Data modyfikacji:

Efekty hennowania włosów

Mówi się, że sama Kleopatra używała henny do ozdabiania swojego ciała. Henna to naturalna i bezpieczna alternatywa dla kobiet, które chcą farbować włosy bez chemii i uszkodzeń. Hennowanie włosów odżywia skórę głowy oraz działa jak dobra odżywka dla włosów, pomagając im szybciej rosnąć. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest i jakie efekty daje henna!

henna do włosów

Czym jest henna?

Henna to wysuszone i sproszkowane liście lawsonii bezbronnej, małego krzewu rosnącego głównie w Afryce i południowo-zachodniej Azji. Można używać jej do farbowania włosów lub malowania tymczasowych tatuażów na ciele. Henna pokrywa łuskę włosa, nadając jej intensywny kolor, a wszystko to przy zachowaniu naturalnej struktury łodygi włosa.

W przeciwieństwie do chemicznej farby do włosów, henna nie wnika w wewnętrzną warstwę włosów, dzięki czemu zachowują one nawilżenie i elastyczność. Naturalne właściwości henny pomagają w szybkim wzroście włosów, a także zapobiegają ich wypadaniu.

Polecamy: Jak zmyć tatuaż z henny?

Henna jest bardzo trwała - nie można jej zmyć z włosów lub przykryć jej zwykłą, chemiczną farbą. Jedynym sposobem, aby pozbyć się efektów hennowania, jest odrośnięcie lub obcięcie farbowanych włosów. Dlatego przed nałożeniem henny na całe włosy najlepiej jest przetestować ją na kilku pasmach, aby zobaczyć, jaki kolor otrzymamy po jej użyciu.

Hennowanie włosów - efekty

Efekt hennowania włosów zależy całkowicie od koloru włosów przed nałożeniem farby. Kolor, który powstaje w wyniku nałożenia henny, można znaleźć w szerokim spektrum, od czerwonego do pomarańczowego, bordowego, kasztanowego. Niestety nie ma możliwości farbowania henną włosów na kolor blond. Nie jest ona w stanie rozjaśnić koloru włosów, ponieważ nie zawiera żadnych substancji chemicznych, takich jak rozjaśniacz. Im dłużej trzymasz hennę na włosach, tym głębszy i mocniejszy kolor uzyskasz. Jaki efekt możesz uzyskać po użyciu henny?

Brąz - hennowanie włosów na brąz wykonuj mieszanką naturalnej henny z indygo (naturalny, granatowy barwnik). Mieszanka 4/5 henny i 1/5 indygo zapewni intensywny, czekoladowo-brązowy kolor, z kolei połączenie 3/4 henny i 1/4 indygo da efekt ciepłego brązu.

Rudy - jeśli chcesz osiągnąć piękny, ognisty rudy kolor, wymieszaj 1/4 rudej henny z 3/4 cassi (indyjskie zioło, które nadaje włosom żółtą/złotą poświatę). Hennowanie włosów na rudo daje ciemniejszy kolor niż naturalne farby, a włosy mienią się odcieniami wiśni, rudości i różu.

Blond - ponieważ farbowanie włosów henną stało się bardzo popularne, producenci zadbali o stworzenie henny przeznaczonej specjalnie dla blond włosów. W szczególności rozjaśnione włosy są bardzo podatne na uszkodzenia oraz szybko tracą blask i połysk, dlatego henna pomoże uniknąć dodatkowych chemikaliów. Hennowanie blond włosów da efekt od jasnego, miodowego odcienia, po blond o delikatnie zaczerwienionym odcieniu. Pamiętaj jednak, że nie rozjaśni ona naturalnie ciemnych włosów!

Pierwsze hennowanie włosów - porady

Hennowanie włosów na olej jest dobrą metodą, jeśli masz długie, suche lub zniszczone włosy, które łatwo się plączą. Olej ułatwi ci późniejsze spłukanie farby. Jaki olej będzie dobry? Kokosowy, awokado, sezamowy, arganowy, oliwkowy czy szafranowy zwiększą nawilżenie i dodadzą włosom blasku. Dodaj do mieszanki z henną łyżeczkę oleju i porządnie wymieszaj.

Jeśli interesuje cię hennowanie siwych włosów, farbowanie powinno przebiegać dwuetapowo. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy najpierw pofarbujesz włosy czystą henną, a dopiero po jej spłukaniu i wysuszeniu włosów nałożysz docelowy kolor. Tym sposobem dostarczysz włosom dużo pigmentu, zachowując przy tym naturalny kolor.

Słyszałaś kiedyś, że hennowanie włosów podczas okresu spowoduje, że włosy nabiorą zielonego koloru? Na szczęście jest to tylko mit! Nie ma przeciwwskazań mówiących o tym, że w czasie trwania okresu nie można farbować włosów. Jeśli jednak wolisz dmuchać na zimne, wykonaj ten zabieg w innym czasie.

Częste nakładanie henny może obciążać włosy. Jeśli często przeprowadzasz hennowanie włosów kręconych, z każdym kolejnym farbowaniem henna nadbudowuje się na włosach, co w konsekwencji spowoduje osłabienie skrętu włosów.

Autorka: Patrycja Hendzel