Data publikacji:

Czym smarować poparzoną skórę?

Kefir, maślanka czy masło? Co stosować na oparzenia? Poznaj najbardziej skuteczne produkty na świeże i starsze oparzenia. Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która się oparzyła.
Czym smarować poparzoną skórę

Podział oparzeń w stosunku na przyczynę

  • Oparzenie termiczne – spowodowane jest oddziaływaniem wysokich temperatur na skórę. Do takich oparzeń zaliczamy oparzenie rozgrzanym żelazkiem, oparzenie się o gorącą blachę w piekarniku, wrzącą parą, otwartym ogniem czy rozgrzanym olejem na patelni.
  • Oparzenie chemiczne – spowodowane jest oddziaływaniem środków żrących na skórę. Do takich oparzeń zaliczamy oparzenie tabletkami do zmywarek, ługami, środkami do odkażania rur, kawami z akumulatora, wybielaczami i innymi środkami czystości.
  • Oparzenie elektryczne – spowodowane jest oddziaływaniem prądu na skórę i ciało. Do takich oparzeń dochodzi najczęściej w domu, rzadziej na zewnątrz, gdy to jakaś zewnętrzna instalacja nie działa prawidłowo. Co ciekawe, do takiego oparzenia może dojść także w wyniku porażenia piorunem.
  • Oparzenia radiacyjne – spowodowane jest oddziaływaniem promieniowania na skórę i ciało. Najpowszechniejsze z nich to oczywiście oparzenia słoneczne, ale zdarzają się też przypadki poparzeń np. w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonej radioterapii.

Oparzenia – stopnie


Oparzenia I stopnia

Oparzenie I stopnia charakteryzuje się zaczerwienioną skórą. Może temu towarzyszyć obrzęk skóry i bolesność. Rumień skóry powstaje w wyniku krótkotrwałego oddziaływania czynnika. Są to najczęściej oparzenia słoneczne czy oparzenia w wyniku kontaktu skóry z gorącym przedmiotem lub wodą.

Oparzenia II stopnia

Skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Powstają pęcherze, które mogą być wypełnione surowiczym płynem podbarwionym na żółto. Pęcherz to martwy naskórek, który zostaje uniesiony w wyniku gromadzenia się pod nim płynu tkankowego. Oparzenie II stopnia goi się zazwyczaj całkowicie w przeciągu kilku (zazwyczaj dwóch) tygodni. Po pęcherzach mogą, ale nie muszą zostać blizny.

Oparzenia III stopnia

Dochodzi do uszkodzenia skóry na całej grubości. Oparzenie może wówczas dotyczyć także tkanek głębokich, a nawet kości. Uszkodzona skóra i tkanki ulegają martwicy. Powstają białoszare lub żółte strupy i część martwa zostaje oddzielona od części żywej przez tworzącą się ziarninię. Chory zazwyczaj nie odczuwa bólu, ponieważ w wyniku uszkodzenia skóry i głębiej położonych tkanek dochodzi do uszkodzenia zakończeń nerwowych. Oparzenie III stopnia może powstać w wyniku oddziaływania czynnika na skórę przez dłuższy czas.

Pierwsza pomoc: oparzenie – co robić, czego użyć?


Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń I i II stopnia

W pierwszym kroku pozbądź się biżuterii i ubrań z miejsca oparzenia. Kluczowe w tym momencie jest schłodzenie skóry. Użyj chłodnej (ale nie lodowatej) bieżącej wody o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Możesz też okładać miejsce. Chłód działa nie tylko przeciwbólowo, ale też przeciwobrzękowo. Stosuj taki okład przez dłuższy czas, przynajmniej kilkanaście minut.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń III stopnia

Zdejmij biżuterię i ubrania, które znajdują się w miejscu oparzenia. Schładzaj oblaną wrzątkiem partię ciała za pomocą bieżącej chłodnej wody (o temperaturze około 20 stopni Celsjusza) przez kilka minut. Możesz też zastosować chłodny kompres, ale tylko przez kilka minut. Skontaktuj się z lekarzem podczas schładzania skóry za pomocą wody. Możesz na przykład zadzwonić na numer alarmowy i zasięgnąć opinii specjalisty, który doradzi, co należy zrobić.

Załóż na ranę suchy opatrunek. Nie smaruj skóry żadnymi tłustymi preparatami.

Pij dużo płynów, aby się nie odwodnić. Oparzenie III stopnia nie zawsze wiąże się z bolesnością, ponieważ w wyniku oddziaływania wrzątku na skórę uszkodzone zostają zakończenia nerwowe. Stąd, chory może nie odczuwać bólu. Jeśli jednak czujesz dyskomfort czy ból, sięgnij po niesterydowe leki przeciwbólowe – np. ibuprofen czy paracetamol.

Co na świeże oparzenia? Czym smarować ranę po oparzeniu?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy skóra nie tylko jest zaczerwieniona, ale także bardzo boli, lekarze zalecają stosować pianki z pantenolem, opatrunki hydrożelowe lub żele chłodzące. Ważne, by wybrany produkt nie tylko przynosił ulgę, ale także posiadał właściwości lecznicze.

Po schłodzeniu oparzenia, opatrz uszkodzoną skórę za pomocą specjalistycznego opatrunku (opatrunek okluzyjny na oparzenia). Zmieniaj go raz dziennie lub częściej, jeśli lekarz tak zaleci. Może to być opatrunek hydrożelowy lub taki, który zawiera jony srebra (Aquacel, Aquacel Ag, Aqua-Gel, Granuflex).

Możesz też stosować leki miejscowe w przypadku łagodnych oparzeń. Może to być np. Panthenol, Alantan czy Bepanthen. W przypadku wystąpienia pęcherzy charakterystycznych dla oparzeń II stopnia, zastosuj np. maść Argosulfan.

Nie przekłuwaj pęcherzy, jeśli takie powstały, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu blizn. Utrudnia to poza tym cały proces regeneracji skóry. Możesz stosować także miód (najlepiej ten specjalny na rany) lub aloes na łagodne oparzenia.

Pij dużo wody, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Możesz też stosować środki przeciwbólowe, jeśli odczuwasz znaczny dyskomfort czy ból. Może to być np. ibuprofen lub paracetamol.

Poparzona skóra – czym smarować? Co na starsze oparzenia?

Na trudno gojące się rany po oparzeniu możesz użyć np. Tormentiol maść. Taki produkt wykazuje nie tylko właściwości ściągające i przyspieszające gojenie się rany, ale też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Preparat działa także przeciwzapalnie, dlatego doskonale wspomaga organizm w gojeniu się ran. Maść należy stosować kilka razy dziennie, aż do czasu wygojenia się rany.

Jeśli po zagojeniu się oparzenia powstała blizna, warto się nią odpowiednio zająć już na samym początku. Pamiętaj o stosowaniu preparatów na blizny, które nieco spłycą bliznę, wybielą ją i uelastycznią. Istnieje kilka różnych form zalecanych preparatów: maść, krem, żel i plastry. Sprawdź polecane produkty na blizny.

Preparaty na blizny – ranking

  • No-Scar Perła Inków Krem z masy perłowej
  • Snailmed maść na blizny
  • Contactubex żel na blizny
  • Varaderm żel na blizny
  • Blizan żel silikonowy na blizny
  • Silaurum żel na blizny
  • Sikatrix plastry na blizny

Jak uniknąć oparzeń?

Zdjęcie: Karolina Grabowska/Pexels