Data publikacji:

Tonik z kwasem salicylowym – jak stosować? Jaki tonik z kwasem salicylowym wybrać?

Tonik z kwasem salicylowym jest polecany jako jeden z etapów codziennej pielęgnacji. Będzie odpowiedni dla skóry skłonnej do zmian trądzikowych, zanieczyszczonej, tłustej i mieszanej. Jakie jest jego działanie i jak wybrać odpowiedni produkt? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Przeczytaj również: Jaki tonik do twarzy wybrać?

tonik z kwasem salicylowym

Tonik z kwasem salicylowym – co to jest?

Kwas salicylowy (Salicylic Acid) należy do beta-hydroksykwasów (BHA). Aktualnie jest jedynym kwasem BHA wykorzystywanym w kosmetyce i kosmetologii. Naturalnie występuje w korze wierzby, liściach brzozy oraz kwiatach rumianku, gdzie pełni funkcję wzrostową. Uzyskiwany w warunkach laboratoryjnych jest pod postacią białego proszku. 

Tonik z kwasem salicylowym charakteryzuje się, oprócz regulowania pH skóry, także działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Kwas salicylowy ma powinowactwo do tłuszczu (właściwości lipofilowe), dlatego bez problemu przenika przez warstwę hydrolipidową naszej skóry i penetruje w głąb gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Dzięki temu bardzo dobrze oczyszcza skórę z zaskórników oraz zmniejsza objawy zapalenia okołomieszkowego. Powoduje również zmniejszenie produkcji sebum (działanie seboregulacyjne).

Tonik z kwasem salicylowym znajduje zastosowanie przeciw wypryskom trądzikowym.. Posiada również właściwości keratolityczne, czyli powoduje złuszczanie wierzchnich warstw naskórka. Regularne stosowanie toniku z kwasem salicylowym ujednolica koloryt skóry oraz zmniejsza przebarwienia pozapalne (wywołane przez zmiany trądzikowe), redukuje plamy soczewicowate oraz ostudę. Kwas salicylowy, podobnie jak inne kwasy wykorzystywane w kosmetologii, stymuluje skórę do odnowy, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się zdrową i młodą skórą.

Kiedy włączyć tonik z kwasem salicylowym do swojej pielęgnacji?

Warto włączyć tonik z kwasem salicylowym, gdy nasza skóra jest zanieczyszczona, skłonna do powstawania zmian trądzikowych, posiada rozszerzone pory. Zapalenie mieszków włosowych, nadmierne wydzielanie sebum, przebarwienia pozapalne, rogowacenie naskórka oraz płytkie blizny, np. potrądzikowe, czy drobne zmarszczki również są wskazaniami do zastosowania toniku z kwasem salicylowym.

Przeciwwskazania do stosowania toniku z kwasem salicylowym 

Toniku z kwasem salicylowym nie należy stosować podczas ciąży i karmienia piersią. Przeciwwskazaniem są również: gorączka, infekcje toczące się w organizmie, zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze. Nie należy aplikować toniku, gdy borykamy się z opryszczką. Warto zasięgnąć porady lekarza, gdy zmagamy się z chorobami autoimmunologicznymi. Przeciwwskazaniem jest też reakcja alergiczna na kwas salicylowy i jego pochodne oraz stosowanie antybiotykoterapii. Nie można stosować toniku z kwasem salicylowym podczas terapii pochodnymi witaminy A (doustnie oraz zewnętrznie) oraz podczas leczenia onkologicznego (np. chemioterapia). Należy zachować ostrożność, gdy posiadamy wrażliwą, nadreaktywną skórę.

Jak stosować tonik z kwasem salicylowym?

Tonik należy zaaplikować na twarz za pomocą wacika kosmetycznego tuż po dwuetapowym oczyszczeniu skóry. Trzeba pamiętać, aby omijać okolice oka oraz czerwieni wargowej. Gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z kwasami, warto stopniowo wprowadzać tonik z kwasem salicylowym do pielęgnacji. Na początek stosujemy tonik co drugi dzień, później raz dziennie, a na końcu dwa razy dziennie. Ważne, aby przestrzegać zaleceń, ponieważ używany w nadmiarze może spowodować przesuszenie i podrażnienie skóry oraz wywołać tzw. wysyp niedoskonałości. 

Nie zaleca się łączenia jednocześnie w pielęgnacji codziennej kwasu salicylowego z kwasami z grupy alfa-hydroksykwasów AHA (np. kwas glikolowy, migdałowy), retinolem, niacynamidem i witaminą C, ponieważ może wystąpić zbyt duże podrażnienie skóry. Natomiast można łączyć z substancjami nawilżającymi (np. kwas hialuronowy, mocznik). Kwas salicylowy powoduje większą wrażliwość skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego, w związku z tym należy pamiętać o ochronie kremami z wysokim filtrem SPF podczas stosowania toniku z kwasem salicylowym. Tonik z kwasem salicylowym powoduje, że substancje aktywne zastosowane w dalszych etapach rytuału pielęgnacyjnego będą łatwiej wnikać w głąb skóry.

Jaki tonik z kwasem salicylowym wybrać?

Nie możesz się zdecydować, który tonik z kwasem salicylowym wybrać? Nie ma problemu! Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie krótkie zestawienie toników posiadających w składzie kwas salicylowy Z pewnością znajdziesz produkt odpowiedni dla siebie.

Revolution Skincare Super Salicylic 2% Salicylic Acid

Formuła posiada w składzie 2% kwasu salicylowy. Są w nim również aloes i mocznik posiadające właściwości nawilżające. Produkt jest wegański. Dzięki substancjom nawilżającym będzie odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.

Lookfantastic NIP+FAB Teen Skin Fix Tonik do twarzy z kwasem salicylowym 

Tonik do skóry tłustej, zanieczyszczonej i skłonnej do wyprysków. Oprócz kwasu salicylowego posiada w składzie ekstrakty z oczaru wirginijskiego i kwiatu lotosu. Produkt wykazuje silne działanie oczyszczające, więc należy stosować go maksymalnie 3-4 razy w tygodniu.

Dermedic Normacne Preventi

Tonik łagodząco-oczyszczający. Odpowiedni dla osób borykających się ze zmianami trądzikowymi. Nie powoduje wysuszenia skóry oraz jest produktem hipoalergicznym, więc nadaje się również dla skór wrażliwych. Odpowiedni do codziennego stosowania.

Zdjęcie: Envato Elements