika. Niemniej jednak pokrótce postaramy się przybliżyć nieco sprawę i nakierować na temat.
Emolienty są idealne do pielęgnacji skóry atopowej! Spełniają one wszystkie potrzeby takiej skóry. Nawilżają, zmniejszają uczucie świądu, działają przeciwzapalnie, zmniejszają szorstkość skóry, odbudowują i przywracają jej prawidłowe funkcjonowanie. Dodatkowo emolienty zapobiegają łuszczeniu się skóry i zakażeniom.
Najlepsze emolienty do skóry atopowej to m.in. mocznik, kwas hialuronowy, glicerol, kwas mlekowy, wazelina, wszelkie oleje. Mając AZS i kupując kosmetyki z emolientami, np. emolient do kąpieli, zwracaj szczególną uwagę na skład produktu. Dobry emolient nie powinien mieć w składzie substancji potencjalnie alergizujących czy drażniących. Są to wszelkie konserwanty (np. metyloizotiazolinon), substancje zapachowe, glikol propylenowy czy lanolina. Aby ułatwić sobie to zadanie, patrz na kolor i zapach produktu. Kosmetyki o intensywnej barwie i zapachu najczęściej będą posiadać w składzie te nieodpowiednie substancje.

Skóra naczynkowa, skóra sucha, bardzo sucha i wrażliwa

Emolienty świetnie sprawdzają się też do pielęgnacji tego typu skór. Możesz je wówczas stosować bez ograniczeń i wedle potrzeb. Stosuj emolienty w produktach do pielęgnacji ciała, ale także twarzy. Pamiętaj, aby jednak analizować skład produktu z emolientami. Substancjom zapachowym, konserwantom, SLS, olejom mineralnym czy wszelkim alkoholom mówimy zdecydowane NIE! Szukaj więc dermokosmetyków z emolientami. Świetnie sprawdzą się np. dermokosmetyki do twarzy. Ranking polecanych kosmetyków znajdziesz w podlinkowanym artykule.

Jak stosować emolienty w codziennej rutynie pielęgnacyjnej?

Jak prawidłowo stosować emolienty w pielęgnacji skóry? Emolienty stosuje się na całą skórę, a nie punktowo. Aby dawały efekty, należy używać ich 2–3 razy dziennie. Emolienty do kąpieli stosuje się bezpośrednio po niej – najlepiej 2–3 minuty po. Więcej informacji odnośnie do stosowania emolientów znajdziesz w poniższym filmiku.

FAQ - emolienty w pielęgnacji skóry

Jak emolienty pomagają w leczeniu różnych problemów skórnych?
Emolienty pomagają w leczeniu różnych problemów skórnych, dostarczając składniki, takie jak mocznik, kwas hialuronowy, glicerol, kwas mlekowy, wazelina, i różne oleje, które nawilżają i regenerują skórę.

Jak wybrać najlepszy emolient dla swojego typu skóry problematycznej?
Aby wybrać najlepszy emolient dla swojego typu skóry problematycznej, należy zwrócić uwagę na skład produktu, unikając substancji potencjalnie alergizujących czy drażniących, takich jak konserwanty, substancje zapachowe, glikol propylenowy czy lanolina.

Jak prawidłowo stosować emolienty w pielęgnacji skóry?
Prawidłowe stosowanie emolientów w pielęgnacji skóry polega na wybieraniu produktów bez potencjalnie alergizujących czy drażniących składników, zwracając uwagę na kolor i zapach, które mogą wskazywać na obecność nieodpowiednich substancji.

Jakie korzyści przynosi regularne stosowanie emolientów w pielęgnacji skóry?
Regularne stosowanie emolientów przynosi korzyści w postaci nawilżenia i regeneracji skóry, co jest kluczowe dla osób z problemami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry (AZS).
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.