Data modyfikacji:

Jaki pilnik do paznokci wybrać?

Pilnik do paznokci to niezbędny element w codziennej pielęgnacji dłoni. Dzięki niemu można skrócić paznokcie oraz nadać im odpowiedni kształt. Pilniki mogą być wykonane z różnych materiałów, różnić się kształtem i ziarnistością. Które są najlepsze? Jaki pilnik do paznokci wybrać, aby nie uszkodzić naturalnych paznokci? Jaki pilnik do hybryd najlepiej się sprawdzi?

Polecamy: Hybrydy w domu

pilnik do paznokci

Jakie pilniczki do paznokci są dostępne na rynku?

Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju pilników do paznokci. Główne rodzaje, jakie można znaleźć, to:

  • pilniki metalowe – muszą być prawidłowo użytkowane, ponieważ mogą powodować uszkodzenia paznokci, m.in. rozwarstwienia płytki. Są trwałe, odporne na uszkodzenia, cienkie oraz elastyczne. Z uwagi na możliwość mycia, sterylizacji i dezynfekcji nadają się do użytku w gabinetach kosmetycznych, do pielęgnacji paznokci sztucznych i naturalnych;
  • pilniki szklane – są odporne na zużycie i łatwe do utrzymania w czystości. Nie powodują rozdwajania się płytki, są bezpieczne nawet dla delikatnych paznokci. Mogą być używane do delikatnej obróbki paznokci naturalnych, tipsów, paznokci akrylowych i żelowych;
  • pilniczki papierowe – są bardzo popularne, cechuje je niska cena oraz coraz większa wytrzymałość. Nadają się do piłowania, szybkiego skracania oraz polerowania płytki naturalnej i sztucznej. Jeżeli są zbyt często stosowane, mogą powodować rozwarstwianie płytki. Papierowe pilniki są jednorazowe, nie nadają się do dezynfekcji;
  • elektryczne pilniki do paznokci, czyli frezarki – nadają się nie tylko do piłowania paznokci, ale również do usuwania skórek. Są stosowane przez manicurzystki do zabiegów wykonywanych na naturalnej płytce, jak i pokrytej akrylem lub żelem. Warto je również zastosować do zdjęcia hybryd.

Inne dostępne typy to pilniczki szafirowe, teflonowe, ceramiczne, krzemowe czy piankowe. Wygodne są bloki ścierne czterostronne, które posiadają paski o różnej ziarnistości i służą do skracania, wyrównywania oraz polerowania płytki. Oprócz materiałów, ważny jest również rozmiar, kształt pilników oraz ich ziarnistość.

Ziarnistość pilników do paznokci 

Ziarnistość pilników, czyli inaczej granulacja, to ilość ziarenek, które znajdują się w 1 cm2 pilnika. Granulacja ma wpływ na przeznaczenie pilniczka. Im mniej ziarenek, typ pilnik jest ostrzejszy, a im więcej ziarenek, tym pilnik delikatniejszy. Mała ziarnistość najlepiej nadaje się do paznokci sztucznych. Warto pamiętać, że manicure należy zaczynać od pilnika gruboziarnistego, a kończyć na drobnoziarnistym. Ziarnistość oznaczana jest rozmiarami od 80 do 500, ale najczęściej stosowane są pilniki o symbolach 80, 100, 180 i 240.

Pilniki 80 są gruboziarniste, nadają się do twardych powierzchni, m.in. paznokci z akrylu lub żelu. Za ich pomocą można zdejmować tipsy i inne materiały z paznokcia. 100 to pilniczki średnioziarniste, idealne do paznokci żelowych oraz naturalnych. Pilniczki 180 mają powierzchnię drobnoziarnistą. Nadają się zarówno do paznokci naturalnych, jak i sztucznych, np. żelowych i akrylowych. Pilniki 240 mają delikatną powierzchnię. Nadają się do matowienia tipsów oraz nadawania kształtu paznokciom naturalnym. Ziarnistość 400 oznacza pilniki polerki, przeznaczone do zmatowienia i polerowania.

Kształty pilników do paznokci 

Kształt pilników do paznokci nie jest tak istotny, jak ziarnistość, ale poprawia komfort wykonywanych prac. Najczęściej występują pilniki proste i szerokie. Są najbardziej uniwersalne, nadają się do skracania oraz nadawania paznokciom odpowiedniego kształtu. Mogą być wykorzystywane do spiłowania hybryd, żelu oraz akrylu. Są wygodne, ponieważ zapewniają komfortową pracę nadgarstka. Jeżeli mają zaokrągloną końcówkę, nadają się do pracy przy skórkach. Wygodne w użyciu są pilniki wygięte, w kształcie banana, którym ułatwiają dotarcie do bocznej części płytki.

Warto je wybrać, gdy chcemy spiłować paznokcie z długości. Inny popularny kształt to łódka, która łączy zalety kształtu prostego i banana. Najlepiej sprawdzi się do pracy przy długich i przedłużanych paznokciach. Wygięta końcówka pozwoli nadać paznokciom ulubiony kształt, np. migdała. Pilniki w kształcie bloków są idealne do matowienia i wyrównywania nierówności na płytce. Pilniczki mogą mieć różną długość. Te małe warto mieć zawsze przy sobie, pomogą, gdy paznokieć się złamie lub wyszczerbi.

Pilnik do paznokci – jaki wybrać?

Wybór pilnika do paznokci nie jest łatwy. Przed zakupem należy zastanowić się, do jakich paznokci ma być używany. Inny pilniczek będzie potrzebny do paznokci delikatnych i podatnych na uszkodzenia, inny do naturalnych i mocnych, a jeszcze inny do akrylowych czy żelowych. Posiadaczki paznokci hybrydowych powinny zaopatrzyć się w kilka pilników. Do nadania kształtu oraz do wypolerowania płytki paznokci sprawdzi się pilnik drobnoziarnisty, np. szklany. Warto też wiedzieć, jaki pilnik do ściągania hybrydy będzie najlepszy. Do tego celu nadaje się pilnik gruboziarnisty, który pozwoli usunąć warstwę topu i lakieru.

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Niezależnie od wybranego rodzaju pilniczka, należy stosować prawidłową technikę obcinania paznokci. Niepoprawnie wykonywany zabieg może spowodować zwiększoną łamliwość paznokci, uszkodzenia mechaniczne, a nawet bolesne infekcje. Paznokcie należy piłować przed każdą stylizacją, czyli zakładaniem tipsów, wykonywania manicure’u żelowego oraz hybryd. Przy dwóch pierwszych zabiegach płytkę należy spiłować do połowy, przy hybrydach wystarczy jedynie zmatowanie za pomocą bloku polerskiego.

Warto pamiętać, aby piłować paznokcie suche. Mokre lub wilgotne są miękkie oraz podatne na uszkodzenia. Paznokcie należy piłować w jednym kierunku, dzięki temu płytka nie będzie się rozwarstwiać. Ważny jest również kąt piłowania, który powinien wynosić 45 stopni względem wolnego brzegu. Istotne również, aby w trakcie wykonywania manicure’u dłonie były oparte o stół czy biurko. Pozwoli to uniknąć drżenia i nadać paznokciom odpowiedni kształt. 

Pilniki to niepozorny, ale niezbędny element do pielęgnacji paznokci. Warto wybrać takie, które będą dopasowane do rodzaju płytki, dzięki temu paznokcie będą mocne i zdrowe. 

Autorka: Dorota Koszutowska