Data modyfikacji:

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach. Jak rozpoznać?

Szukasz kosmetyków nietestowanych na zwierzętach? Aby dowiedzieć się, które produkty są cruelty-free, musisz korzystać ze sprawdzonych źródeł. Na szczęście jest ich coraz więcej. Jak rozpoznać kosmetyki nietestowane na zwierzętach? Które marki wybrać? Sprawdź w artykule!

kosmetyki nietestowane na zwierzętach

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach – co to oznacza?

Które kosmetyki nie są testowane na zwierzętach? To pytanie zadaje sobie każda miłośniczka natury. Rosnąca świadomość konsumencka sprawia, że produktów cruelty-free szuka coraz więcej osób – i bardzo dobrze. Warto dodać, że w Unii Europejskiej testowanie na zwierzętach jest zabronione. Niestety w innych krajach sprawa wygląda nieco inaczej. Proceder ten jest obowiązkowy np. w Chinach, a więc każda marka, która sprowadza składniki do swoich kosmetyków z tego kraju lub planuje sprzedawać produkty na rynku chińskim, musi przeprowadzać testy na zwierzętach.

Co dokładnie oznacza termin kosmetyki nietestowane na zwierzętach? Są to specyfiki, których producent:
  • nie testuje na zwierzętach,
  • nie używa do produkcji kosmetyków składników testowanych na zwierzętach,
  • nie zleca innym firmom testów na zwierzętach,
  • nie sprzedaje kosmetyków na rynku chińskim.
Warto dodać, że kosmetyki nietestowane na zwierzętach wcale nie muszą być wegańskie. Czasem zawierają miód, wosk pszczeli czy też śluz ślimaka, jednak składniki te muszą być pozyskiwane bez krzywdzenia i zabijania zwierzaków.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach – jak je rozpoznać?

Rozpoznanie, które produkty nie są testowane na zwierzętach, a które są, nie jest wcale takie proste. Niestety niektóre marki uciekają się do oszustw, umieszczając na swoich wyrobach np. rysunek króliczka, który nie symbolizuje żadnej oficjalnej organizacji. Oznaczenie, że produkt jest wegański, również nie równa się cruelty-free. Jak więc rozpoznać kosmetyki nietestowane na zwierzętach?
Jeśli chcesz mieć gwarancję, że używany przez ciebie produkt jest cruelty-free, sprawdź, czy ma on certyfikat międzynarodowej organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Poszukaj, czy na kosmetyku znajduje się charakterystyczny króliczek, który jest symbolem organizacji. Możesz także sprawdzić status marki w wyszukiwarce znajdującej się na stronie internetowej PETA. Wystarczy, że wpiszesz nazwę marki w wyszukiwarkę, a dowiesz się, czy jest ona cruelty-free:
Kolejnym sposobem jest sprawdzenie, czy marka ma certyfikat polskiej fundacji Viva, działającej na rzecz praw zwierząt. Kosmetyk cruelty-free będzie miał oznaczenie „V dla Wegetarian i Wegan”. Symbol mówi o tym, że produkt jest wegański i nigdy nie był testowany na zwierzętach.

Możesz także poszukać oficjalnych organizacji zajmujących się prawami zwierząt w innych krajach. Jeśli kupujesz kosmetyki zagranicznych producentów, sprawdź, jakie fundacje zajmują się przyznawaniem certyfikatu cruelty-free w danym państwie.

Co zamiast testów na zwierzętach?

Testowanie kosmetyków na zwierzętach jest okrutną praktyką, od której coraz więcej firm stara się odchodzić. Testy takie mogą obejmować drażnienie błony śluzowej zwierzaka, aplikowanie substancji do oczu czy też na skórę. Zazwyczaj kończą się one uśpieniem stworzenia.

Warto wiedzieć, że testowanie na zwierzętach nie jest wcale koniecznością. Istnieje mnóstwo alternatywnych metod sprawdzania bezpieczeństwa kosmetyków, które nie obejmują krzywdzenia żywych istot.

Pierwszą z nich jest testowanie substancji na tkankach martwych stworzeń. W ten sposób można badać np. właściwości drażniące kosmetyków. Inną metodą są testy in vitro, tzn. przeprowadzane poza organizmem. Hodowle in vitro pozwalają na namnażanie milionów komórek, na których następnie można przeprowadzać bezpieczne testy.
Bardzo obiecującą metodą są testy przeprowadzane na tzw. skórze syntetycznej przypominającej właściwościami ludzką skórę. Kto wie, może niedługo wszystkie testy substancji chemicznych będą wykonywane na sztucznej skórze?

Wreszcie pozostają modelowania molekularne oraz wyciąganie wniosków na podstawie obecnej wiedzy odnośnie reakcji chemicznych i interakcji między substancjami. Jak widać, jest mnóstwo sposobów na uniknięcie cierpienia żywych stworzeń. Produkty nietestowane na zwierzętach są naszą przyszłością.

Kosmetyki do makijażu i pielęgnacji nietestowane na zwierzętach

Istnieje bardzo wiele marek i kosmetyków do makijażu oraz pielęgnacji nietestowanych na zwierzętach. Należą do nich między innymi: Almaya Orgânica, Anastasia Beverly Hills, Dermaspa, GOSH, Jefree Star, Real Techniques, NYX.

Wśród marek cruelty-free jest również sporo polskich producentów kosmetyków! Są to m.in. Bielenda, Inglot, AA Vegan, Essence, Eveline, MIYA, Wibo, Ziaja.

Warto również zwrócić uwagę na produkty marek tworzących kosmetyki naturalne. Na polskim rynku jest wiele firm, które kierują się filozofią eko, a tym samym dbają o dobrostan przyrody oraz wszystkich żywych stworzeń.

Perfumy nietestowane na zwierzętach

Jakie perfumy są nietestowane na zwierzętach? Głównie można tu wymienić marki naturalnych produktów zapachowych, takie jak Fleur de Point, Aubrey Organics, BAE Vegan Perfume, Charlotte by Charlotte Russe, The Body Shop.

Farby do włosów nietestowane na zwierzętach

Szukasz farby do włosów nietestowanej na zwierzętach? Sięgnij po produkty następujących marek: Eugène Perma, Aubrey Organics, Organic Way, Sante, KEVIN.MURPHY.

Szampony nietestowane na zwierzętach

Szampony nietestowane na zwierzętach są produkowane m.in. przez marki: L’biotica, Aussie, Head Organics, PureOlogy, Barwa. Pamiętaj, że wymienione powyżej marki to tylko przykłady. Zerknij na stronę PETA, gdzie znajdziesz pełną listę kosmetyków nietestowanych na zwierzętach. Gwarantujemy, że jest ich mnóstwo, a wiele z nich znajdziesz na Ceneo.pl!