Data modyfikacji:

Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Sprawdzone sposoby

Na pewno korzystasz z niej codziennie. A kiedy ostatni raz ją czyściłaś? Szczotka do włosów, tak jak każdy inny przyrząd kosmetyczny, wymaga regularnego mycia – w przeciwnym wypadku będą gromadzić się na niej kurz oraz resztki włosów i naskórka. Jak wyczyścić szczotkę do włosów, aby wyglądała jak nowa?
jak wyczyścić szczotkę do włosów

Spis treści

 1. Jak czyścić szczotki do włosów? I dlaczego warto to robić?
 2. Jak czyścić szczotkę do włosów – najprostsze domowe sposoby
 3. Jak wyczyścić szczotkę do włosów – pianka do golenia w akcji
 4. Jak wyczyścić szczotkę do włosów Tangle Teezer?
 5. Jak wyczyścić szczotkę do włosów z naturalnego włosia?

Szczotka do włosów to przyrząd, po który większość osób sięga co najmniej dwa razy dziennie. Jej regularne używanie sprawia, że pomiędzy ząbkami zaczynają się gromadzić włosy, resztki naskórka i łój, które po pewnym czasie dodatkowo zaczną pokrywać się kurzem. Nie brzmi to zachęcająco, prawda? Z pewnością nikt nie czerpałby przyjemności z czesania włosów brudną szczotką. Czas najwyższy dowiedzieć się, jak odpowiednio ją czyścić.
Używanie brudnej szczotki jest również po prostu… niehigieniczne. Niewyczyszczona szczotka to siedlisko roztoczy i bakterii. Ponadto brudna szczotka może powodować szybsze przetłuszczanie się włosów oraz ich „oklapnięcie”. 


Przeczytaj także: Szampon nawilżający skórę głowy. Kiedy go stosować?

 • Czyszczenie szczotek syntetycznych należy zacząć od usunięcia włosów manualnie, np. wykorzystując pilniczek lub wykałaczkę. Gdy pozbędziesz się największych zanieczyszczeń, umyj szczotkę w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Następnie dokładnie wypłucz szczotkę i pozostaw do samoistnego wyschnięcia.
 • Jeśli na szczotce, poza włosami, znajduje się sporo brudu, zwykłe mydło może nie wystarczyć. Duże zabrudzenia usuniesz za pomocą mieszanki szamponu, sody oczyszczonej oraz wody. Czyszczenie taką miksturą najlepiej wykonać za pomocą szczoteczki do zębów.
 • Po usunięciu zabrudzeń ze szczotki, należy ją jeszcze zdezynfekować. Można użyć w tym celu spirytusu kosmetycznego lub wody utlenionej.

Słyszałaś już, że zwykła pianka do golenia sprawdza się w czyszczeniu brudnych szczotek? Doskonale zmiękcza włosy, brud i kurz, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest je usunąć. Po prostu nałóż piankę na ząbki, a następnie dokładnie wyszoruj je małą szczoteczką.
Wiele osób zastanawia się, jak czyścić szczotki typu Tangle Teezer, charakteryzujące się sztywnymi, gęsto osadzonymi ząbkami. W przypadku takich szczotek, włosy zbierają się w zbitą strukturę. Aby się ich pozbyć, wystarczy przeciąć je nożyczkami, a następnie zdjąć ze szczotki. Zabrudzenia, które pozostały na ząbkach, w prosty sposób usuniesz używając szczotki do zębów, ciepłej wody i mydła. To wszystko!

Jeszcze innymi zasadami rządzi się czyszczenie szczotek, które posiadają włosie naturalne. W żadnym wypadku nie stosuj do tego sody, szamponów ani innych składników, które mogą działać wysuszająco. W tej roli najlepiej sprawdzi się mieszanka olejku z drzewa herbacianego (działa dezynfekująco) oraz letniej wody. Takim domowym środkiem zwilż szczotkę, a następnie wytrzyj ją za pomocą miękkiej ściereczki.
Proste, domowe sposoby na to, jak wyczyścić szczotkę do włosów pozwolą zachować ją w idealnej higienie. Pamiętaj, że w grę wchodzi nie tylko estetyka samej szczotki, ale również twojej fryzury!

Czyszczenie szczotki do włosów - najczęściej zadawane pytania

Jak często powinna być czyszczona szczotka do włosów?
Szczotki do włosów powinny być czyszczone co najmniej raz w tygodniu, częściej jeśli używasz ich codziennie lub jeśli masz bardzo suche lub przetłuszczające się włosy.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów?
 • Usuń martwe włosy z szczotki.
 • Wymieszaj łyżkę szamponu do włosów z ciepłą wodą w małym pojemniku.
 • Weź szczotkę i maczaj ją w roztworze, delikatnie szorując zabrudzenia.
 • Wypłucz szczotkę dokładnie ciepłą wodą.
 • Pozostaw szczotkę do wyschnięcia.

 • Uwaga: Niektóre rodzaje szczotek, takie jak te z naturalnego włosia, mogą być myte tylko ciepłą wodą, bez użycia szamponu. Upewnij się, że przestrzegasz instrukcji dotyczących konserwacji swojej szczotki.

Czy mogę używać suszarki do wysuszenia szczotki do włosów?
Nie zaleca się suszenia szczotki do włosów suszarką, ponieważ ciepło może uszkodzić włosie lub plastikową rączkę. Lepiej pozostaw szczotkę do wyschnięcia.