Data modyfikacji:

Czarne mydło. Właściwości i zastosowa

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, co oczywiście jest bardzo dobre, wszak wybierają produkty wyróżniające się składem i jakością. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kosmetyków. Jednym z ciekawszych produktów jest czarne mydło, które choć nie jest nowością kosmetyczną, to aktualnie zdobywa rzesze fanów, którzy je wybierają. Co warto o nim wiedzieć, jakie ma właściwości i zastosowanie?

czarne mydło

Czarne mydło - co warto wiedzieć?

 Czarne mydło inaczej nazywane jest savon noir. Jest to niezwykle uniwersalny kosmetyk pochodzący z Maroka. Warto zauważyć, że czarne mydło afrykańskie ma bardzo długą historię i tradycję. Wyróżnia się nietypowym wyglądem, dość charakterystycznym zapachem, ale przede wszystkim wyjątkowymi właściwościami. Czarne mydło w kostce ma nieco inną fakturę niż klasyczne mydła. Przypomina ona raczej konsystencję pasty. Pod wpływem ciepła rozpływa się w dłoniach, a gdy dojdzie do kontaktu z wodą zaczyna się mydlić.

 Jak wytwarzane jest afrykańskie czarne mydło?

Tradycyjne czarne mydło wytwarzane jest w prosty sposób. Otóż łączy się zmydloną oliwę z oliwek z pastą z czarnych oliwek. Można jednak znaleźć produkty z dodatkami mineralnymi bądź też roślinnymi, a nawet mydło z czarnuszki.

 Czarne mydło - właściwości

Czarne mydło ma naprawdę dobre właściwości odżywcze. O tym kosmetyku można powiedzieć naprawdę wiele i to wiele dobrego. Już sam skład przyciąga uwagę, gdyż jest on w pełni naturalny bez dodatku tłuszczów zwierzęcych. Zatem bez obaw może być stosowany przez wegetarian czy wegan. Podstawowymi składnikami afrykańskiego czarnego mydła są czarne oliwki oraz oliwa z oliwek. I to właśnie dzięki nim mydło wykazuje tak wspaniałe właściwości.

Czarne oliwki są bogate w witaminę E, a także prowitaminę A czy witaminy z grupy B. Dodatkowo są bogatym źródłem fosforu, wapnia, miedzi, żelaza oraz witaminy C. Oliwa z oliwek zawiera natomiast sporo kwasów tłuszczowych, takich jak oleinowe, linolowe oraz linolenowe. Dzięki tym właściwościom mydło dogłębnie oczyszcza skórę, a przy tym nie zatyka porów. Zapobiega też tworzeniu się łoju. Dodatkowo nawilża i zmiękcza skórę. Może być więc stosowane nawet przez osoby z bardzo delikatną skórą, skłonną do przesuszenia czy tworzenia się przebarwień.

Czarne mydło działa jak peeling enzymatyczny

 Skóra powinna być regularnie poddawana peelingowi. W ten sposób usuwa się martwy naskórek, ale poprawia też jej kondycję. Jednak znalezienie dobrego peelingu jest trudne, gdyż często podrażnia on skórę. Na szczęście tak wcale nie musi być. Wystarczy wybrać czarne mydło, które działa jak peeling enzymatyczny. Wystarczy tylko pozostawić je na skórze na kilka minut, a następnie zmyć ciepłą wodą. Ale na tym jego dobroczynne właściwości się nie kończą. Nie tylko nastolatkowie, lecz także osoby dorosłe zmagają się z wypryskami. Tutaj polecamy czarne mydło Babuszki Agafii na trądzik. Reguluje ono wydzielanie sebum. Dodatkowo posiada silne właściwości przeciwzapalne, co ogranicza powstawanie wyprysków. Nie bez znaczenia jest także fakt, że redukuje przebarwienia skóry, a przy tym ma właściwości rozjaśniające. Łagodzi stany zapalne, a także wspiera proces gojenia skóry trądzikowej. Kolejną zaletą jest silne działanie przeciwzmarszczkowe. Opóźnia ono procesy starzenia skóry. Możecie je nawet wykorzystywać jako produkt do golenia, gdyż zmiękcza zarost, a przez to ułatwia jego dokładne usunięcie.

 Babuszka Agafia Naturalne czarne mydło do ciała i włosów i Bioline czarne mydło znajdziecie na Ceneo.pl.

Czarne mydło - zastosowanie

 Co ciekawe, czarne mydło ma szerokie spektrum zastosowania. Czarnym mydłem można umyć się od stóp do głów i nie ma w tym żadnej przesady. Jedno mydło może służyć wam jako żel pod prysznic, peeling, kosmetyk do demakijażu czy maseczka. Czarne mydło na włosy sprawdza się idealnie, gdyż kosmetyk w połączeniu z wodą zaczyna się bardzo solidnie pienić. Jego składniki nawilżają włosy i sprawiają, że są one miękkie i lśniące.

Powinniście także wiedzieć, że czarne mydło do włosów sprawdzi się nawet w przypadku włosów farbowanych czy rozjaśnionych, a przy tym bardzo dobrze nawilża i nie wypłukuje koloru. Jeżeli macie problem z silnym przetłuszczaniem się skóry, a peeling mechaniczny podrażnia waszą cerę, to dodajcie do mydła odrobinę cukru i wtedy uzyskacie delikatne ścierające drobinki, które usuną nawet głębokie zanieczyszczenia.

Czarne mydło syberyjskie alternatywą dla afrykańskiego

Alternatywą dla afrykańskiego mydła jest czarne mydło syberyjskie, które jest także w pełni naturalne i nadaje się do mycia nie tylko włosów, ale i całego ciała. Do jego produkcji wykorzystuje się stare syberyjskie receptury. Podobnie jak afrykańskie, nie ma w swoim składzie żadnych sztucznych barwników, ale według niektórych użytkowników ma jedną przewagę nad marokańskim mydłem, a mianowicie zdecydowanie lepiej pachnie.

Warto przyjrzeć się bliżej jego składowi. Jednym z głównych składników jest uczep trójlistny, który ma silne działanie przeciwzapalne, ale i przyspiesza proces gojenia się ran. Za sprawą krwawnika pospolitego produkt jest odpowiedni nawet do skóry bardzo delikatnej. Zwróćcie jeszcze uwagę na zawartość szeregu ziół, takich jak: pokrzywa zwyczajna, rumianek pospolity czy też szałwia oraz melisa, które zawierają rekordową ilość witamin, niezwykle korzystną dla skóry i włosów. Oczyszczają i tonizują skórę. Dzięki temu staje się ona bardziej jędrna, zaś same procesy starzenia są opóźnione. Zmniejszają też wypadanie włosów i wzmacniają cebulki.

Za sprawą mącznicy lekarskiej i żywicy sosnowej mają silne działanie antyseptyczne, natomiast oman wielki pozwala na oczyszczenie skóry, a przy tym wyjaśnienie plam. Olsza czarna zapobiega pojawianiu się łupieżu i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu bardzo dobrze nadaje się do oczyszczania skóry trądzikowej czy tłustej. Jeżeli wasze włosy nie mają blasku, to także powinniście stosować mydło syberyjskie, gdyż w swoim składzie ma dużą dawkę świerku syberyjskiego, który wzmacnia włosy i przywraca im życiową siłę. Olej z łopianu odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, natomiast olej z jałowca pospolitego nawilża skórę. Nie bez znaczenia jest też pyłek kwiatowy, który stymuluje wzrost nowych komórek, zaś olej kamienny wygładza skórę i pozwala pozbyć się krost.

 Zarówno afrykańskie czarne mydło, jak i to syberyjskie jest naprawdę świetnym i ekologicznym produktem, który dodatkowo jest niezwykle ekonomiczny.
Autorka: Justyna Kolorz