Bardzo często u kobiet przed miesiączką pokazują się pryszcze na twarzy i na plecach. Przyczyny są oczywiste – burza hormonalna. Podobna sytuacja ma miejsce u dojrzewających nastolatków. Natomiast u mężczyzn za pojawienie się nieestetycznych krostek odpowiedzialne są męskie hormony: androgen i testosteron. Pryszcze na plecach powstają pod wpływem ich działania, ponieważ pobudzają gruczoły łojowe do produkcji sebum.
Trzeba też koniecznie wspomnieć o innej przyczynie powstawania pryszczy, czyli o podłożu genetycznym. Osoby, u których w rodzinie stwierdzono tego typu schorzenie, muszą jeszcze mocniej zatroszczyć się o swoją skórę. Lepiej wtedy wdrożyć odpowiednią profilaktykę niż później martwić się, gdy plecy usiane są już licznymi krostkami.
Nie trudno więc o przykre w zapachu pryszcze na plecach, które powodują duży dyskomfort także podczas noszenia bielizny czy koszulek. Ropne grudki na plecach w ostrym stanie zapalnym bardzo bolą, dlatego każdy dotyk przynosi bardzo przykre odczucia skórne.
Na pewno kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Powinna być czysta, wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń, aby mogła swobodnie oddychać. Nie można dopuszczać do tego, aby do ciała przylegały obcisłe materiały, szczególnie te sztuczne.
Kolejna sprawa wiąże się z dokładną higieną każdego dnia. Rano i wieczorem należy dobrze umyć plecy, najlepiej używając do tego celu specjalnej szczotki. Oprócz tego akcesorium niezbędne są dopasowane do skóry kosmetyki. Dobry, bazujący na składnikach naturalnych żel do mycia pleców to podstawa. Powinien być to preparat antybakteryjny lub przeciwtrądzikowy. Bardzo dobre działanie wykazują dermokosmetyki, które delikatnie oczyszczają skórę z nadmiaru sebum i odblokowują pory. Większość z nich dodatkowo nawilża skórę i łagodzi podrażnienia wywołane stanem zapalnym.
Warto kupić też preparaty witaminowe, które działają m.in. przeciwłojotokowo. Takie właściwości mają np. witaminy z grupy B, C, A i E. Oprócz witamin w ich składzie znajduje się cynk, który chroni przed powstawaniem nowych wyprysków skórnych. Często pojawia się w takich środkach również wyciąg z mniszka lekarskiego, który wykazuje działanie kojące i antyseptyczne. Nie brakuje też składników działających przeciwobrzękowo, np. fiołka trójbarwnego.
Kolejna metoda domowa na usunięcie pryszczy to posmarowanie zmiany skórnej czosnkiem, który wykazuje działanie bakteriobójcze. Wystarczy rozetrzeć kilka ząbków czosnku na wypryskach i po kilku minutach dokładnie zmyć letnią wodą. Nie każdy jednak lubi czosnek, dlatego można zastąpić go gęstą pastą z miodu i cynamonu. Obydwa te składniki działają antybakteryjnie, dlatego systematyczne stosowanie maseczki na plecy będzie przynosiło coraz lepsze efekty. Pryszcze na plecach będą się powoli wchłaniać. Pomocne okażą się również naturalnej olejki, np. z drzewa herbacianego, z czarnuszki i olej lniany. Smarowanie nimi miejscowo zmian skórnych (niezaognionych!)wyciszy je i przyniesie ukojenie dla skóry. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na antybakteryjną herbatkę z bratka polnego, niezastąpioną jako tonik po kąpieli. Natomiast żel z liści aloesowych ukoi bolące pryszcze na plecach. Wyciskanie krostek niestety nic nie daje. To tylko pozorna ulga. W efekcie ingerowania w zmiany skórne one jeszcze bardziej się rozprzestrzeniają. Co więcej, można roznieść bakterie po całym ciele.
Jeśli zastanawiasz się, czy na twoich plecach lub na plecach bliskiej ci osoby pojawiły się pryszcze, przyczyny ich powstawania i objawy będą najlepszą odpowiedzią na te dywagacje. Zadbaj o zdrowy styl życia, jedz dobrej jakości produkty i myśl pozytywnie. Systematyczna pielęgnacja pleców różnymi preparatami i zakładanie lekkich ubrań na pewno przyniesie wyczekiwaną poprawę stanu skóry.