Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą przedłużania paznokci były akryle lub żele. Obecnie na rynku pojawiła się nowa technika przedłużania, do której wykorzystujemy włókno szklane, kojarzone do tej pory wyłącznie z przemysłem samochodowym i budowlanym. Włókno, jako ciekawa nowinka, bardzo szybko przyciągnęło uwagę większości stylistek i konsumentek, w szczególności w internecie. Dowiedz się, dlaczego włókna szklane do paznokci zdobyły tak dużą popularność.
Włókna szklane do paznokci to cienka warstwa odpowiednio uformowanego i ponacinanego na niewielkie kawałeczki szkła, które jest dodatkowo pokryte powłoką uszlachetniającą. Są stosunkowo miękkie w dotyku, a wyglądem przypominają włosie.
Ich rozkładanie na paznokciu, chociaż wymaga drobnej wprawy, z czasem staje się coraz łatwiejsze. Osoby podejmujące pierwsze próby z metodą fiberglass często porzucają ją praktycznie od razu, ze względu na problemy z odginającymi się do wewnątrz paznokcia włókienkami. W razie trudności można stosować je razem z zaciskami do paznokci.
Każdy zabieg, również ten z wykorzystaniem włókien szklanych, należy rozpocząć od opracowania płytki paznokciowej. Trzeba nałożyć olejek na skórki, odsunąć je patyczkiem oraz zmatowić płytkę. Następnie warto przeciągnąć ją cleanerem, żeby pozbyć się wszelkich drobnych zanieczyszczeń i odtłuścić paznokieć.
Konieczne jest także wypełnienie potencjalnie mogących występować na płytce ubytków czy nierówności. Do paznokcia przykładamy odpowiednią ilość włókna, a następnie mocujemy za pomocą bazy, która umożliwia jego utwardzenie, spojenie i przyklejenie do płytki. Po wstępnym przeschnięciu należy uformować włókno w sposób odpowiadający naturalnej płytce. Przed nałożeniem włókien na paznokieć można delikatnie je rozprostować za pomocą dowolnego płaskiego przedmiotu, jednak należy pozostawić je w takiej formie, by nie były pomiędzy nimi widoczne prześwity.
Kiedy włókna są już przyczepione do paznokcia i utwardzone na bazie, można odciąć ich nadmiar i zacząć ponownie nakładać bazę budującą, nie tylko na paznokieć, ale również na włókna. Warto zrobić to również od spodu. Następnie należy opiłować przedłużony paznokieć i stylizować jak zawsze. Włókno szklane do paznokci usuwa się z nich tak samo jak inne materiały – wystarczy namoczyć w acetonie, a następnie delikatnie zdjąć. Niektórzy praktykują łączenie metody fiberglass razem z żelem dla większego wzmocnienia przedłużonych paznokci. Stosowanie takiego schematu jest jednak rzadkie, kiedy jest uzasadnione, a z pewnością nie jest ekonomiczne.
Największą zaletą włókien szklanych jest to, że umożliwiają wykonanie o wiele bardziej naturalnych, cienkich i estetycznych paznokci, niż przy wykorzystywaniu innych metod. Oprócz tego włókna są w stanie doskonale wypełnić wszelkie ubytki i ułamania w płytce, bez potrzeby jej skracania. Ponieważ jest bardzo cieniutkie, nierówności można uzupełnić w sposób bardzo subtelny. Łatwo stosować je także jako wzmocnienie naturalnej płytki czy tipsów.
Dużą zaletą włókien szklanych do paznokci jest również to, że są łatwo dostępne, a metoda nie jest trudna w wykonaniu. W sposób szybki i prosty można uzyskać dowolną długość oraz kształt paznokcia. Produkt nie generuje także ryzyka wystąpienia alergii w przeciwieństwie do wielu innych preparatów stosowanych w stylizacji paznokci. Nie narusza w żaden sposób naturalnej płytki, a efekty utrzymują się około miesiąca. Można wykorzystać metodę fiberglass jako sposób na odbudowę płytki po innych, nieudanych stylizacjach. Włókna są miękkie i lekkie, zatem korzystanie z nich jest wyjątkowo wygodne.
Na metodę wykorzystującą włókna szklane powinny uważać osoby, które wykonują większą ilość pracy rękami czy często korzystają z basenów, ponieważ włókno szklane jest odrobinę delikatniejsze niż np. akryl. Włókna szklane do paznokci są bardzo ciekawą nowinką, która popularniejsza jest w salonach niż wśród osób prywatnych, które przedłużają paznokcie samodzielnie w domu. Wynika to głównie z początkowych trudności z ułożeniem materiału. Włókienka czasami trudno jest opanować, konieczne może być stosowanie zacisków, a bywa, że i tak rozsuną się w nieodpowiednią stronę podczas ich mocowania do paznokcia. W przypadku nieprawidłowo wykonanych lub niezabezpieczonych od spodu paznokci możliwe jest prześwitywanie włókienek czy wyginanie się ich w trakcie eksploatacji.
Ponieważ metoda fiberglass bardzo szybko zdobyła ogromną popularność w mediach społecznościowych, na rynku pojawiły się już różne warianty włókien szklanych do paznokci. Znaleźć można je przynajmniej w dwóch wersjach:
Drugi rodzaj dostępnych włókien jest o wiele cieńszy i delikatniejszy niż pierwszy. Oprócz wytrzymałości przekłada się to również na naturalniejszy wygląd przedłużanego paznokcia. Włókna, chociaż potencjalnie mogą ulec uszkodzeniom, zwłaszcza w czasie ich eksploatacji w niekorzystnych warunkach, dużo rzadziej się łamią. Włókno szklane do paznokci można zakupić zarówno oddzielnie, jak i w zestawach z żelem i pędzelkami czy nawet wszystkimi akcesoriami, które są przydatne w stylizacji paznokci.