Data modyfikacji:

Jaki olejek do mycia twarzy wybrać?

Olejek do mycia twarzy jest polecany jako produkt oczyszczający w codziennej pielęgnacji. Będzie odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, ponieważ nie narusza bariery hydrolipidowej. Jakie jest jego działanie i jak wybrać odpowiedni produkt? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Na czym polega mycie twarzy olejkiem?

Wieloetapowe koreańskie rytuały oczyszczające skórę twarzy są coraz częściej wykorzystywane w codziennej pielęgnacji Polek. Jednak ich dokładne odwzorowanie zajmuje mnóstwo czasu. Filarem tego sposobu pielęgnacji są oleje do mycia twarzy. Na początku na skórę nakłada się przygotowaną wcześniej mieszankę olejów (m.in. olej rycynowy, z nasion lnu, awokado). Po rozprowadzeniu ich i wykonaniu masażu, kilkukrotnie zmywa się oleje za pomocą ręcznika zmoczonego w ciepłej wodzie. Później zmywamy je ręcznikiem zwilżonym zimną wodą. Na końcu myjemy twarz produktem oczyszczającym. Niestety nie można pominąć żadnego z etapów, aby skóra była odpowiednio oczyszczona. 

Na szczęście producenci kosmetyków wyszli naprzeciw i stworzyli olejki do mycia twarzy zawierające w składzie emulgatory. Niesie to ze sobą wiele korzyści. Za pomocą jednego kosmetyku wykonujemy dokładnie dwuetapowe oczyszczanie skóry, co zajmuje znacznie mniej czasu. Faza olejowa rozpuszcza substancje na bazie tłuszczu: sebum, podkład, krem SPF czy zanieczyszczenia środowiska. Natomiast po kontakcie z wodą emulsja zmyje z twarzy również pozostałe zanieczyszczenia. Po umyciu i osuszeniu skóra jest miękka, czysta i nawilżona. 

Sprawdź także dermokosmetyki w żelu do mycia twarzy.

Olejek do mycia twarzy będzie odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, a zwłaszcza dla skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej, atopowej czy podrażnionej zbyt agresywną pielęgnacją i stosowaniem wysuszających kosmetyków oczyszczających.. Jednak również skóry trądzikowe polubią się z tym sposobem oczyszczania, ponieważ w delikatny sposób skóra zostaje oczyszczona bez naruszania warstwy ochronnej skóry. Ważne jest jednak to, aby w olejku nie było tzw. substancji komedogennych, czyli przyczyniających się do powstania zaskórników i stanów zapalnych.

Dlaczego warto stosować olejek do mycia twarzy?

Stosowanie olejku do mycia twarzy nie niszczy bariery hydrolipidowej na naszej skórze. Warstwa hydrolipidowa chroni naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody oraz przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych czy przed czynnikami atmosferycznymi. Jej prawidłowa budowa jest niezwykle ważna, aby nasza skóra funkcjonowała właściwie. Bardzo często bariera hydrolipidowa jest niszczona przez źle dobrane kosmetyki do demakijażu i oczyszczania skóry, które w swoim składzie zawierają agresywne detergenty, które wysuszają. Kluczowe podczas oczyszczania skóry jest, aby nie niszczyć tej naturalnej bariery. Można również stosować produkty, które będą wspomagać naszą naturalną niewidzialną barierę ochronną.

Jak stosować olejek do mycia twarzy?

Należy zaaplikować wybrany olejek na suchą twarz i wykonać delikatny masaż. Po chwili trzeba zmoczyć dłonie i masować wilgotnymi – wtedy produkt zacznie się emulgować, czyli z oleju powstanie mleczko (emulsja). Następnie wystarczy zmyć powstałą emulsję ze skóry. Zwłaszcza wieczorem warto powtórzyć czynność (tak zwane oczyszczanie dwuetapowe), aby mieć pewność, że skóra jest idealnie czysta. Olejki do mycia twarzy można stosować codziennie. 

Jaki olejek do mycia twarzy wybrać?

Nie możesz się zdecydować, jakie olejki do mycia twarzy wybrać? Nie ma problemu! Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie krótkie zestawienie Z pewnością znajdziesz produkt odpowiedni dla siebie.

Medik8 Lipid Balance Cleansing Oil Jedwabisty olejek do demakijażu 

Po kontakcie z wodą przekształca się w emulsję oczyszczającą skórę. Po zmyciu skóra pozostaje oczyszczona i nawilżona. Posiada w składzie INCI olej z krokosza barwierskiego, omega-6 i witaminę E, które mają działanie antyoksydacyjne oraz przywracające równowagę w poziomie lipidów naskórka. Plusem jest też naturalny, cytrusowy zapach.

Mydlarnia Cztery Szpaki Hydrofilowy olejek myjący marchew i pomarańcza

Olejek hydrofilowy do mycia twarzy. Po kontakcie z wodą przekształca się w mleczną emulsję. Można go stosować z wacikami lub myjąc rękami twarz. Dokładnie zmywa nawet makijaż wodoodporny oraz filtry SPF. Produkt jest bardzo wydajny i posiada funkcjonalny dozownik. Bardzo dobrze nawilża skórę. 

Dermomedica Lipid Control Cleanser Olejek do mycia i oczyszczania skóry

Delikatny olejek do mycia twarzy. Zawiera w składzie olejek lawendowy, który ma działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne, więc olejek sprawdzi się doskonale również u skór trądzikowych. Substancje czynne, takie jak witamina E czy skwalan, wzmacniają warstwę hydrolipidową, dzięki czemu skóra jest nawilżona i powstaje na niej mniej niedoskonałości. 

Bielenda Botanic Formula Olej z czarnuszki + czystek. Kremowy olejek do mycia twarzy 

Produkt zawiera olej z czarnuszki o działaniu antyoksydacyjnym i nawilżającym oraz czystek, który ma działanie przeciwstarzeniowe. Będzie odpowiedni dla osób z przesuszoną skórą, która powoli traci jędrność. Również dojrzałe skóry powinny polubić się z tym olejkiem. Posiada w składzie INCI wiele ekstraktów z roślin i naturalnych olejów. 

Autorka: Justyna Lelito
Zdjęcie: Unsplash/@no-revisions