Data modyfikacji:

Kwas migdałowy. Efekty stosowania kosmetyków z kwasem migdałowym

Kwas migdałowy to jeden z bardziej znanych przedstawicieli grupy kwasów AHA. Doskonale wpływa na stan cery i niweluje niedoskonałości. Delikatnie złuszcza, wygładza skórę i rozświetla. Jakie są efekty stosowania kwasu migdałowego? W jakich produktach można go znaleźć? Sprawdź!
kwas migdałowy

Kwas migdałowy – co to jest?

Kwas migdałowy to związek należący do grupy alfa-hydroksykwasów, powszechnie znanych jako kwasy AHA. Pozyskuje się go z gorzkich migdałów, które są trujące, nie nadają się więc do spożycia. Uzyskany z nich kwas ma jednak wiele cennych właściwości pielęgnacyjnych.

W artykule opisujemy, jakie są efekty stosowania kwasu migdałowego oraz w jaki sposób używać go samodzielnie w domu. Kwas migdałowy jest składnikiem licznych kosmetyków do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, dojrzałej, szarej i zmęczonej. Działa wielopłaszczyznowo, dlatego sprawdzi się u posiadaczek skóry różnego typu. Może on występować w stężeniu od 1% do nawet 30%. Często łączy się go w tonikach, serach czy peelingach z innymi kwasami z grupy AHA lub BHA.

Kwas migdałowy na twarz – działanie

Działanie kwasu migdałowego na twarz zależy głównie od jego stężenia. Związek ten złuszcza martwy naskórek i oczyszcza pory, a także działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Jest stosunkowo łagodnym kwasem, dlatego po produkty zawierające go w niskim stężeniu mogą sięgać nawet posiadaczki cery naczynkowej oraz wrażliwej.

W niskich stężeniach (1-5%) kwas migdałowy wykazuje głównie właściwości rozjaśniające i rozświetlające. Wyrównuje koloryt cery i pomaga pozbyć się przebarwień. Dodatkowo przywraca skórze świeżość i witalność.

Kwas migdałowy w nieco wyższych stężeniach (kilka procent) nieco skuteczniej złuszcza martwy naskórek i pięknie wygładza cerę. Spłyca blizny oraz drobne zmarszczki, dlatego świetnie nadaje się dla posiadaczek cery dojrzałej. Sprawia, że skóra wygląda zdrowiej i młodziej, ujędrnia ją i napina.

Kosmetyki lub peelingi z kwasem migdałowym w stężeniu ok. 10% to doskonały wybór dla posiadaczek cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Regulują wydzielanie sebum, oczyszczają pory i pomagają pozbyć się wyprysków. Jednocześnie kwas migdałowy jest łagodniejszy w działaniu niż niektóre inne kwasy AHA lub kwas salicylowy.

Kwas migdałowy w większych stężeniach (do 30%) przeznaczony jest do użytku w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Nie wykonuj peelingów chemicznych kwasem o wysokim stężeniu na własną rękę, bo możesz nabawić się poparzeń i bolesnych uszkodzeń skóry.

Kwas migdałowy – efekty

Zastanawiasz się, czy warto stosować kwas migdałowy? Efekty mogą być naprawdę doskonałe, o ile będziesz używać kosmetyków z jego dodatkiem regularnie. Produkty zawierające ten związek w niższych stężeniach można aplikować nawet codziennie, natomiast kosmetyki silnie złuszczające zwykle stosuje się co kilka dni lub nawet raz w tygodniu. Oto najważniejsze efekty stosowania kwasu migdałowego:
  • rozjaśnienie i rozświetlenie cery,
  • poprawa kolorytu skóry,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • spłycenie blizn,
  • spłycenie drobnych zmarszczek,
  • nawilżenie skóry,
  • stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu,
  • regulacja wydzielania sebum,
  • złuszczenie skóry,
  • zmniejszenie stanów zapalnych,
  • redukcja wyprysków i innych niedoskonałości,
  • odmłodzenie cery,
  • regeneracja skóry,
  • zwiększenie napięcia skóry.
Pamiętaj, że kosmetyki z kwasem migdałowym w większych stężeniach mają działanie złuszczające. Sprawiają, że skóra staje się cieńsza i delikatniejsza, dlatego podczas ich stosowania unikaj opalania i codziennie aplikuj na twarz sporą ilość kremu z filtrem SPF 50 lub 50+.

Kwas migdałowy – gdzie kupić?

Zastanawiasz się, gdzie kupić kwas migdałowy i kosmetyki mające go w swoim składzie? Znajdziesz je w wielu drogeriach i sklepach internetowych. Toniki, kremy, sera i peelingi cieszące się dobrymi opiniami użytkowników kupisz na Ceneo.pl!

Tonik z kwasem migdałowym

Tonik z kwasem migdałowym zawiera zwykle kilka procent tej substancji. Kosmetyki mające w składzie kwas w niższym stężeniu mają zazwyczaj działanie rozświetlające i wyrównujące koloryt skóry. Jeśli borykasz się z przebarwieniami lub szarą, zmęczoną cerą, sięgnij po rozjaśniający tonik z kwasem migdałowym.

Toniki z kwasem migdałowym w wyższych stężeniach przeznaczone są do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Nieco mocniej złuszczają skórę, działają antybakteryjnie i przeciwdziałają powstawaniu wyprysków.

Krem z kwasem migdałowym

Szukasz lekko złuszczającego, regenerującego skórę kremu do cery dojrzałej? Sięgnij po specyfik z kwasem migdałowym. Oprócz tego kosmetyk powinien zawierać składniki o działaniu przeciwutleniającym, nawilżającym czy też przeciwzmarszczkowym.

Krem z kwasem migdałowym do cery szarej i zmęczonej wyróżnia się właściwościami rozświetlającymi. Może zawierać dodatkowo takie składniki, jak witamina C, naturalne ekstrakty czy też oleje. Natomiast krem z kwasem migdałowym do skóry trądzikowej często ma w składzie także inne kwasy, substancje o działaniu antybakteryjnym czy też matującym.

Peeling z kwasem migdałowym

Peeling z kwasem migdałowym to kosmetyk zawierający tę substancję w wyższym stężeniu (np. 10%). Specyfik złuszcza martwy naskórek, odblokowuje i oczyszcza pory, działa przeciwzapalnie i rozjaśniająco. To doskonały wybór dla osób borykających się z wypryskami, przebarwieniami czy też bliznami na twarzy.

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Kosmetyków zawierających kwasy AHA, w tym również kwas migdałowy, nie powinny stosować kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Peelingów chemicznych nie można nakładać na skórę uszkodzoną, drobne ranki oraz zaognione zmiany trądzikowe. Ponadto nie zaleca się stosowania kwasu migdałowego osobom posiadającym liczne pieprzyki i znamiona, alergie na kwasy AHA oraz choroby skóry (np. AZS, łuszczyca, egzema). Podczas stosowania kwasu koniecznie pamiętaj o używaniu dobrego kremu z SPF!
Autorka: Olga Wacholc