Data publikacji:

Sauna na włosy – na czym polega? Jakie daje efekty

Sauna na włosy to stosunkowo prosty zabieg fryzjerski, który można wykonać w większości salonów. To bardzo prosty sposób na błyskawiczne odżywienie kosmyków, na których widać ślady szkodliwych czynników zewnętrznych i częstej koloryzacji. Tłumaczymy, na czym polega sauna dla włosów oraz jak przygotować ją samodzielnie w domu, praktycznie zerowym kosztem.

sauna na włosy

Co daje sauna na włosy?

Sauna na włosy to zabieg odżywczy, który podobnie jak tradycyjna sauna, wykorzystuje działanie wysokiej temperatury. Do jej wykonania służy urządzenie przypominające stojącą suszarkę fryzjerską.

Przed wykonaniem sauny, włosy są dokładnie myte i pokrywane produktem odżywczym, np. odżywką, olejkiem lub maską. Następnie na głowę należy założyć urządzenie, które emituje parę wodną o temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Jak działa sauna na włosy? Wilgoć i temperatura sprawiają, że ich łuski się rozchylają, a substancje odżywcze z kosmetyków mogą dogłębniej wnikać w kosmyki. Ciepło jest w tym przypadku jedynie czynnikiem wspomagającym odżywianie włosów. Zabieg w salonie fryzjerskim trwa jedynie kilkanaście minut.

Sauna dla włosów nie jest zabiegiem bardzo drogim – jego koszt wynosi od 50 do 100 zł, w zależności od długości włosów.

Sauna na włosy – dla kogo?

Zabieg z wykorzystaniem sauny na włosy sprawdzi się znakomicie u posiadaczek suchych i zniszczonych włosów. Wykonywany regularnie, pozwoli dogłębnie je odżywić i przywrócić blask.
Jeśli twoje włosy są suche, podatne na łamanie i nadwyrężone częstą koloryzacją, sauna to zabieg idealny dla ciebie!

Domowa sauna na włosy

Saunę na włosy możesz przygotować także w domowym zaciszu. Do tego potrzebne będą ci jedynie miska z ciepłą wodą, ręcznik oraz ulubiony kosmetyk odżywiający.
  • Umyj włosy silnie oczyszczającym szamponem, odsącz je z wody i dokładnie rozczesz. Następnie pokryj je kosmetykiem o właściwościach regenerujących, np. maską, odżywką, serum lub olejkiem. Ciekawostką jest to, że saunę na włosy możesz połączyć z zabiegiem olejowania.
  • Do dużej miski wlej gorącą wodę. Pochyl się nad nią, a następnie nakryj ręcznikiem. Sauna na włosy powinna trwać od 5 do 10 minut.
  • Na sam koniec dokładnie spłucz włosy letnią wodą. Jest to konieczne, aby domknąć łuski włosów, które rozchyliły się pod wpływem wysokiej temperatury.
  • Jeśli to możliwe, pozwól włosom wyschnąć samoczynnie, bez ingerencji suszarki.

Sauna na włosy – efekty

Rezultatem stosowania sauny na włosy jest przede wszystkim ich lepsze odżywienie. Dzięki działaniu ciepła, kosmetyki mają szansę lepiej zadziałać na włosy w ich głębszych strukturach.
Warto dodać, że sauna na włosy to zabieg bardzo korzystny dla kondycji skóry głowy. Ciepło pobudza mikrokrążenie skórne, dzięki czemu cebulki są lepiej zaopatrywane w składniki odżywcze. Efekt? Szybszy wzrost włosów i zahamowanie ich wypadania.

Sauna na włosy – jak często?

Aby cieszyć się najlepszymi rezultatami sauny na włosy, wystarczy wykonywać ją 1-2 razy w tygodniu. Ten bardzo prosty zabieg nie zajmuje sporo czasu, dlatego sprawdzi się nawet u osób bardzo zabieganych.

Pamiętaj jednak, że sauna na włosy pod żadnym pozorem nie jest zabiegiem, który można stosować codziennie. Zbyt częsta ekspozycja włosów na działanie wysokich temperatur zamiast im pomóc, może poważnie zaszkodzić.

Jeśli do tej pory nie stosowałaś sauny na włosy, chwyć miskę, ręcznik, ulubioną odżywkę i… do dzieła! Zafunduj swoim włosom proste, a zarazem skuteczne domowe spa.

Autorka: Joanna Stanuch