Jak pielęgnować skórę naczynkową? Poznaj główne zasady pielęgnacji skóry skłonnej do zaczerwienień. Dowiedz się, jakich produktów unikać, a jakie należy stosować regularnie, by zmniejszyć intensywność wszystkich zaczerwienień i przywrócić skórze dawny blask. Sprawdź zasady pielęgnacji skóry latem i zimą oraz domowe sposoby na czerwone policzki.
Oczyszczaj skórę rano i wieczorem. Wybieraj do tego letnią wodę, delikatne produkty myjące, np. piankę do mycia skóry twarzy, delikatny żel lub mleczko do mycia twarzy. Unikaj peelingów drobnoziarnistych, szczotek do mycia twarzy i innych szorstkich gąbek.
Do skóry naczynkowej możesz używać pianek, emulsji, kremów i balsamów nawilżających. Co więcej, możesz też stosować maseczki do pielęgnacji twarzy przeznaczone do cery naczynkowej.
Ważnym etapem w pielęgnacji tego typu skóry jest jej tonizacja. Tonik do cery naczynkowej pomoże w oczyszczeniu powierzchni skóry z głębiej położonych zanieczyszczeń, których delikatna pianka czy żel do mycia nie były w stanie usunąć. Wybieraj te produkty, które są przeznaczone do pielęgnacji cery naczynkowej.
Aby złagodzić stany zapalne skóry, warto sięgnąć po maskę do cery naczynkowej. Taki produkt powinien działać kojąco na delikatną i skłonną do podrażnień skórę oraz wzmacniać jej barierę lipidową.
Kolejny etap pielęgnacji to serum do cery naczynkowej. Sprawdzi się pod makijaż lub do codziennej pielęgnacji po oczyszczeniu twarzy.
Staraj się wybierać kremy z filtrem SPF do cery naczynkowej (minimum 30) niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima. Ten nawyk opóźni oznaki starzenia się skóry.
Jak dbać o skórę naczynkową zimą?
Jak dbać o skórę naczynkową latem?
Charakterystyczne cechy skóry naczynkowej to rozszerzone naczynka krwionośne, które są umiejscowione płytko pod skórą. Skóra osób z tym typem cery jest delikatna i cienka, ale także nierzadko problematyczna. Wahania temperatury, jakość powietrza, odwodnienie organizmu, alkohol, papierosy, stres i ostre przyprawy mogą negatywnie oddziaływać na skórę, wzmagając jej zaczerwienienie.
Czerwone plamy na skórze lokalizują się przede wszystkim w okolicy policzków, czoła, brody i nosa. Pojawia się rumień, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia. Może temu towarzyszyć świąd i pieczenie.
Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. U niektórych kobiet może dojść do pęknięcia naczynek krwionośnych pod cienką skórą lub trwałego ich poszerzenia, co wyglądem przypomina nieco sieć pająka. Pajączki są charakterystyczne u osób dojrzałych z cerą naczynkową.
Możliwe przyczyny czerwonych policzków:
Myj twarz chłodną, ale nie zimną wodą. Stosuj żele do mycia twarzy o pH 5,5–7, które będą łagodnie oczyszczać powierzchnię wrażliwej skóry. Mogą to być np. żele do mycia twarzy dla skóry atopowej lub dla skóry naczynkowej. Unikaj peelingów gruboziarnistych i nie myj twarzy mydłem, którego odczyn pH jest zasadowy.
Możesz też przygotować chłodny okład na twarz. Wystarczy, że przyłożysz do twarzy zmoczony chłodną (ale nie zimną!) wodą ręcznik na kilka do kilkunastu minut. Dobrym pomysłem jest też przechowywanie wszystkich kremów do twarzy w lodówce. Chłód zwęża naczynka, dlatego jest sprzymierzeńcem w walce z rozszerzonymi naczynkami.
Nakładaj krem nawilżający na dzień lub na noc na oczyszczoną i na osuszoną skórę. Jeśli nałożysz go na wilgotną skórę, może on ją dodatkowo podrażnić. Unikaj wycierania skóry ręcznikiem. Staraj się raczej delikatnie przykładać ręcznik do twarzy.
Unikaj ostrych i bardzo wyrazistych w smaku przypraw. Staraj się jeść posiłki, gdy te już trochę przestygną. Pij bardzo dużo wody w temperaturze pokojowej, unikaj picia gorącej herbaty.
Produkty, które warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety to kawa, alkohol, produkty wysoko przetworzone oraz wszystkie inne z bardzo dużą ilością przypraw. Kuchnia indyjska czy meksykańska to nie jest najlepsza dieta dla osób borykających się z cerą naczynkową.