Data publikacji:

6 faktów na temat dekoloryzacji włosów

Kolor farby nie spełnia Twoich oczekiwań? Co zrobić? Przefarbować, poczekać aż się wypłucze, ściąć włosy? Fryzjerzy i producenci kosmetyków proponują dekoloryzację. Jakie jest ryzyko zabiegu? Czy istnieje bezpieczna dekoloryzacja włosów? Przedstawiamy mity i fakty.

Dekoloryzacja to zabieg polegający na chemicznym wywabieniu pigmentu, który w trakcie trwałej koloryzacji wniknął w strukturę włosa. Nie należy ona do zbyt popularnych zabiegów. Wolimy raczej maskować odrosty lub ratować zepsute farbowanie nową porcją farby. Samo wypłukiwanie koloru wydaje nam się albo niebezpieczne dla włosów, albo nieprawdopodobne. Oto kilka faktów na temat dekoloryzacji.

1. Dekoloryzacja tylko na ciemnych włosach

Dekoloryzacja polecana jest w przypadku wywabiania ciemnych pigmentów: czerni, brązów i czerwieni. Nie pomaga w przypadku włosów rozjaśnionych.

2. Dekoloryzacja to nie rozjaśnianie

Bardzo wiele kobiet przez dekoloryzację rozumie rozjaśnianie. Ściągnięcie ciemnego koloru nie jest jednoznaczne z rozjaśnieniem chemicznym (za pomocą amoniaku). Błędem jest stosowanie zwykłych rozjaśniaczy, wierząc, że w ten sposób wypłuczemy niechciany odcień. Jedynie go zmienimy (z różnym skutkiem).

3. Dekoloryzacja niszczy włosy

Dekoloryzacja rzeczywiście jest zabiegiem inwazyjnym. Można jednak zminimalizować zniszczenia, po pierwsze stosując odpowiedni rodzaj dekoloryzatora (odpowiednie stężenie substancji aktywnej), po drugie zapewniając włosom po zabiegu solidną pielęgnację.

4. Nie można wykonać dekoloryzacji w warunkach domowych

Wręcz przeciwnie - można! Na rynku są dostępne preparaty do samodzielnej dekoloryzacji. Nie muszą być one słabsze od tych salonowych. Należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Wskazówka: nie nakładaj dekoloryzatora na odrosty, preparat aplikuj od karku do przodu.

Jeżeli nie jesteś pewna swoich umiejętności, skorzystaj z usług profesjonalnego salonu.

5. Dekoloryzacja rozjaśnia kolor

Wręcz przeciwnie, bardzo często po dekoloryzacji włosy stają się ciemniejsze. Aby tego uniknąć należy nałożyć jaśniejszą farbę lub przepłukać włosy octem jabłkowym. Pomocny może być także szampon zakwaszający.

6. Dekoloryzacja usuwa kolor w 100%

Niestety nie: nie mamy gwarancji, że uda nam się całkowicie wypłukać niechciany pigment. W szczególności dotyczy to tych bardzo trwałych (odcienie czerwieni). Umiejętnie przeprowadzony zabieg pozwala usunąć znaczną część koloru.

Jeśli nie jesteś pewna, który kolor będzie dla Ciebie najlepszy, to warto skorzystać z aplikacji virtual makeover.

Autor: Paulina Staruszniak