Data modyfikacji:

Cera naczynkowa – jak dbać?

Jak pielęgnować skórę naczynkową? Poznaj główne zasady pielęgnacji skóry skłonnej do zaczerwienień. Dowiedz się, jakich produktów unikać, a jakie należy stosować regularnie, by zmniejszyć intensywność wszystkich zaczerwienień i przywrócić skórze dawny blask. Sprawdź zasady pielęgnacji skóry latem i zimą oraz domowe sposoby na czerwone policzki.

cera naczynkowa

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Oczyszczaj skórę rano i wieczorem. Wybieraj do tego letnią wodę, delikatne produkty myjące, np. piankę do mycia skóry twarzy, delikatny żel lub mleczko do mycia twarzy. Unikaj peelingów drobnoziarnistych, szczotek do mycia twarzy i innych szorstkich gąbek.

Do skóry naczynkowej możesz używać pianek, emulsji, kremów i balsamów nawilżających. Co więcej, możesz też stosować maseczki do pielęgnacji twarzy przeznaczone do cery naczynkowej.

Ważnym etapem w pielęgnacji tego typu skóry jest jej tonizacja. Tonik do cery naczynkowej pomoże w oczyszczeniu powierzchni skóry z głębiej położonych zanieczyszczeń, których delikatna pianka czy żel do mycia nie były w stanie usunąć. Wybieraj te produkty, które są przeznaczone do pielęgnacji cery naczynkowej.

Aby złagodzić stany zapalne skóry, warto sięgnąć po maskę do cery naczynkowej. Taki produkt powinien działać kojąco na delikatną i skłonną do podrażnień skórę oraz wzmacniać jej barierę lipidową.

Kolejny etap pielęgnacji to serum do cery naczynkowej. Sprawdzi się pod makijaż lub do codziennej pielęgnacji po oczyszczeniu twarzy.

Możesz użyć też kremu do ceru naczynkowej. Postaw na ten, który jest dedykowany pielęgnacji cery naczynkowej. Krem powinien nawilżać, ale też wzmacniać delikatne naczynia, chroniąc przed ich pękaniem.

Staraj się wybierać kremy z filtrem SPF do cery naczynkowej (minimum 30) niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima. Ten nawyk opóźni oznaki starzenia się skóry.

Sprawdź także dermokosmetyki do cery naczynkowej i ciesz się zadbaną cerą!
Wszystkie produkty do pielęgnacji cery naczynkowej powinny być delikatne. Aktywne składniki polecane dla tego typu cery to między innymi witaminy C, E i K, pantenol, gliceryna, oleje roślinne, np. z awokado, orzechów makadamia, oraz wyciąg z kasztanowca.
Produkty zakazane w pielęgnacji skóry naczynkowej to wszystkie te z dodatkiem alkoholu etylowego oraz z intensywnymi substancjami zapachowymi.

Jak dbać o skórę naczynkową zimą?

  • Stosuj kremy ochronne, które ochronią cię przed zimnym wiatrem i opadami atmosferycznymi, ale także te z filtrami SPF. 
  • Zadbaj o nawilżenie skóry od zewnątrz i od środka. 
  • Unikaj długich kąpieli w gorącej wodzie. 
  • Zrezygnuj z opalania się w solarium. 
  • Unikaj spożywania bardzo gorących potraw i napojów.

Jak dbać o skórę naczynkową latem?

  • Nakładaj filtry z kremem SPF. 
  • Unikaj ekspozycji na słońce. 
  • Unikaj nagłych zmian temperatury powietrza. 
  • Nawilżaj skórę od zewnątrz i od środka.

Czy to cera naczynkowa? Rozpoznawanie cery naczynkowej

Charakterystyczne cechy skóry naczynkowej to rozszerzone naczynka krwionośne, które są umiejscowione płytko pod skórą. Skóra osób z tym typem cery jest delikatna i cienka, ale także nierzadko problematyczna. Wahania temperatury, jakość powietrza, odwodnienie organizmu, alkohol, papierosy, stres i ostre przyprawy mogą negatywnie oddziaływać na skórę, wzmagając jej zaczerwienienie.

Czerwone plamy na skórze lokalizują się przede wszystkim w okolicy policzków, czoła, brody i nosa. Pojawia się rumień, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia. Może temu towarzyszyć świąd i pieczenie.

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. U niektórych kobiet może dojść do pęknięcia naczynek krwionośnych pod cienką skórą lub trwałego ich poszerzenia, co wyglądem przypomina nieco sieć pająka. Pajączki są charakterystyczne u osób dojrzałych z cerą naczynkową.

Możliwe przyczyny czerwonych policzków:

  • atopowe zapalenie skóry, 
  • zmiany typowe dla cery naczynkowej,
  • łojotokowe zapalenie skóry, 
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca, 
  • trądzik różowaty, 
  • rumień zakaźny,
  • czulenie na białko mleka krowiego (u dzieci), 
  • szkarlatyna (u dzieci), 
  • ząbkowanie (u niemowląt), 
  • alergia pokarmowa.

Czerwone policzki – domowe sposoby

Myj twarz chłodną, ale nie zimną wodą. Stosuj żele do mycia twarzy o pH 5,5–7, które będą łagodnie oczyszczać powierzchnię wrażliwej skóry. Mogą to być np. żele do mycia twarzy dla skóry atopowej lub dla skóry naczynkowej. Unikaj peelingów gruboziarnistych i nie myj twarzy mydłem, którego odczyn pH jest zasadowy.

Możesz też przygotować chłodny okład na twarz. Wystarczy, że przyłożysz do twarzy zmoczony chłodną (ale nie zimną!) wodą ręcznik na kilka do kilkunastu minut. Dobrym pomysłem jest też przechowywanie wszystkich kremów do twarzy w lodówce. Chłód zwęża naczynka, dlatego jest sprzymierzeńcem w walce z rozszerzonymi naczynkami.

Nakładaj krem nawilżający na dzień lub na noc na oczyszczoną i na osuszoną skórę. Jeśli nałożysz go na wilgotną skórę, może on ją dodatkowo podrażnić. Unikaj wycierania skóry ręcznikiem. Staraj się raczej delikatnie przykładać ręcznik do twarzy.

Dieta przy cerze naczynkowej

Unikaj ostrych i bardzo wyrazistych w smaku przypraw. Staraj się jeść posiłki, gdy te już trochę przestygną. Pij bardzo dużo wody w temperaturze pokojowej, unikaj picia gorącej herbaty.

Produkty, które warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety to kawa, alkohol, produkty wysoko przetworzone oraz wszystkie inne z bardzo dużą ilością przypraw. Kuchnia indyjska czy meksykańska to nie jest najlepsza dieta dla osób borykających się z cerą naczynkową.

Pielęgnacja skóry naczynkowej – kosmetyki

Odpowiedni krem do skóry naczynkowej będzie nawilżał, łagodził podrażnienia i zaczerwienienia, wzmacniał naczynka krwionośne i uelastyczniał skórę. Powinien być delikatny i zawierać jak najwięcej naturalnych składników, które mają korzystny wpływ na układ krążenia. Należą do nich z pewnością: algi morskie, żurawina, wyciąg z kasztanowca, arnika, nagietek, siemię lniane i skrzyp polny, rutyna, miłorząb japoński, krzem, krwawnik, olejek różany, witaminy C, K i PP. Krem do skóry naczynkowej powinien także posiadać wysoki filtr UV, aby zabezpieczyć twarz przed nadmierną ekspozycją słoneczną.

Iwostin Capillin

Wzmacniający naczynka krem o lekkiej konsystencji dla skóry normalnej i mieszanej. Zmniejsza widoczność naczynek, redukuje zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia. Zielony pigment neutralizuje rumień. Krem posiada podstawową ochronę przeciwsłoneczną SPF 20. Szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Doskonale sprawdza się jako baza pod makijaż.

Uriage Roseliane

Lekki, nawilżający krem do pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej. Zielone perełki skutecznie neutralizują zaczerwienienia i dodają cerze promiennego wyglądu. Krem wzmacnia barierę ochronną naskórka, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia. Posiada właściwości kojące i przeciwzapalne.

Tołpa Green Naczynka

Zastanawiasz się, jak dbać o skórę naczynkową? Sięgnij po hypoalergiczny, regenerujący krem na naczynka z zielonym pigmentem. Dogłębnie nawilża i niweluje uczucie ściągnięcia. Uszczelnia i zabezpiecza naczynia krwionośne przed rozszerzaniem. Wyrównuje koloryt i łagodzi podrażnienia. Nie zawiera alergenów, sztucznych barwników, silikonów i oleju parafinowego.

Bandi Medical Expert Anti Rouge

Ampułka z witaminami K i PP skutecznie wzmacnia naczynka. Zmniejsza objawy rumienia, łagodzi pieczenie skóry, a nawet walczy z objawami trądziku. Ampułkę należy stosować pod krem.

Jak dbać o skórę naczynkową – zabiegi zamykające naczynka

Jeżeli na twoich policzkach i nosie na dobre gości rumieniec, a na skórze dostrzegasz czerwone nitki, to niestety możesz rozprawić się z nimi jedynie w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Popularne i skuteczne jest laserowe usuwanie naczynek. To zabieg, podczas którego wykorzystuje się wiązki światła lasera na obszary objęte rumieniem i usiane rozszerzonymi naczynkami. Przez tydzień od zabiegu nie wolno uprawiać sportu, używać szorstkiego ręcznika, wykonywać peelingu i stosować kosmetyków zawierających mydło i alkohol. Należy stosować krem SPF 50, aby nie narazić skóry na przebarwienia. Po zabiegu buzia może być opuchnięta i mocniej zaczerwieniona przez 3-4 dni. Najlepszy czas na laser to wczesna wiosna i jesień.

Zaleca się wykonanie 2-3 zabiegów w miesięcznych odstępach. Bardzo ważne jest, aby na 2 tygodnie przed wizytą nie stosować żadnych ziół fotouczulających (m.in. nagietek, skrzyp polny) oraz leków z kwasem salicylowym.

Drugim proponowanym zabiegiem jest elektrokoagulacja, czyli zamykanie naczynek przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości. Dzięki zastosowaniu tej metody w porażonym elektrodą naczyniu ścina się białko, uszczelniając je. Pełna rekonwalescencja po elektrokoagulacji trwa miesiąc. Wtedy też zobaczymy ostateczne efekty wizualne.

Zdjęcie: Pixabay/Pexels