Data publikacji:

Co musisz wiedzieć o włosach wysokoporowatych? Pielęgnacja i kosmetyki

Włosy wysokoporowate są zwykle suche i zniszczone. Często się kręcą, a ich rozczesywanie może przysparzać wielu problemów. Aby poprawić ich kondycję, warto postawić na odpowiednią pielęgnację. Jakie oleje do włosów wysokoporowatych, odżywki i inne kosmetyki wybrać? Sprawdź!

Włosy wysokoporowate – czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to cecha, która opisuje ich wygląd oraz stan zdrowia. Każdy włos pokryty jest warstwą łusek. Zachodzą one na siebie i chronią wnętrze włosa przed utratą wilgoci i uszkodzeniami. Jednak u każdej osoby łuski te mogą być rozmieszczone nieco inaczej i to właśnie nazywamy porowatością. Gdy ściśle do siebie przylegają, mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi. Średnio przylegające łuski oznaczają kosmyki średnioporowate, zaś włosy wysokoporowate mają łuski mocno rozchylone.

Wysokoporowate włosy wyróżniają się następującymi cechami:
  • są suche i zniszczone,
  • często się łamią i rozdwajają,
  • zwykle się kręcą i puszą,
  • łatwo się plączą i kołtunią,
  • ich rozczesywanie sprawia duży problem,
  • elektryzują się,
  • są matowe,
  • stosunkowo łatwo poddają się stylizacji.
Jak dbać o włosy wysokoporowate i jakie kosmetyki wybierać? Poniżej znajdziesz nasze porady.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Jak dbać o włosy wysokoporowate? Pielęgnacja powinna skupiać się na ich nawilżeniu, odżywieniu i odbudowie zniszczeń w ich strukturze. Jeśli jesteś posiadaczką kosmyków tego typu, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim zrezygnuj z częstego prostowania i kręcenia pasm. Susz je suszarką z chłodnym nawiewem, a przed stylizacją zaaplikuj na włosy odpowiedni kosmetyk o działaniu termoochronnym.

Podczas mycia włosów delikatnie masuj skórę głowy, a po zmyciu szamponu koniecznie zaaplikuj odpowiednią odżywkę. Spłukuj kosmetyk chłodną wodą, dzięki czemu łuski ulegną zamknięciu. Następnie delikatnie osusz pasma ręcznikiem. Nie szarp ich i nie wyciskaj, aby zapobiec ich łamaniu się. Czesz włosy bardzo delikatnie, używając dobrej szczotki (np. Tangle Teezera).

Jeśli masz wysokoporowate włosy, staraj się nie kłaść do łóżka z mokrą głową. Zrezygnuj z częstego farbowania, a w szczególności z rozjaśniania pasm – produkty utleniające bardzo osłabiają strukturę włosa. Pamiętaj również o ochronie włosów przed szkodliwym działaniem promieni UV, wiatru oraz deszczu. W słoneczne dni aplikuj na głowę spray lub odżywkę z filtrem i zakładaj kapelusz. Natomiast podczas wiatru i opadów związuj pasma w warkocz lub kucyk. Ponadto regularnie podcinaj końcówki, aby zapobiec ich rozdwajaniu.

Włosy wysokoporowate – kosmetyki

Jakie kosmetyki do włosów wysokoporowatych wybrać? Odpowiednie produkty powinny zawierać składniki nawilżające, odżywiające i naprawcze. Ważny jest nie tylko prawidłowy dobór specyfików, lecz także ich staranna aplikacja.

Zacznijmy od mycia głowy. Szampon do włosów wysokoporowatych powinien wyróżniać się delikatnym działaniem. Wybieraj produkty pozbawione drażniących substancji myjących (np. SLS i SLES). Odpowiedni kosmetyk powinien zawierać składniki o działaniu nawilżającym i odbudowującym włosy, np. ceramidy lub keratynę, a także dobroczynne ekstrakty i olejki roślinne.

Jednym z najważniejszych kosmetyków do włosów wysokoporowatych jest odpowiednia odżywka. Prawidłowa pielęgnacja powinna pozwalać na zachowanie równowagi PEH, czyli balansu między trzema grupami składników: proteinami, emolientami i humektantami. Dlatego też dobra odżywka do włosów wysokoporowatych musi zawierać składniki z wszystkich tych grup, ewentualnie możesz używać naprzemiennie kilku produktów o różnym składzie i działaniu.

Proteiny to składniki, które wypełniają ubytki w strukturze włosów i naprawiają zniszczenia. Należą do nich np. keratyna, jedwab, proteiny mleka, jaj czy owsa. Emolienty wygładzają i chronią pasma oraz zapobiegają utracie wody. Są to m.in. silikony, oleje i woski. Natomiast humektanty mają działanie silnie nawilżające. Należą do nich takie składniki jak gliceryna, aloes, miód, żel lniany. Dobre odżywki do włosów wysokoporowatych powinny zawierać składniki ze wszystkich wyżej wymienionych grup.

Maska do włosów wysokoporowatych musi zawierać podobne składniki, co odżywka. Maski zwykle charakteryzują się silniejszym działaniem, jeszcze mocniej odbudowując, chroniąc i nawilżając pasma. Dlatego też nie trzeba stosować ich codziennie, a jedynie co kilka myć. Możesz wybrać kosmetyk przeznaczony konkretnie do pielęgnacji włosów wysokoporowatych lub zacząć czytać składy, tak aby wybrać jak najlepszy produkt. Maskę należy nałożyć na umyte, wilgotne pasma i trzymać na głowie znacznie dłużej niż odżywkę (np. około 15 minut). Dzięki temu wszystkie składniki aktywne będą mogły wniknąć w strukturę włosów, odżywiając je i poprawiając ich stan.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Olejowanie włosów wysokoporowatych jest niezbędnym elementem prawidłowej pielęgnacji. Regularne wykonywanie tego zabiegu sprawia, że pasma stają się nawilżone, lśniące, elastyczne i gładkie. Dobrze dobrany olej chroni kosmyki przed działaniem czynników zewnętrznych, regeneruje je i odżywia na całej długości.
Jaki olej do włosów wysokoporowatych wybrać? Najlepiej sprawdzą się wielonienasycone tłuszcze, które mają stosunkowo duże cząsteczki. Należą do nich między innymi:
  • olej słonecznikowy,
  • olej lniany,
  • olej z wiesiołka,
  • olej z pestek winogron,
  • olej z nasion chia,
  • olej z pestek dyni,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z orzechów włoskich,
  • olej konopny,
  • olej sojowy,
  • olej z ogórecznika.
Olejowanie włosów wysokoporowatych można przeprowadzać na sucho lub na mokro. Pierwsza metoda jest najszybsza i najmniej kłopotliwa w aplikacji. Wystarczy, że nałożysz porcję odpowiedniego oleju na suche, rozczesane pasma. Po kilku godzinach należy porządnie go zmyć – ten etap jest zdecydowanie najtrudniejszy.

Olejowanie na mokro polega na nałożeniu oleju na mokre pasma i pozostawieniu go na kilka godzin. Metoda ta wymaga wykonania kolejnego kroku, tzn. zwilżenia kosmyków. Za to olej zaaplikowany na mokro jest łatwiej zmyć z włosów.

Jeszcze inną metodą jest olejowanie włosów wysokoporowatych na podkład nawilżający. Jak to zrobić? Najpierw zaaplikuj na pasma podkład – może to być np. glutek lniany lub żel aloesowy. Następnie nałóż olej.

Jak zmyć olej z włosów wysokoporowatych? Najlepszą metodą jest tzw. emulgowanie oleju. Po kilku godzinach na pasma pokryte olejem nałóż odżywkę i masuj głowę, aby wymieszać razem składniki. Odżywka powinna być pozbawiona protein. Całość zmyj po kilkunastu minutach. Na koniec możesz umyć włosy delikatnym szamponem pozbawionym SLS i SLES. I gotowe!

Olejowanie należy do zabiegów na włosy wysokoporowate, które należy wykonywać regularnie – najlepiej 1-2 razy w tygodniu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie osiągnąć wymarzone efekty!

Włosy wysokoporowate – stylizacja

Największym plusem włosów wysokoporowatych jest fakt, że są stosunkowo podatne na stylizację. Z łatwością je zakręcisz, pofalujesz lub zapleciesz w zgrabny koczek. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ich układaniem, żeby nie zniszczyć pasm. Utrzymuj swoje włosy w dobrej kondycji, regularnie je olejuj i używaj odpowiednich kosmetyków. Na pewno odwdzięczą ci się za to pięknym wyglądem!

Autor: Olga Wacholc