Data modyfikacji:

Czym kręcić loki? Przegląd najpopularniejszych gadżetów

Wałkami, lokówką, lokówko-suszarką, a nawet... prostownicą. Loki można stworzyć na wiele sposobów, a każde narzędzie daje inny efekt i wymaga odpowiedniej techniki. Podpowiadamy, jak i czym uzyskać piękny skręt.

Na początek weźmy pod lupę metody najbardziej czasochłonne, czyli kręcenie włosów na wałkach lub papilotach. By uzyskać loki, musimy trzymać je na głowie dość długo, przez kilka godzin lub nawet całą noc - im dłuższy będzie czas, tym mocniejszy skręt uzyskamy.Wałki rzepowe, czyli spotykane najczęściej, nakładamy wyłącznie na suche włosy, natomiast papiloty sprawdzają się najlepiej na wilgotnych kosmykach. Są również miękkie, więc można w nich spać.

W przypadku wałków na efekt skrętu wpływa również ich średnica – małe tworzą sprężynki, a duże pozwalają uzyskać miękkie loki oraz zwiększyć objętość. Dziewczyny o krótkich i średnich włosach, zwłaszcza skłonnych do skręcania, powinny uważać ze spaniem w papilotach, ponieważ rankiem ich fryzura może zamienić się w afro.

Kolejną kategorią urządzeń są lokówki i lokówko-suszarki. Zwykła lokówka pozwala tworzyć bardziej precyzyjne, gładkie loki i może być używana wyłącznie na suchych włosach, ponieważ mokre palą się w kontakcie z rozgrzanym metalem. Lokówko-suszarka, jak wskazuje nazwa, równocześnie suszy i podkręca pasma. W obu przypadkach skręcenie (przy dobrze rozgrzanym urządzeniu) trwa nie więcej niż 10 sekund. Im dłużej włosy będą nawinięte na końcówkę, tym bardziej podkręcony będzie lok.

Loki można kręcić również z pomocą prostownicy, jednak posługiwanie się nią umiejętnie wymaga nieco wprawy. By to zrobić, zacznij od przeciągnięcia prostownicą po pasmie tak, jak przy prostowaniu, następnie nawiń je na urządzenie i po chwili wysuń prostownicę. Efekt jest bardzo naturalny i można go uzyskać nawet na długich włosach, jednak loki z prostownicy bywają nietrwałe – szybko się rozkręcają, zwłaszcza pod wpływem wilgoci.

Zarówno w przypadku prostownic, jak i lokówek, przed kręceniem trzeba nanieść na włosy preparat chroniący je przed wysoką temperaturą, na przykład piankę lub lakier. Loki po skręceniu trzeba rozczesywać palcami, by zachowały naturalny wygląd i w miarę możliwości unikać ich częstego dotykania, ponieważ każdy kontakt ze skórą je obciąża, a tym samym zmniejsza skręt.

Autor: Kasia Szulik