Data modyfikacji:

Skład INCI kosmetyków. Co to jest i jak go czytać?

Nieustannie zwiększa się nasza konsumencka świadomość – dziś dotyczy to nie tylko kupowanych przez nas produktów spożywczych, ale też kosmetyków. Z bliska przyglądamy się składnikom aktywnym, interesuje nas filozofia marek kosmetycznych, zależy nam, by surowce wykorzystywane do produkcji kremów czy balsamów pochodziły ze zrównoważonych upraw. Coraz częściej informacji o kupowanych kosmetykach szukamy nie na pięknie zaprojektowanej etykiecie, lecz wśród składników INCI. Co to jest za skrót? Jaką wiedzę da nam dogłębna analiza składu? Czy w ogóle warto ją wykonywać? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule – zapraszamy do jego lektury!

Skład INCI – co to jest?

INCI znajdziemy na etykiecie każdego kosmetyku kupionego w Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. To skrót, który oznacza: International Nomenclature Of Cosmetic Ingrediens. Każdy producent musi więc zawrzeć na etykiecie preparatu szczegółową listę składników użytych do jego produkcji. Ujednolicone, międzynarodowe nazewnictwo sprawi, że każdy – niezależnie od miejsca na świecie – będzie mieć świadomość, co dokładnie zawiera stosowany przez niego kosmetyk. Regulacja ta obowiązuje od drugiej połowy lat 90. XX wieku i jest ogromnym ułatwieniem dla konsumentów, którzy chcą dokonywać świadomych zakupów.
W INCI znajdziemy składniki zapisane w dwóch językach. Związki syntetyczne podaje się po angielsku, a wszelkie naturalne ekstrakty, wyciągi czy oleje mają łacińskie nazwy. Nie bez znaczenia pozostaje także kolejność podania poszczególnych składników. W INCI obowiązuje zapis malejący – pierwsze miejsca zajmują więc te elementy, których w kosmetyku jest najwięcej.

Warto wykonywać więc pogłębioną analizę składu kosmetyków, jeśli zależy nam na znalezieniu w nich konkretnych ekstraktów, wyciągów czy składników aktywnych. Przykładowo – producent kusi nas zawartością bakuchiolu w kremie. INCI może pokazać jednak, że upatrzony przez nas preparat zawiera jedynie jego śladowe ilości. Wnikliwym czytaniem INCI powinny zainteresować się również te osoby, które zmagają się z alergiami skórnymi i wiedzą, że dana grupa składników przyczyni się do wywołania u nich reakcji uczuleniowej.

Składniki kosmetyków – podział 

Poszczególne składniki kosmetyków dzielą się na grupy. Jak wygląda ten podział? Często spektakularne wrażenie robią długie składy INCI. Lista może być jednak znacznie krótsza i zarazem treściwa. Wszystko zależy od proporcji pomiędzy składnikami aktywnymi, bazowymi i pomocniczymi.

Składniki bazowe w INCI

Na początku składu INCI znajdują się składniki bazowe. Zaliczymy do nich między innymi wodę, substancje tłuszczowe czy alkohol. Warto zwrócić uwagę na ich ilość oraz jakość. Przykładowo zbyt duża ilość alkoholu etylowego nie sprawdzi się u posiadaczek (i posiadaczy!) cer wrażliwych, ponieważ składnik ten może powodować dodatkowe podrażnienia.

Składniki aktywne w kosmetykach

Gdy sprawdzamy INCI, szukamy w nim przede wszystkim składników aktywnych. To dzięki nim możemy stwierdzić, czy dany preparat spełni oczekiwania naszej skóry – odpowiadają one za działanie konkretnych kosmetyków. Warto dokładnie przeanalizować substancje czynne zawarte w kremach, balsamach, żelach czy szamponach.

Nie może zabraknąć wśród nich między innymi składników nawilżających, antybakteryjnych oraz łagodzących podrażnienia. To, jakie dokładnie grupy substancji zostały użyte do produkcji kosmetyków, zależy od ich indywidualnej specyfiki. Przykładowo jednym z ważniejszych składników aktywnych w kremie do pięt będzie mocznik (w INCI nazwany jako Urea). Zupełnie innych substancji będziemy szukać jednak w płynie do higieny intymnej lub w balsamie ujędrniającym.

Składniki pomocnicze

Składniki pomocnicze zawarte w INCI podpowiedzą nam z kolei, jaką konsystencję, zapach czy kolor będzie miał stosowany przez nas kosmetyk. Warto więc przyjrzeć się z bliska temu, co właściwie kryją kupowane przez nas kremy i inne preparaty pielęgnacyjne!

Zdjęcie: Unsplash/@chandra-oh
Autor: Anna Mlonka