Załóż na ranę suchy opatrunek. Nie smaruj skóry żadnymi tłustymi preparatami.
Pij dużo płynów, aby się nie odwodnić. Oparzenie III stopnia nie zawsze wiąże się z bolesnością, ponieważ w wyniku oddziaływania wrzątku na skórę uszkodzone zostają zakończenia nerwowe. Stąd, chory może nie odczuwać bólu. Jeśli jednak czujesz dyskomfort czy ból, sięgnij po niesterydowe leki przeciwbólowe – np. ibuprofen czy paracetamol.
Po schłodzeniu oparzenia, opatrz uszkodzoną skórę za pomocą specjalistycznego opatrunku (opatrunek okluzyjny na oparzenia). Zmieniaj go raz dziennie lub częściej, jeśli lekarz tak zaleci. Może to być opatrunek hydrożelowy lub taki, który zawiera jony srebra (Aquacel, Aquacel Ag, Aqua-Gel, Granuflex).
Możesz też stosować leki miejscowe w przypadku łagodnych oparzeń. Może to być np. Panthenol, Alantan czy Bepanthen. W przypadku wystąpienia pęcherzy charakterystycznych dla oparzeń II stopnia, zastosuj np. maść Argosulfan.
Nie przekłuwaj pęcherzy, jeśli takie powstały, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu blizn. Utrudnia to poza tym cały proces regeneracji skóry. Możesz stosować także miód (najlepiej ten specjalny na rany) lub aloes na łagodne oparzenia.
Pij dużo wody, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Możesz też stosować środki przeciwbólowe, jeśli odczuwasz znaczny dyskomfort czy ból. Może to być np. ibuprofen lub paracetamol.
Jeśli po zagojeniu się oparzenia powstała blizna, warto się nią odpowiednio zająć już na samym początku. Pamiętaj o stosowaniu preparatów na blizny, które nieco spłycą bliznę, wybielą ją i uelastycznią. Istnieje kilka różnych form zalecanych preparatów: maść, krem, żel i plastry. Sprawdź polecane produkty na blizny.
Jak uniknąć oparzeń?