Data publikacji:

Nostril, czyli piercing nosa. Wszystko, co powinnaś wiedzieć

Piercing nosa jest dość popularną formą piercingu. Istnieją jego trzy podstawowe rodzaje, a jednym z nich jest właśnie nostril. Decyzja o przekłuciu nosa powinna jednak być poprzedzona wiedzą na temat całego zabiegu, higieny przekłutego miejsca i możliwymi powikłaniami, jakie mogą tej decyzji towarzyszyć. W jaki sposób można wykonać piercing nosa i czym charakteryzuje się właśnie nostril? Sprawdź możliwe opcje oraz kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed wykonaniem zabiegu, i podejmij decyzję, czy nostril to opcja idealna dla Ciebie!
nostril czyli piercing nosa

Piercing nosa – rodzaje

Do najczęściej wykonywanych rodzajów piercingu nosa zaliczyć można septum, bridge i nostril. Septum to przekłucie przegrody nosowej w dolnej jej części, co często wykonywane jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Jest to miejsce bardzo czułe i unerwione. Bridge polega na przekłuciu nosa na wysokości oczu. Jest to zabieg, który wiąże się z największą ingerencją. To miejsce bardzo mocno ukrwione, dlatego proces gojenia po przekłuciu trwa bardzo długo, nawet kilka miesięcy.
Nostril jest opcją najmniej inwazyjną i polega na przekłuciu lewego lub prawego płatka nosa. To również forma najmniej bolesna, która goi się bardzo szybko i nie wymaga wykonywania zabiegu w znieczuleniu. Najczęściej ten rodzaj piercingu to nostril ring.

Jak wygląda procedura przekłucia nosa typu nostril?

Przed wykonaniem piercingu nosa należy bardzo skrupulatnie wybrać miejsce, w którym wykonywany będzie zabieg. Najważniejsza w tym przypadku jest czystość, sterylność, higiena oraz doświadczenie piercera. Nie warto sugerować się niską ceną, a raczej opiniami i komentarzami osób, które wcześniej korzystały z usług w danym miejscu. Podczas wizyty należy zwrócić uwagę, czy przyrządy znajdują się w sterylnych warunkach i wyjęte zostały ze specjalnego opakowania tuż przed zabiegiem oraz czy osoba wykonująca piercing korzysta z rękawiczek jednorazowych.
Samo przekłucie nostril trwa krótko. Miejsce wskazane przez klienta zostaje zdezynfekowane, a następnie przekłute igłą iniekcyjną lub wenflonową. Z racji silnego ukrwienia przekłute miejsce może dość intensywnie krwawić. Zalecana jest zatem bardzo uważna higiena po wykonaniu zabiegu. Miejsce należy przemywać solą fizjologiczną, unikać dotykania tej strefy brudnymi rękami, a do osuszania i mycia stosować tylko łagodne środki oraz jednorazowe waciki kosmetyczne.

Jak wybrać odpowiedni kolczyk nostril?

Wzór, jaki zostanie wybrany, to kwestia indywidualna, jednak warto zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie wykonana ozdoba. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień, a przekłute miejsce nie sprawiało problemów, istotne jest wybranie biżuterii z tworzywa antyalergicznego, czyli neutralnego.
Najlepszym wyborem będzie kolczyk wykonany z tytanu, politetrafluoroetylenu (PTFE) lub bioplastu. Są to najbezpieczniejsze materiały dla piercingu typu nostril.
Istnieje również kilka przeciwwskazań, w przypadku których najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem będzie zrezygnowanie z piercingu nosa. Poza czynnikami społecznymi przekłucie nosa nie jest wskazane, gdy dana osoba zmaga się z chorobami wirusowymi, alergiami na metale, zaburzeniami krzepnięcia krwi, nowotworami, zmianami skórnymi w okolicy nosa lub jest w ciąży.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!