Data publikacji:

Jak usunąć klej z ubrania?

Chciałaś przykleić coś na szybko i nieopatrznie wytarłaś rękę o koszulkę? A może twoje dziecko wróciło z przedszkola ze śladami kleju do papieru na bluzie? Odkleiłaś naklejkę z rozmiarem z nowych spodni, a ona pozostawiła brzydkie plamy kleju i nie wiesz, jak je usunąć? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, jak usunąć klej z ubrania domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie metody nadają się do każdej tkaniny, a pozbywanie się plam z kleju może być bardzo kłopotliwe. Poznaj nasze metody na to, jak zmyć klej z ubrań. 

Polecamy: Jak usunąć podkład z ubrań?

jak usunąć klej z ubrania

Klej po naklejce: jak usunąć z materiału?

Niektóre ubrania mają na sobie naklejki. Często są to informacje od producentów, naklejki z rozmiarami czy cenami. Po ich odklejeniu na ubraniach zwykle pozostają plamy z kleju. Jeśli klej jest świeży i miękki, wystarczy go delikatnie zrolować palcami. Dzięki temu usuniemy klej szybko i bez większego problemu. Następnie należy po prostu uprać ubranie zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na metce.

Jak jednak usunąć zaschnięty klej z ubrania? To również nie powinno przysparzać wielkich trudności. Wystarczy, że w garnku lub czajniku zagotujesz wodę i przytrzymasz ubranie nad parą przez około 15-20 sekund. Po tym czasie klej powinien dać się bez problemu usunąć, nie pozostawiając plam. Ten sposób jednak nie sprawdzi się w przypadku bardzo delikatnych tkanin, np. jedwab.

Jak usunąć klej do papieru z bluzki czy spodni?

Wielu rodziców dobrze zna ten widok: maluch wraca z przedszkola lub szkoły z ubraniami ubrudzonymi klejem do papieru. Kleje celulozowe na szczęście dość łatwo usuniesz z bluzki czy spodni. Przed praniem koniecznie mocz ubranie w ciepłej wodzie z mydłem przez około 30 minut. Następnie wrzuć je do pralki i upierz tak, jak zwykle. Jeśli po praniu plamy po kleju nadal będą widoczne, wykorzystaj spirytus lub benzynę ekstrakcyjną. Namocz wacik w płynie, a następnie delikatnie potrzyj plamy. Powinny one ustąpić bez większego problemu.

Klej błyskawiczny na ubraniu - jak się go pozbyć?

Kleje błyskawiczne bardzo szybko zasychają (co w innej sytuacji jest ich zaletą), a ich usunięcie jest bardzo trudne (czasem wręcz niemożliwe). Jeśli poplamiłaś bawełnianą koszulkę lub spodnie, spróbuj wywabić plamę acetonem. Zmocz nim wacik i delikatnie pocieraj plamę, a resztki zetrzyj pilnikiem. Aceton nie sprawdzi się do tkanin sztucznych - ubrania z nich zrobione mogą zostać całkowicie uszkodzone. 

Jeżeli usunięcie kleju okaże się niemożliwe, możesz poszukać modnej naszywki lub naprasowanki. W przypadku jeansów dobrym rozwiązaniem będzie poszarpanie materiału i zrobienie modnej dziury.

Jak usunąć klej z ubrania? Odplamiacz na ratunek

W przypadku, gdy domowe sposoby nie zdadzą egzaminu, na ratunek może przyjść odplamiacz. W sklepach znajdziesz mnóstwo tego typu specyfików. Producenci zazwyczaj informują o tym, do czego może być wykorzystywany dany produkt. Jeśli chcesz skutecznie usunąć klej z ubrań, postaw na odplamiacze, które przeznaczone są właśnie do takich zabrudzeń, jak choćby odplamiacz Dr Beckmann Klej Guma Farba. To tylko przykład - na rynku znajdziesz wiele podobnych specyfików. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku, gdy nie dostosujesz się do instrukcji, twoje ubrania mogą zostać nieodwracalnie zniszczone.

Trudność usunięcia kleju z ubrań zależy od jego rodzaju. W przypadku klejów celulozowych problem bardzo łatwo rozwiązać, jednak kleje błyskawiczne stanowią pewne wyzwanie. Pamiętaj, aby wszelkie plamy z ubrań usuwać bardzo ostrożnie, by uniknąć zniszczenia ulubionych elementów garderoby.

Autorka: Olga Sadowska