Data modyfikacji:

Zimne kolory farb do włosów. Dla kogo chłodne odcienie brązu i blondu?

W kolorach farb do włosów czasem łatwo się pogubić. Jest ich aż tyle, że nie zawsze wiemy, jaki wybrać dla siebie. W poniższy artykule podpowiadamy, komu pasują zimne odcienie blondu, chłodne brązy i inne kolory z mroźnej palety kolorów. Zapraszamy!
NAJPOPULARNIEJSZA FARBA DO WŁOSÓW DZISIAJ:
jasne odcienie blondu

Typ urody przed farbowaniem włosów - test

Do sprawdzenia, czy dana osoba ma “ciepłą” czy “zimną” urodę, kosmetolodzy od lat używają palet kolorów. Na własne potrzeby wystarczy po prostu… złota i srebrna biżuteria. W świetle dziennym sprawdź przed lustrem, który rodzaj biżuterii lepiej odznacza się na skórze. Złoty wygląda lepiej u osób o “ciepłej” urodzie, zaś srebrny - “zimnej”.

Dobrym sposobem jest też dokładne przypatrzenie się, jaki odcień mają w słońcu refleksy na włosach. Wybierając nowy kolor włosów zawsze najbezpieczniej jest kierować się tym, jaki jest nasz naturalny odcień.

W określeniu swojego typu urody,  oprócz biżuterii,  mogą pomóc ci także żyłki na wewnętrznej stronie nadgarstków. U kobiet z chłodnym typem urody będą one mieć kolor niebieskawy, natomiast z ciepłym, zieloną. Kolejny patent na szybkie sprawdzenie tego, jakim typem urody jesteś to kosmetyki.

Przydadzą ci się dwa kolory pomadek: chłodny fiolet i morelowy. Najpierw pomaluj się jedną z pomadek i koniecznie zrób zdjęcie w naturalnym świetle. Czynność powtórz z drugą pomadką.

Teraz sprawdź oba ujęcia i sama oceń, w którym odcieniu wyglądałaś lepiej – w chłodnym fiolecie czy ciepłej brzoskwini. Jeśli nadal masz problem z określeniem tego, czy twój typ urody jest chłodny, czy zimny, to polecamy poniższy filmik. Z pewnością ułatwi ci rozpoznanie.

Do jakiego typu urody pasują zimne odcienie włosów?

Chłodne, stonowane odcienie włosów najlepiej odpowiadają paniom o typie urody “lato”. Są to kobiety o jasnej, delikatnej skórze o porcelanowym odcieniu, opalające się na różowo. Naturalny kolor włosów w ich przypadku to chłodny blond, platyna, chłodny brąz lub “mysi” blond. Osoby o tym typie urody mają zazwyczaj szare, błękitne lub zielone oczy.

Po chłodne brązy mogą z kolei sięgać typowe panie zimy. Jeśli nią jesteś, to będziesz mieć cerę porcelanową lub w kolorze kości słoniowej. Oczy niebieskie, stalowe, a czasem zielone i włosy w chłodnym odcieniu czerni.

Pani zima to także bardzo często szatynka. Unikaj chłodnych kolorów włosów jeśli jesteś panią jesienią lub wiosną. Oba z tych typów urody wymagają złocistej poświaty, a w chłodnych kolorach mogą wyglądać na zmęczone i chore.

Jak odnaleźć zimne kolory farb do włosów na półce drogerii?

Półki najpopularniejszych drogerii uginają się od różnych rodzajów, kolorów i marek farb do włosów. Jak się w tym połapać i świadomie wybrać odcień, który nam odpowiada?

Przede wszystkim, nie warto kierować się zdjęciem modelki na opakowaniu - są one edytowane cyfrowo i prezentują tylko to, jak kolor wygląda na włosach idealnie jasnych.

Aby zdać sobie sprawę z tego, jak faktycznie prezentuje się dany odcień, lepiej zerknąć na obrazek z boku pudełka. Tam znajduje się porównanie, jak kolor będzie wyglądał po farbowaniu włosów o różnej jasności.

Kupując farbę, zwróć również uwagę na jej skład. Najlepszej jakości produkty nie powinny mieć w składzie amoniaku, który trwale niszczy nasze kosmyki. Unikaj również kosmetyków z silikonem.

Mimo,  że farby z nim w składzie na pierwszy rzut oka tworzą na włosach lśniącą taflę, to już po kilku myciach twoje pukle będą o wiele bardziej osłabione niż po farbach bez silikonu. Jak oznaczane są silikony na opakowaniu? Zazwyczaj mają następujące końcówki: „-methicone”, „-silicone” oraz „-silanol”.

Najpewniejszy wskaźnik tego, jaki odcień ma farba, to numer, którym jest oznaczona. Farby do włosów mają oznaczenia składające się z dwóch liczb - pierwsza informuje o jasności i zabarwieniu, a druga (po przecinku) o odcieniu.

Cyfra na przedzie symbolu - kolor farby do włosów:

 • 2/ czerń
 • 3/ ciemny brąz
 • 4/ średni brąz
 • 5/ jasny brąz
 • 6/ ciemny blond
 • 7/ średni blond
 • 8/ jasny blond
 • 9/ bardzo jasny blond
 • 10/ bardzo bardzo jasny blond
 • 11/ blond special (platynowy)
 • 12/ blond special (platynowy)

Cyfra na końcu symbolu - odcień farby do włosów:

 • /0  – naturalny (inne: N, NB, NN, NI lub brak cyfry po przecinku/kropce/ukośniku)
 • /1 – popielaty (inne: A)
 • /2 – opalizujący/perłowy, fioletowy (inne: P, V, 6, 8, 89)
 • /03 lub /13 lub /31 – beżowy (B, GB)
 • /3 – złoty (inne: G, H)
 • /4 – miedziany (inne: K, H)
 • /5 – mahoniowy
 • /6 – czerwień (R)
 • /7 – matowy
Zimne odcienie to: popielate, opalizujące i matowe. Szukając farby o zimnym odcieniu, zwróć uwagę na te z oznaczeniem /1, /2 czy /7.

Chłodne kolory farb do włosów – jakie są najmodniejsze?

Chłodne kolory włosów są aktualnie niezwykle modne. Szczególnie zimne odcienie blondu. Przykładem jest kolor popielaty. Kiedyś mysie włosy kojarzyły się z nudą, a ich właścicielki marzyły o tym, aby nieco podrasować swoją urodę i nadać jej blasku. Dzisiaj to prawdziwe szczęściary!

Mysi blond bardzo trudno  osiągnąć poprzez farbowanie włosów, dlatego uznawany jest za szlachetny. Zrobić to może przeważnie profesjonalista, który dzięki specjalnym tonerom i rozjaśniaczom nada twoim puklom odcień blondu z szarą poświatą.

Jeśli więc jesteś szczęśliwą posiadaczką takiego koloru, to nie eksperymentuj! Teraz takie włosy są na czasie.

Kolejny modny chłodny odcień koloru włosów to platyna. Kojarzy ci się z kiczem? Nic dziwnego, ponieważ platyna może bardzo szybko żółknąć, a w efekcie wyglądać na włosach jak rozbite jajko.

Jeśli jednak poprawnie wykonasz koloryzację i będziesz dobrze dbać o swoje platynowe włosy, to ich chłodny odcień zostanie z tobą na długo.

Nie boisz się eksperymentów i co chwila zmieniasz fryzury? Spodoba ci się trend na chłodny odcień różu! Ten kolor wpada nieco w platynowy blond, szarość i oczywiście róż. Wygląda obłędnie u dziewczyn z chłodnym typem urody. 

Na czasie ciągle są siwe, srebrne włosy. To jeden z tych zimnych odcieni, który najlepiej pasuje do dziewczyn o urodzie pani lata. Pani zima powinna raczej odpuścić takie eksperymenty, ponieważ zbyt duży kontrast między ciemnymi brwiami i krwistoczerwonymi ustami może nie prezentować się dobrze.

Jak dbać o chłodne kolory włosów?

Jeśli masz chłodny odcień na włosach, to w swojej łazience powinnaś mieć fioletowy szampon lub odżywkę.

Używaj tych kosmetyków raz w tygodniu, a podczas codziennej pielęgnacji sięgaj po szampony przeznaczone do włosów farbowanych i odżywki regenerujące – po farbowaniu włosy są przesuszone i nawet najpiękniejszy chłodny odcień nie będzie na nich prezentować się tak dobrze, jak na mocnych, zadbanych puklach.

Autor: Klaudia Borycka