Data modyfikacji:

Dekoloryzacja włosów. Fakty i mity na temat ściągania farby do włosów

Wyobraź sobie, że nałożyłaś farbę na włosy, ale okazało się, że efekt jest zupełnie inny od oczekiwanego – czy można to jakoś naprawić? Jak najbardziej! W tym celu świetnie sprawdzi się dekoloryzacja włosów. Kiedy jeszcze można ją przeprowadzić, na czym dokładnie polega i czy przypadkiem nie zniszczy kosmyków?
dekoloryzacja włosów

Dekoloryzacja włosów – na czym polega?

W najprostszym ujęciu dekoloryzacja to po prostu ściąganie farby do włosów. Precyzując, jest to zabieg, który polega na usuwaniu z włosa sztucznych, ciemnych pigmentów – nie sprawdzi się zatem, jeżeli chcemy wrócić z blondu do ciemnych, naturalnych pasemek. Możesz natomiast zdjąć z włosów kolor czarny, brązowy, ciemnorudy albo na przykład mahoniowy. 

Dekoloryzacja włosów – w salonie czy w domu?

Jeszcze nie tak dawno zabiegowi można byłoby poddać się tylko w salonie fryzjerskim, obecnie jednak możliwa jest dekoloryzacja włosów w domu. Jakie są zalety i wady obu opcji?

Ściąganie koloru w salonie przebiega oczywiście bardziej profesjonalnie – zaleca się je zwłaszcza kobietom, które wcześniej nakładały sobie na włosy farby z drogerii. Często zawierają one metale ciężkie, co czyni pigment dość trudnym do usunięcia. 


Przeczytaj także:Zmywalne farby do włosów - metamorfoza bez zobowiązań


Profesjonalista będzie w stanie właściwie ocenić, czy zadowalające efekty będzie można uzyskać w ciągu jednej wizyty, czy może jednak potrzeba ich więcej. Następnie wybierze najbardziej profesjonalne i dopasowane do potrzeb danej czupryny produkty do dekoloryzacji włosów. Wszystko to sprawia, że ryzyko uszkodzeń włosów czy uzyskania niewłaściwego odcienia jest bardzo niskie.

Wiele kobiet podkreśla, że oddając się w ręce fryzjera na tak w zasadzie skomplikowany zabieg, odczuwa większe bezpieczeństwo. Jest jednak oczywiście wada takiego rozwiązania – to cena. Dekoloryzacja włosów to koszt około 100 złotych za jedną wizytę, przy czym czasem potrzeba ich aż kilka.
Pod względem wydatków zdecydowanie korzystniej wypada dekoloryzacja włosów w domu. Minusem takiej opcji jest większa możliwość wystąpienia niepożądanych efektów, aczkolwiek, przy dokładnym trzymaniu się instrukcji, ryzyko nie jest wysokie.


Dekoloryzacja włosów w domu krok po krok

Ściąganie farby do włosów jest możliwe tylko za pomocą specjalistycznego środka – kupisz go w drogerii internetowej albo na Ceneo.pl. Jeśli masz średniej długości albo długie włosy, to musisz kupić co najmniej dwa opakowania kosmetyku. Warto też pamiętać, że czasem konieczne jest ponowne nałożenie dekoloryzatora, co oznacza zakup jeszcze dwóch opakowań. 
Przy okazji kup także dobry szampon oczyszczający, który na pewno usunie z włosów wszelkie zanieczyszczenia, oraz miseczkę z plastiku i pędzel fryzjerski do nakładania farby.

1. Umyj włosy

Zrób to na dzień lub dwa przed zabiegiem ściągania koloru – inaczej dekoloryzacja włosów może nie być skuteczna. 

2. Nałóż dekoloryzator na końcówki

Jako że najtrudniej rozjaśnić końcówki, to właśnie od nich zacznij nakładanie dekoloryzatora. Jeśli nie masz wprawy albo nie chcesz się męczyć, poproś kogoś o pomoc. 

3. Nałóż dekoloryzator u nasady włosów

Kiedy końcówki będą już bardzo dobrze pokryte, nałóż krem u nasady włosów. Sprawdź, czy żadne pasemko nie zostało suche.

4.Poczekaj, aż dekoloryzator zacznie działać

Trzymaj środek na włosach tak długo, jak zaleca to producent na opakowaniu.


5. Spłucz dekoloryzator i nałóż odżywkę.

Po określonym czasie spłucz kosmetyk z włosów. Jeśli efekt cię zadowala – nałóż odżywkę. Jeśli nie, przeprowadź zabieg raz jeszcze.

Czy ściąganie farby do włosów szkodzi włosom?

Od lat panuje przekonanie, że dekoloryzacja włosów skutkuje ich znacznym przesuszeniem, łamliwością i utratą blasku. Warto wiedzieć, że nie jest to prawda. Jeśli wybierzesz dobry dekoloryzator i będziesz postępowała zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, twoje włosy wciąż będą zdrowe, mocne i lśniące.