Data publikacji:

Tonik z kwasem glikolowym – jak stosować? Jaki tonik z kwasem glikolowym wybrać?

Tonik z kwasem glikolowym wyrównuje pH skóry, a także złuszcza naskórek, reguluje wydzielanie sebum oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Czy warto włączyć tonik z kwasem glikolowym do codziennej pielęgnacji? Jak go stosować i jakie są przeciwwskazania? Sprawdź w artykule!

Przeczytaj również: Jaki tonik do twarzy wybrać?

tonik z kwasem glikolowym

Tonik z kwasem glikolowym – co to jest?

Kwas glikolowy pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA), wśród których posiada najmniejszą cząsteczkę. Umożliwia to szybką i głęboką penetrację w głąb naskórka. Kwas glikolowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych kwasów owocowych w kosmetyce i kosmetologii. W zależności od stężenia wykazuje inne właściwości. W tonikach zazwyczaj wykorzystywane są stężenia 3-5%. W toniku z kwasem glikolowym ważne jest, aby ten składnik aktywny występował w składzie (INCI) na samym początku, a najlepiej na drugim lub trzecim miejscu. 

Regularne stosowanie toniku mającego w składzie kwas glikolowy powoduje złuszczenie wierzchnich warstw naskórka. Jednak kwas glikolowy nie zaburza przy tym funkcji ochronnej bariery naskórkowej. Działanie kwasu glikolowego zawartego w tonikach nie polega na rozpuszczaniu keratyny naskórka, a na rozluźnianiu wiązań na poziomie spoiwa międzykomórkowego. Wykorzystanie toniku z kwasem glikolowym w codziennej pielęgnacji sprawia, że przebarwienia pozostałe po stanach zapalnych lub wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe (tzw. przebarwienia posłoneczne) zostają rozjaśnione lub całkowicie zniwelowane.

Tonik powoduje zwężenie porów, zmniejszając w ten sposób ich widoczność. Ustabilizowane zostaje też wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Kwas glikolowy w niskich stężeniach, zawartych w tonikach, umożliwia szybsze gojenie stanów zapalnych, a powstawanie nowych jest zminimalizowane. Podczas systematycznego wykorzystywania toniku z kwasem glikolowym w codziennej pielęgnacji następuje delikatne spłycenie drobnych zmarszczek, a zmęczona, poszarzała skóra odzyskuje swój blask i ma tzw. „efekt glow”.

Mimo że tonik z kwasem glikolowym zawiera w swoim składzie substancje powodujące złuszczanie, wykazuje działanie nawilżające poprzez zwiększenie ilości glikozoaminoglikanów. Glikozoaminoglikany (GAG) mają zdolność do wiązania cząsteczek wody i w ten sposób zwiększają nawilżenie skóry. Stosowanie kwasu glikolowego w niskich stężeniach stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, które są niezbędne w zachowaniu młodej i jędrnej skóry.

Jak stosować tonik z kwasem glikolowym?

Tonik z kwasem glikolowym należy stosować maksymalnie dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po wcześniejszym (najlepiej dwuetapowym) oczyszczeniu skóry. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z kwasami, na początek stosuj tonik co drugi dzień i tylko raz dziennie. Później, gdy skóra przyzwyczai się do kwasu glikolowego, możesz zwiększyć częstotliwość. Jednak pamiętaj, aby nie stosować toniku częściej, ponieważ możesz podrażnić skórę i uzyskać odwrotny efekt.

Najwygodniej nasączonym w toniku płatkiem kosmetycznych przetrzeć skórę twarzy, omijając okolice oczu. Ważne, aby podczas używania kosmetyków z kwasami nie stosować retinoidów, ponieważ to połączenie składników aktywnych może podrażnić skórę. Stosując preparaty z kwasem glikolowym oraz innymi kwasami, szczególnie pamiętaj o codziennej ochronie SPF – pod wpływem promieniowania UV na skórze mogą powstać np. trudne do usunięcia przebarwienia. Tonik z kwasem glikolowym przygotuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji, ponieważ jego stosowanie ułatwia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry (jest tzw. promotorem przejścia).

Tonik z kwasem glikolowym – przeciwwskazania

Jak już wcześniej wspominaliśmy, kwas glikolowy posiada małą cząsteczkę, dlatego szybko penetruje w głąb naskórka. Jednak konsekwencją tego zjawiska jest potencjał drażniący kosmetyków z tą substancją aktywną. Osoby posiadające skórę wrażliwą, alergiczną, nadreaktywną nie powinny stosować toniku z kwasem glikolowym. Przeciwwskazaniami są również: czas ciąży oraz laktacji, atopowe zapalenie skóry (AZS), choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, przerwanie ciągłości naskórka czy aktywna opryszczka.

Jaki tonik z kwasem glikolowym wybrać?

Nie możesz się zdecydować, który tonik z kwasem glikolowym wybrać? Nie ma problemu! Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie krótkie zestawienie najpopularniejszych toników posiadających w składzie kwas glikolowy. Z pewnością znajdziesz produkt odpowiedni dla siebie.

Miya BEAUTY.lab Tonik rozświetlający z kwasem glikolowym 5% 

Tonik do każdego typu skóry. Formuła posiada 5% kwas glikolowy, a także hydrolat z kwiatu róży damasceńskiej, prebiotyki, ekstrakt z aloesu oraz ekstrakt z nasion bawełny. Produkt ma pH około 3,2. Zawiera składniki pochodzenia naturalnego. Jest produktem wegańskim.

The Ordinary, Glycolic Acid 7% Toning Solution, Tonik peelingujący z 7% kwasem glikolowym

Produkt z wysokim, jak na tonik, stężeniem kwasu glikolowego. Przeznaczony głównie do skóry tłustej oraz dojrzałej. Podczas stosowania należy postępować ostrożnie, ponieważ zbyt częste używanie może podrażnić skórę. W składzie oprócz kwasu glikolowego można znaleźć również kwas hialuronowy, pochodną tasmańskiego pieprzu oraz ekstrakt z korzenia żeń-szenia i sok z aloesu.

Lynia Tonik żelowy z kwasem glikolowym 5% 

Tonik w formie żelu. Zawiera 5% kwasu glikolowego oraz ekstrakt z pomarańczy, betainę i kwas hialuronowy. Te substancje aktywne mają działanie nawilżające oraz rozjaśniające skórę. Produkt będzie idealny dla osób borykających się z delikatnymi przebarwieniami oraz poszarzałą, pozbawioną blasku skórą.

Zdjęcie: Envato Elements