Data modyfikacji:

Szczotkowanie ciała na sucho – czemu warto je wykonywać?

Szczotkowanie ciała na sucho to popularny zabieg, dzięki któremu skóra staje się gładka, napięta i elastyczna. Choć metoda ta święciła tryumfy kilka lat temu, pozostaje nowością dla wielu osób. Jeśli jeszcze nie wykonywałaś szczotkowania ciała, koniecznie sprawdź, dlaczego warto!
Szczotkowanie ciała na sucho

Czym jest szczotkowanie ciała?

Szczotkowanie ciała na sucho to popularna metoda pielęgnacyjna polegająca na wykonywaniu masażu za pomocą specjalnej szczotki o szorstkim włosiu. Jak sama nazwa wskazuje, zabieg ten przeprowadza się bez użycia wody czy jakichkolwiek kosmetyków. Jego działanie można porównać do peelingu – szczotkowanie ciała pomaga przede wszystkim w pozbyciu się martwego naskórka i wygładzeniu skóry. To jednak niejedyne zalety płynące z tej czynności.

Szczotkowanie na sucho - efekty

Masaż suchą szczotką, choć wydaje się prostym zabiegiem, przynosi całą gamę korzyści, z których skorzystać może większość osób. To idealne rozwiązanie, jeśli marzysz o ujędrnieniu ciała, wygładzeniu skóry oraz poprawie jej kolorytu.
Szczotkowanie ciała na sucho – efekty:
  • Usunięcie martwych komórek naskórka i wygładzenie skóry,
  • Poprawa przepływu limfy,
  • Redukcja cellulitu,
  • Poprawa wchłaniania kosmetyków,
  • Wysmuklenie sylwetki,
  • Lepszy odcień skóry, redukcja przebarwień,
  • Poprawa gęstości skóry,
  • Relaks, poczucie odprężenia.
  • Szczotka do szczotkowania na sucho – jaką wybrać?

    Jaka szczotka do szczotkowania na sucho będzie najlepszym wyborem? Odpowiednia okaże się szczotka z drewnianą podstawą, posiadająca naturalne włosie roślinne, na przykład z agawy. Taki model będzie delikatny dla skóry, a zarazem zapewni efektywność masażu.
    Szczotka na cellulit powinna być natomiast wyposażona dodatkowo w małe kuleczki, które potęgują masaż i usprawniają rozbijanie tkanki tłuszczowej i przepływ limfy. Dla lepszych efektów warto włączyć inne domowe sposoby na cellulit.
    Dobrym rozwiązaniem okaże się także masaż suchą szczotką z rączką, która ułatwi szczotkowanie trudno dostępnych miejsc, takich jak ramiona oraz plecy. Warto pamiętać, że szczotka do suchego szczotkowania powinna być dokładnie myta i suszona po każdym zabiegu. Najlepiej użyć w tym celu mydła o działaniu przeciwbakteryjnym.

    Szczotkowanie na sucho - przeciwwskazania

    Choć szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem stosunkowo prostym, nie każdy powinien je wykonywać. Istnieje kilka sytuacji, w których należy z niego zrezygnować ze względów bezpieczeństwa.
    Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania:
  • Świeże rany i blizny,
  • Choroby skóry,
  • Choroby układu krążenia,
  • Skóra naczynkowa,
  • Żylaki.
  • Osoby borykające się z powyższymi problemami mogą wypróbować inne, delikatniejsze metody masażu ciała.

    Szczotkowanie na sucho - ile czasu je wykonywać?

    Efekty szczotkowania an sucho będą widoczne, jeśli zabieg będzie wykonywany regularnie. Jeśli nie dotyczą cię przeciwwskazania, ciało szczotkować możesz nawet codziennie. Oto kilka reguł, które warto zapamiętać:
  • Jak sama nazwa wskazuje, szczotkowanie na sucho wykonujemy tylko szczotką – bez wody czy jakichkolwiek kosmetyków.
  • Szczotkowanie na sucho: przed czy po umyciu? Odpowiedź jest prosta – zabieg wykonuj zawsze przed prysznicem. Podczas kąpieli zmyjesz z siebie resztki startego naskórka.
  • Szczotkowanie przeprowadzaj zawsze w kierunku „do” serca i węzłów chłonnych, by nie zaburzać przepływu krwi i limfy.
  • Wykonuj ruchy posuwiste lub okrężne, w zależności od preferencji.
  • Początkowo szczotkowanie ciała może wydawać ci się bolesne. Z czasem jednak skóra przyzwyczaja się do włosia szczotki, a sam zabieg staje się przyjemny i bardzo odprężający.
    Szczotkowanie na sucho krok po kroku:
    1. Zacznij od powolnego szczotkowania wierzchów stóp oraz łydek. Powoli przesuwaj szczotkę wyżej i okrężnie masuj okolice kolan.
    2. Następnie wyszczotkuj uda oraz pośladki.
    3. Szczotkowanie na brzucha na sucho przeprowadzaj, wykonując okrężne ruchy wkoło pępka – zgodnie z przebiegiem jelit.
    4. Jeśli chcesz, możesz pominąć szczotkowanie piersi – dla wielu osób jest to bardzo wrażliwa strefa. Zabieg jednak można przeprowadzić na biuście, wykonując bardzo delikatne, okrężne ruchy wokół brodawek.
    5. Dekolt szczotkuj ruchem naśladującym literę „U”.
    6. Następnie przeprowadź szczotkowanie dłoni, przedramion oraz ramion.
    7. Po zabiegu weź prysznic jak zwykle, umyj swoją szczotkę i nałóż na skórę ulubiony balsam.
    Szczotkowanie na sucho – ile powinno trwać? Nie ma co do tego sztywnych wytycznych, jednak pojedynczy zabieg może trwać około kilkanaście minut. Jeśli masz mniej czasu, możesz go skrócić – każdy, nawet niedługi masaż przyniesie Ci pozytywne efekty.

    Pytania i odpowiedzi

    Po jakim czasie widać efekty szczotkowania na sucho?
    Rezultaty szczotkowania ciała będą widoczne już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się gładka i miękka, dokładnie tak, jak po wykonanym peelingu. Pamiętaj o regularnym wykonywaniu szczotkowania na sucho – efekty po miesiącu będą jeszcze lepsze!

    Ile razy w tygodniu szczotkowanie na sucho?
    Masaż szczotką możesz wykonywać nawet przed każdą kąpielą.

    Czy po szczotkowaniu na sucho używać balsamu?
    Po szczotkowaniu ciała weź prysznic, a następnie nanieś na ciało ulubiony balsam. Kosmetyk wchłonie się zdecydowanie lepiej.

    Czy szczotkowanie pomaga schudnąć?
    Masaże ciała, również szczotką, uważane są za skuteczne zabiegi na cellulit i tkankę tłuszczową. Choć same w sobie nie spalą zbędnych kilogramów, na pewno pomogą ci w ujędrnieniu ciała.
    Zdjęcie: Evanto Elements
    Autor: Joanna Plech