Data publikacji:

Jak używać wcierki do włosów?


Piękny wygląd włosów w dużej mierze zależy od sposobu ich pielęgnacji. W ostatnim czasie można zaś zauważyć trend powrotu do natury - naturalne szampony i odżywki oraz ziołowe ekstrakty podbiły serca włosomaniaczek. Wśród najpopularniejszych obecnie produktów do pielęgnacji włosów należy wymienić też wcierki. Jak używać wcierki i co należy wiedzieć na temat tych produktów?

kobieta

Do skóry głowy i nie tylko - czym jest wcierka?


Na sklepowych półkach wciąż pojawiają się kosmetyczne nowości, które mają za zadanie poprawić wygląd włosów oraz zapewnić im zdrowy wzrost. Jednym z produktów, które zachwalają influencerki oraz specjalistki od kosmetyków, są właśnie wcierki. Co to za preparaty? Wcierka jest rodzajem odżywki o płynnej, wręcz wodnistej konsystencji, którą stosuje się bezpośrednio na skórę głowy. Najczęściej ma postać buteleczki z atomizerem lub pipetą, które mają ułatwić jej aplikację. Wcierki są bogate w roślinne ekstrakty, które wnikając w skórę, penetrują cebulki włosów, odżywiając je oraz pobudzając wzrost kosmyków.

Zanim przejdziemy do tego, jak używać wcierki, warto dowiedzieć się, kto powinien stosować takie kosmetyki. Wcierki sprawdzą się u osób:

• z problemami dermatologicznymi, takimi jak łupież, łysienie, łuszczyca skóry głowy,
• z przetłuszczającym się skalpem,
• zmagających się z nadmiernym wypadaniem, łamliwością, osłabieniem włosów,
• pragnących posiadać zdrowe, lśniące i mocne włosy.

Warunkiem odpowiedniego działania wcierek jest zaś ich poprawne stosowanie oraz dobranie do rodzaju posiadanego problemu, o czym można przeczytać niżej. 

Wcierka - jak używać? Poradnik dla początkujących


Sposób aplikacji wcierki nie jest skomplikowany, lecz wymaga chwili czasu. Jak zatem używać wcierki, żeby jak najszybciej zobaczyć efekty jej działania? Oto szczegółowa instrukcja:

1. Umyj włosy delikatnym szamponem (bez SLS, SLES i parabenów), a następnie nałóż i spłucz odżywkę (najlepsza będzie odżywka o naturalnym składzie, bez silikonów).
2. Delikatnie osusz włosy ręcznikiem (pamiętając, że należy to robić ostrożnie, bez intensywnego pocierania włosów).
3. Wcierkę aplikuj na skórę głowy, używając atomizera lub pipety (w przypadku atomizera wystarczy rozpylić ją kilka razy w różnych miejscach głowy, pipety - nałożyć kilka kropli).
4. Pochyl głowę w dół i wykonaj masaż skóry głowy: opuszkami palców wykonuj koliste ruchy, wmasowując wcierkę w głąb skóry.
5. Jeśli wcierka jest dedykowana również włosom, możesz wetrzeć odrobinę na całej długości włosów, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek.
6. Wysusz włosy i modeluj według własnych upodobań.

Sposób stosowania wcierki może się też różnić w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć. Jeśli ma to być część kuracji (np. przeciwłupieżowej) wcierkę należy nakładać codziennie (także w dni, kiedy nie myje się włosów) przez około miesiąc. A jak używać wcierki do włosów w sytuacji, kiedy ma za zadanie jedynie pielęgnację? Wówczas wystarczy aplikować ją dwa razy w tygodniu.

Istotny jest także czas trwania takiej kuracji. I tutaj należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Co zaś, kiedy producent szczegółowo tego nie określił? Najlepiej po miesiącu zrobić sobie dwutygodniową przerwę (skóra głowy nie przyzwyczai się dzięki temu do wcierki), a następnie można powrócić do stosowania preparatu.

Rodzaje wcierek a problemy ze skalpem


Kluczowy dla skuteczności wcierki jest oczywiście jej rodzaj, który musi być dobrany do potrzeb i kondycji włosów. Oto najpopularniejsze rodzaje wcierek:

• na porost włosów: najczęściej posiadają w składzie korzeń łopianu, kozieradkę, pokrzywę, skrzyp polny, nasiona kawy,
• przeciwłupieżowe: z łopianem, korzeniem lukrecji, skrzypem polnym,
• zmniejszające produkcje sebum: z pokrzywą, sokiem z cytryny, rumiankiem,
• wzmacniające: z czarną rzepą, wiesołkiem, skrzypem polnym, tatarakiem i żeń-szeniem,
• pielęgnacyjne: z korą brzozy, rozmarynem, dziurawcem, pokrzywą.

Inna klasyfikacja wcierek, dzieli je na te zawierające alkohol oraz bez jego dodatku. Która będzie lepsza? Wszystko zależy od rodzaju użytego alkoholu. Należy unikać alkoholu etylowego, izopropylowego oraz denaturowanego, które wysuszają skórę włosów i mogą na nią działać drażniąco. Korzystne działanie mogą wykazywać zaś alkohole tłuszczowe: Cetyl Alkohol oraz Cetearyl Alkohol, które pielęgnują skórę głowy. Szukając odpowiedniego produktu, lepiej dokładnie przestudiować jego skład oraz zapoznać się z opiniami innych osób. Można to zrobić choćby na Ceneo.pl, gdzie dodatkowo porównasz ceny produktów.

Jak samodzielnie zrobić wcierkę do włosów?


Kosmetyki przygotowywane w domowym zaciszu są częścią świadomej, naturalnej pielęgnacji, a jednocześnie są tak samo skuteczne, jak drogeryjne preparaty. Przygotowanie domowej wcierki jest przy tym bardzo proste. Tak naprawdę wystarczy zaparzyć dowolne zioła i rozcieńczyć je wodą, a następnie przelać do buteleczki z atomizerem. Osoby, którym zależy na mocnym odżywieniu włosów, powinny spróbować poniższego przepisu. Składniki:

• ekspresowa herbata z pokrzywy i skrzypu,
• trzy łyżki soku z aloesu,
• łyżka nasion kozieradki.

Wykonanie: herbatki zaparzaj przez kwadrans i zostaw do przestudzenia. Nasiona kozieradki zalej szklanką wrzątku, zaparzaj pół godziny i przecedź przez gazę. Do butelki wlej sok z aloesu, dodaj po dwie łyżki herbaty z pokrzywy i skrzypu oraz trzy łyżki naparu z nasion - mocno wstrząśnij. Wcierkę przechowuj w lodówce przez maksymalnie dwa tygodnie. Wszystkie zioła i składniki potrzebne do przygotowania wcierki można znaleźć na Ceneo.pl.
Jak używać wcierki domowej? Jako intensywną kurację: codziennie przez dwa tygodnie, następnie należy zrobić sobie tygodniową przerwę i jeszcze dwa razy powtórzyć schemat postępowania.

Podsumowanie - domowa pielęgnacja włosów


Stosowanie wcierek to jeden z ważnych elementów pielęgnacyjnych włosów. Dzięki nim można pokonać wiele skórnych dolegliwości, a także poprawić wygląd fryzury. O czym jeszcze warto pamiętać, wiedząc już, jak używać wcierki?

• Raz w tygodniu należy przeprowadzać peeling skóry głowy, który oczyści skalp i poprawi jego ukrwienie - można użyć do tego np. fusów od kawy.
• Dobrym sposobem na odżywienie włosów jest ich olejowanie - najlepiej przeprowadzać je dwa razy w tygodniu, aplikując na kosmyki olej kokosowy, oliwę z oliwek lub olej rycynowy.
• Na co dzień stosować delikatne szampony i odżywki, zaś raz w tygodniu oczyszczać włosy silniejszym detergentem (zawierającym SLS lub SLES).
• Unikać prostownic, suszarek i lokówek, suszyć włosy chłodnym strumieniem suszarki.
• Po umyciu włosów zabezpieczać końcówki, używając odrobiny olejku.

Stosując się do wszystkich powyższych zasad, można mieć pewność, że włosy wkrótce odzyskają zdrowy wygląd, a fryzura będzie piękna jak nigdy przedtem.
Autor: Nina Klinicka