Zaskórniki to drobne kropeczki na twarzy, które należą do jednych z najczęściej występujących zmian skórnych. Jeśli nie będziesz z nimi walczyć, to mogą przerodzić się w stany zapalne, które niosą ze sobą ryzyko powstawania przebarwień. Jak w takim razie się ich pozbyć? Sprawdź, jakie są skuteczne kosmetyki na zaskórniki!
Zanim przejdziemy do sposobów na zaskórniki, warto najpierw poznać bliżej twojego wroga. Czym tak właściwie są te zmiany skórne? To wykwity mające kolor czarny lub biały. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zaskórnikami otwartymi, podczas gdy w drugim – z zamkniętymi.
Główną przyczyną powstawania zaskórników jest nadmierna produkcja sebum. Zbyt duża ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły łojowe na twarzy prowadzi do zatykania ujść mieszków włosowych i w efekcie – do pojawienia się wykwitów skórnych. Drugim powodem jest niewłaściwe złuszczanie naskórka lub całkowita rezygnacja z regularnego usuwania rogowaciejących komórek.
Zaskórniki występują najczęściej na twarzy, głównie w strefie T, czyli na nosie, brodzie i czole. Czasami pojawiają się także na plecach i klatce piersiowej.
Sekretem działania kremów, toników czy maseczek na zaskórniki są ich składniki aktywne. Które substancje radzą sobie najlepiej z zatkanymi ujściami mieszków włosowych? Są to przede wszystkim: kwas salicylowy, azelainowy i szikimowy, niacynamid oraz retinol.
Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku problemów skórnych jest ono szczególnie trafne, bo najlepszym sposobem na zaskórniki jest odpowiednia profilaktyka. Jak uniknąć zatykania ujść mieszków włosowych? Poświęcając dużo uwagi prawidłowemu oczyszczaniu twarzy.
Pozostawianie makijażu na noc, rezygnacja z dokładnego usuwania kremu z filtrem czy po prostu mycie twarzy tylko wodą może prowadzić do powstawania zaskórników. Aby tego uniknąć, zainwestuj w odpowiednie kosmetyki do demakijażu i oczyszczania twarzy, dzięki którym usuniesz ze skóry nadmiar sebum.
Dobrym pomysłem jest mycie twarzy rano delikatnym żelem lub pianką – w końcu skóra produkuje sebum również w nocy. Z kolei wieczorem doskonałym pomysłem jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy, czyli połączenie płynu micelarnego albo olejku z kosmetykiem do mycia – żelem, emulsją albo pianką.
Oprócz odpowiedniego demakijażu i oczyszczania twarzy koniecznie pamiętaj o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Rogowaciejące komórki, jeśli nie są usuwane, powodują zatykanie porów, a co za tym idzie – powstawanie zaskórników.
Jeśli masz zaskórniki i nie wiesz, jak się ich pozbyć, to wybieraj głównie peelingi enzymatyczne lub kwasowe. Mechaniczne formuły nie są polecane cerom z niedoskonałościami, ponieważ mogą je podrażniać i roznosić zmiany po całej twarzy.
Peeling najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Szukaj kosmetyków na zaskórniki zawierających takie kwasy jak migdałowy, glikolowy czy salicylowy. Dobrze sprawdzają się też enzymy roślinne.
Wśród skutecznych sposobów na zaskórniki znalazły się również hydrolaty i toniki. Pierwsze formuły to naturalne produkty, które powstają w trakcie produkcji olejków eterycznych. Warto jednak pamiętać, że u niektórych hydrolaty mogą powodować uczulenie. Które z nich są najlepszym sposobem na zaskórniki?
Na liście polecanych hydrolatów znalazły się te z mięty pieprzowej, która zmniejsza produkcję sebum, jednocześnie łagodząc stany zapalne, oraz z aloesu. Popularna roślina chroni przed powstawaniem zaskórników, ponieważ wpływa pozytywnie na regulację pracy gruczołów łojowych.
Jeśli masz zaskórniki i nie wiesz, jak się ich pozbyć, to możesz sięgać również po hydrolat z nagietka, lawendy lub malin. Naturalne formuły minimalizują produkcję sebum, przeciwdziałając powstawaniu nie tylko zaskórników, ale też innych niedoskonałości.
Co powiesz na połączenie działania serum i maseczki na zaskórniki? Aby oczyścić i odetkać ujścia mieszków włosowych, potrzebujesz serum z kwasem salicylowym i zielonej glinki. Takie połączenie nie tylko pomoże rozprawić ci się z zaskórnikami, ale także wygładzi skórę i zmniejszy widoczność porów.
Jak stosować te kosmetyki na zaskórniki w duecie? Zacznij od aplikacji serum z kwasem salicylowym na dokładnie oczyszczoną skórę. Jeśli chcesz, możesz wypróbować inny produkt, np. tonik z taką samą substancją aktywną. Po 30-40 minutach nałóż zieloną glinkę i pozostaw całość na 10-15 minut. Pamiętaj, aby nie dać maseczce wyschnąć! W tym celu używaj co jakiś czas wody, toniku albo hydrolatu. Na zakończenie zmyj maseczkę i przejdź do kolejnego etapu pielęgnacji.
Jak jeszcze możesz usunąć zaskórniki? Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej odpowiedniego kremu. Jeżeli zmagasz się z niedoskonałościami cery, to świetnym wyborem jest formuła nawilżająca. Dlaczego? Ponieważ pojawienie się zaskórników może być spowodowane przesuszeniem skóry i uszkodzoną barierą hydrolipidową. Nie zapomnij także o kremie na dzień z ochroną przeciwsłoneczną!