Sucha skóra nie tylko może nieestetycznie wyglądać i sprawiać dyskomfort, lecz także częściej ulega podrażnieniom czy też zranieniom, gdyż jest bardzo cienka i zbyt napięta. Często piecze, szczypie lub swędzi. Jest ściągnięta i mało elastyczna, nierzadko się łuszczy. Zwykle ma również szary kolor i nie błyszczy się tak jak zdrowa, nawilżona cera. Plusem suchej skóry natomiast jest fakt, że rzadko pojawiają się na niej wypryski czy zaskórniki.
Przyczyn bardzo suchej skóry twarzy może być bardzo wiele.Pierwsza z nich to wrodzone skłonności do przesuszania się naskórka. Stan ten jednak może wynikać również z nieprawidłowej pielęgnacji. Używanie zbyt agresywnych środków myjących, niestosowanie kremu nawilżającego, częste przebywanie na słońcu lub w klimatyzowanych bądź ogrzewanych pomieszczeniach – wszystko to prowadzi do przesuszenia skóry. Kolejnym powodem jest picie zbyt małych ilości wody.
Ekstremalnie sucha, swędząca i podrażniona skóra może także wynikać z różnych chorób, takich jak schorzenia tarczycy, łuszczyca czy AZS. Jeśli podejrzewasz u siebie jakąś poważniejszą dolegliwość, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym.
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z bardzo suchą skórą twarzy? Jeśli twoja cera jest szara i pozbawiona blasku, a po umyciu twarzy piecze i ciągnie – prawdopodobnie ten problem dotyczy właśnie ciebie. Ponadto jeżeli skóra często się łuszczy, swędzi, a nawet pęka, z pewnością jest sucha.
Kolejną niezwykle ważną grupą są składniki natłuszczające, które tworzą na skórze warstwę okluzyjną i chronią ją przed ucieczką wody i przed podrażnieniami. Są to na przykład naturalne masła i oleje, wazelina, parafina czy też woski.
Krem do suchej skóry twarzy powinien również zawierać składniki odbudowujące uszkodzenia w naskórku. Należą do nich ceramidy i lipidy. Natomiast alantoina, nagietek, rumianek czy d-panthenol koją podrażnienia. Ponadto dobry kosmetyk powinien mieć w składzie witaminy A, E i z grupy B oraz ekstrakty roślinne o dobroczynnym działaniu.